Batlle Bay

آیا اپل در دوران مدیریت تیم کوک افول کرده است؟

دسته : کسب و کار

هات اپ نیوز:

هیچ نوار پیروزی بی خاتمه نیست. ولی این کنفرانس اپل را نمی توان پایانی برای روزهای قدرت اپل دانست. اگرچه نسخه بعدی مهمترین محصول این شرکت، یعنی آیفون حداقل از لحاظ ظاهری آنچنان تغییری نداشت ولی این مراسم پر بود از محصولات معرفی شده، قابلیت ها و ویژگی های اضافه شده و ایده های خلاقانه اپل.

از آیپد بزرگ گرفته تا اپل تی وی جدید و آیفون 6 اس و 6 اس پلاس همگی قدرت سخت افزاری اپل را به رخ می کشند ولی چیزی که به نظر جالب تر می رسد خلاقیت های هر چند کوچک نرم افزاری است که باعث می شود بتوانیم راحت تر با دستگاه های خود ارتباط بر قرار کنیم.

البته باید گفت این بدین معنی نیست که اپل بی نقص است. سرویس موسیقی اپل گیج کننده طراحی شده، محصولات فضای ابری آن هر از چندگاه دچار مشکل می شوند و اپل واچ نیز هنوز چیزهای زیادی برای ثابت کردن دارد و در نهایت به نظر من اپل باید با دید جدیدی به اپلیکیشن های ایمیل و تقویم پیش فرض خود بنگرد.

در حالی که به سالگرد چهارمین سال درگذشت رهبر نابغه اپل یعنی استیو جابز نزدیک می شویم، مراسم این هفته ما را قانع کرد که این شرکت هنوز هم تاثیر گذارترین شرکت تکنولوژی چهان است.

Hotappnews.ir- آیا اپل در دوران مدیریت تیم کوک افت داشته 6

بسیاری از مردم عاشق اپل هستند، برخی دیگر هم از آن متنفرند ولی حتی بدون حضور استیو جابز باز هم نادیده گرفتن اپل کار ساده ای نیست. زیرا اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم هیچ شرکت دیگری وجود ندارد که به طور همزمان سخت افزاری درجه یک را با نرم افزاری خوب در آمیزد. از طرفی سامسونگ را داریم که در سخت افزار غوغایی به پا کرده ولی هنوز در نرم افزار می لنگد و از طرف دیگر گوگلی را داریم که در نرم افزار و محصولات اینترنتی زبانزد خاص و عام بوده ولی هنوز نتوانسته در تولید سخت افزار بدرخشد.

اگر تاکنون به این باور نرسیده بودید، مراسم هفته گذشته که با حضور رقیبان سرسخت اپل یعنی مایکروسافت و ادوبی روی صحنه با هدف نشان دادن هماهنگ بودن نرم افزار خود با اکوسیستم نرم افزاری-سخت افزاری اپل انجام شد گواهی این مدعاست.

نه من و نه هیچکدام از همکاران من در Verge فعلا نتوانستیم به طور کامل محصولات معرفی شده اپل را بررسی کنیم. البته بررسی این محصولات در هفته های آتی منتشر خواهد شد ولی تا آن موقع برخی از برداشت های اولیه خود را در راجع به موارد معرفی شده با شما در میان می گذاریم:

1- 3D Touch فوق العاده است

آنهایی که فکر می کردند دیگر خلاقیت خاصی در گوشی های هوشمند نخواهیم دید با ارائه این ویژگی از طرف اپل به حرف اشتباه خود پی بردند. رابط کاربری بر پایه صفحات چند لمسی که 8 سال گذشته با معرفی آیفون محبوب گشت با تکنولوژی 3D Touch اپل به سطح دیگری ارتقا پیدا می کند. با این ویژگی بدون اینکه اپلیکیشن ها را باز کنید میتوانید محتوای درون آنها را ببینید، برخی کارهای عادی را بدون ورود به اپلیکیشن انجام دهید و به طور کلی اسمارتفون خود را راحت تر کنترل کنید. در همان مدت کوتاهی که ما توانستیم این قابلیت را تست کنیم به جذابیت و کاربردی بودن آن پی بردیم. همان دو حسی که اپل دوست دارد محصولاتش به مشتریان منتقل کند. به نظر من کاربران آیفون 6 اس و 6 اس پلاس بعد از مدتی استفاده از آن دیگر نمیتوانند به راحتی با صفحات بدون فورس تاچ کار کنند.

2- کیفیت سیری بسیار بیشتر شده

کنترل صوتی در سالهای اخیر بسیار بهتر شده به طوری که سیری که در اوایل به خاطر هوش پایینش مسخره می شد حال میتواند شما را در کنترل اپل تی وی نیز کمک کند. ستاپ باکس های دیگری مانند Roku، Amazon، Chromecast هم از کنترل صوتی برای جستجوی سریال ها و یا بازیگران بهره می برند ولی این تنها سیری است که می تواند در حین فیلم به سوالاتی مانند “چه کسی این فیلم را کارگردانی کرده” پاسخ دهد و یا با پرسیدن”الان چی گفت؟”  فیلم را 15 ثانیه به عقب بر می گرداند تا دیالوگی که نشنیده بودید را این بار با زیرنویس مشاهده کنید. در تست ما هم سیری به همان خوبی که قول داده شده بود عمل کرد با اینکه سالن محل تست بسیار شلوغ بود.

Hotappnews.ir- آیا اپل در دوران مدیریت تیم کوک افت داشته است 3

3- جنگ برای تصاحب اتاق نشیمن تازه شروع شده

سالها شایعاتی در مورد انقلاب اپل در زمینه تلوزیون به گوش می رسید. میتوان ستاپ باکس جدید این شرکت را به منزله شروعی برای جاه طلبی بزرگتر اپل در این زمینه تلقی کرد. یعنی آرزوی اپل برای ارائه سرویس تلوزیون به طور مستقیم از طریق اینترنت جدای از شبکه های کابلی کنونی. من نمیدانم این سرویس چه شکلی خواهد بود ولی با عرضه یک ستاپ باکس قدرتمند و در عین حال باز برای توسعه دهندگان، اپل در واقع کمپینی راه انداخته تا تلوزیون را از حالت کنونی به یک سری اپلیکیشن منتقل کننده محتوا از طریق اینترنت در حوزه اکوسیستم اپل تبدیل کند. این شرکت با ارتقا اپل تی وی از یک ستاپ باکس معمولی به یک سخت افزار قوی و زیبا و در عین حال همراه نرم افزارهایی مانند اپلیکیشن های محتوایی مانند نت فلیکس، بازی ها و سایر اپلیکیشن های جالب می تواند قدرت چانه زنی خود را در برابر شرکت های توزیع کننده محتوا که تاکنون حاضر به همکاری با اپل نبودند، افزایش دهد.

Hotappnews.ir- آیا اپل در دوران مدیریت تیم کوک افت داشته است 4

4- اپل نگاه جدیدی به آیپد پیدا کرده

اپل این بار بدون رو دربایستی حاضر شد از مایکروسافت کپی کند تا بتواند آیپد را زنده نگه دارد. آیپد پرو جدید اپل دقیقا مانند سرفیس مایکروسافت یک کیبرد قابل اتصال و یک قلم حساس به فشار دارد. Steven Sinofsky مدیر ارشد سابق مایکروسافت که هدایت پروژه سرفیس را بر عهده داشت در توییتی جالب نوشت: ” اوه آیپد پرو جدید یک کیبرد قابل اتصال مغناطیسی دارد! عجب ایده خلاقانه ای!” (البته اپل بر عکس مایکروسافت بجای سیستم عامل دسکتاپ، بر روی آیپد از همان آی او اس استفاده کرده است). این تبلت جدید  را در واقع میتوان یکی از عناصر اصلی نقشه تیم کوک برای نجات آیپد از طریق ترغیب شرکت های Fortune 500 به استفاده از آن بخاطر اندازه بزرگتر، لوازم جانبی کاربردی و قراردادهای توزیع بین IBM و Cisco دانست.

Hotappnews.ir- آیا اپل در دوران مدیریت تیم کوک افت داشته است 5

من نه میدانم محصولات جدید معرفی شده چه طور خواهند فروخت و نه برایم مهم است که وال استریت در مورد آنها چه فکری میکند ولی به نظر من هنوز هم چشمه ایده های خلاقانه اپل خشک نشده و به شدت در حال جوشش است.

حتی در سالهایی که اپل کارهای فوق العاده ای ارائه نمیدهد و رده جدیدی از محصولات و سرویس ها به وجود نمی آورد هم کنترلی که به صورت همزمان بر اهرم های نرم افزاری و سخت افزاری دارد به این شرکت اجازه خواهد داد به نسبت سایرین محصولات فعلی خود را در هر سال بهتر و بیشتر ارتقا دهد.

نظر شما راجع به وضعیت فعلی اپل چیست؟ به نظر شما بزرگترین خطری که اپل را تهدید می کند چیست؟ کدام شرکت ها میتوانند جای اپل را در آینده بگیرند؟ آیا از مدیریت تیم کوک راضی هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

source: TheVerge

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu