following

آیا نگاه به صفحات گوشی و کامپیوتر باعث آسیب به چشم می شود؟

دسته : اخبار

هات اپ نیوز:

هر چه پیش می رویم زمان بیشتری را صرف نگاه به صفحات گوشی ، تبلت و لپتاپ هایمان میکنیم به همین ترتیب نگرانی ها از تاثیر مخرب نور آبی صاتع شده از این صفحات بر شبکیه و همچنین خواب شب افزایش یافته است.

شرکت های تولید کننده وسایل الکترونیکی این تهدید را به فرصت تبدیل کرده اند به طوریکه اخیرا برخی از آنها یکی از ویژگی های دستگاه تولیدی خود را “صفحات ایمن” ذکر می کنند.

در نمایشگاه IFA در برلین، شرکت آلمانی Philips تکنولوژی جدیدی به نام “Soft Blue” در تولید صفحات کامپیوتری معرفی کرد که مدعی است تاثیر مخرب آن بر شبکیه چشم بسیار ناچیز است. مدیر بازاریابی این شرکت آقای Stefan Sommer در این باره گفته: “ما سعی داریم فرکانس نور های آبی مخرب را که زیر 450 نانومتر هستند را به بالای 460 نانومتر تغییر می دهیم.”

برندهای دیگری مثل ایسوس و بنکیو در کنار برند امریکایی Viewsonic نیز ویژگی صفحات امن را به عنوان یکی از نقاط قوت محصولات خود عنوان کرده اند. آقای Paul Gray یکی از تحلیلگران موسسه IHS Global Insight در این باره گفته: ” والدین ما از کودکی گوشزد می کردند که نشستن زیاد جلوی تلوزیون و کامپیوتر برای چشم ضرر دارد. به همین دلیل است که ایده صفحات ایمن برای مشتریان قابل پذیرش است.”

از LED ها برای اینکه با مصرف پایین برق، نور زیادی تولید می کنند در صفحات گوشی ها، تلوزیون ها و کامپیوتر ها استفاده می شود. ولی مشکلی که همزمان وجود دارد این است که نور آبی تولیدی توسط آنها می تواند برای چشم مضر باشد.

از نظر آقای Serge Picaud محقق موسسه چشم پاریس در این تاثیرات کمی غلو شده و نباید آنقدر هم از چشم دوختن به صفحات دستگاه های الکتریکی هراسید. وی در سال 2013 طی آزمایشی، شبکیه چشم خوک ها، که شبیه شبکیه انسان است، را در برابر طول موج های گوناگونی از نور فرا بنفش قرار داد و نشان داد نورهای فرا بنفش با طول موج بین 415 تا 455 نانومتر سلول های شبکیه را از بین می برند. به عبارت دیگر نورهایی به رنگ آبی پرنگ یا فرا بنفش بیشترین تخریب را بر چشم انسان دارند.

البته دانشمندان معتقدند که میزان شدت نوری که از این دستگاه ها به چشم ما می خورد نسبت به نور خورشید ضعیف تر است به طوری طبق نظر آقای Picaud نوری که در ساحل به چشم می خورد مضر تر از نور صاتع شده از دستگاه های الکترونیکی است. آقای Vincent Gualino یکی از چشم پزشکان بیمارستانی در فرانسه هم با وی هم عقیده است که نیازی نیست از صفحات الکترونیکی بهراسیم بلکه مشکل در استفاده بیش از حد از آنهاست. کسانی که روزانه بیش از 6 ساعت به صفحات دستگاه های الکترونیکی خیره می شوند و کودکان بیشتر در معرض خطر هستند.

چشم پزشکان برای کسانی که مجبورند بیش از این میزان در معرض نور صفحات الکترونیکی قرار بگیرند عینک های طبی ویژه ای تجویز می کنند که جلو نور آبی را می گیرد. این عینک ها در ژاپن فراوان یافت می شود و اخیرا در فرانسه نیز شرکت معتبر Essilor لنزهای طبی به بازار عرضه کرده که جلوی این ورود نور مخرب به چشم را می گیرد.

 

نظر شما راجع به این اثرات مخرب چیست؟ آیا شما هم آنرا تجربه کرده اید؟ شما روزی چند ساعت به صفحات گوشی و کامپیوتر خود نگاه می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

source: YahooNews

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu