اسکن MRI و پرینتر سه بعدی به کمک جراحان قلب می آیند

دسته : اخبار

هات اپ نیوز:

عمل جراحی قلب در تمام دنیا یکی از پیچیده ترین و در عین حال خطرناک ترین اعمال جراحی محسوب می شود. یکی از راههایی که می تواند ریسک عمل را کاهش دهد این است که جراحان بتوانند قبل از اینکه بیمار را عمل کنند یک مدل سه بعدی از قلب وی را در دست داشته باشند. گروهی از پژوهشگران دانشگاه MIT و بیمارستان کودکان بوستون توانسته اند برای اینکار راه حلی بیابند. با استفاده از اسکن MRI طرح هایی دوبعدی از قلب بدست می آید که با ترکیب آنها دکتر ها میتوانند یک مدل سه بعدی از قلب بیمار را در عرض تنها سه ساعت با استفاده از پرینتر سه بعدی بسازند. وقتی شما اسکن MRI می کنید، ماشین اسکن کننده صدها تصویر از برش عرضی اعضای شما می گیرد. برای اینکه بتوانید یک مدل سه بعدی دقیق داشته باشید باید مرزهای هر عضو کاملا مشخص باشد به خصوص اگر بیمار به خاطر آناتومی غیر عادی بدنش نیاز به جراحی داشته باشد.

اگر قرار باشد یک نفر مرزهای قسمت های مختلف قلب را در هر حدود 200 عکسی که برای پرینت لازم است، به صورت دستی مشخص کند حدود 10 ساعت طول می کشد که زمان زیادی است. یکی از پژوهشگران به الگوریتمی دست یافته است که این روند را سریعتر می نماید. در این حالت کسی که قرار است مرزها را مشخص کند تنها لازم است بر روی 8 عکس از عکس های برش عرضی اینکار را انجام دهد و بعد از آن این الگوریتم بقیه کار را تنها در 1 ساعت انجام می دهد. بعد از مشخص شدن مرزها، پرینتر سه بعدی نیز برای ساخت مدل چند ساعت وقت صرف می کند.

شایان ذکر است این تکنولوژی نوپاست و تنها 7 جراح قلب بیمارستان کودکان بوستون در پاییز امسال به این مدل های سه بعدی دسترسی خواهند داشت. همین چند روز پیش برخی از این جراحان با تمرین بر روی این مدل های سه بعدی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از آنها باعث می شود زمان جراحی و همزمان ریسک آن برای بیماران  بسیار کاهش یابد.

نظر شما راجع به این تکنولوژی چیست؟ آیا شما و اطرافیانتان سابقه عمل جراحی قلب داشته اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

source: MIT

via Engadget

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu