crash club

چه اسمارت فون یا تبلتی بخریم ؟ – بررسی صفحه های نمایش

دسته : آموزش

هات اپ نیوز : در دنیای اسمارت فون ها هر روزه شاهد پیشرفت های هستیم و افراد برای این که اسمارت فون بهینه تر با کیفیت بهتری بخرند، نیاز دارند که بدانند هر قطعه ی اسمارت فون چه کاری انجام می دهد و کدام گزینه بهتر است.

به همین دلیل، سری مطالبی را با نام ( چه اسمارت فون یا تبلتی بخریم ؟ ) برای شما قرار دادیم و در هر قسمت به بررسی بخشی از اسمارت فون ها می پردازیم.

امروزه با پیشرفت در صنعت تکنولوژی، روز به روز کیفیت صفحه نمایش ها بهتر می شود و روز به روز مردم بیشتر به آن ها جذب می شوند.
برخی مانیفکتور ها صفحه نمایش های انحصاری خود را دارند به عنوان مثال همه ی مردم با نام Retina آشنایی دارند و کیفیت خارق العاده ی آن را نظاره کرده اند.
صفحه نمایش های شاخه ی AMOLED را بیشتر در اسمارت فون های سامسونگ مشاهده کردیم و در بیشتر پرچمدار های LG از انواع IPS استفاده شده است.

فرق این دو در چیست ؟ کدام به صرفه تر است و کدام مصرف بهینه تری دارد ؟
تکنولوژی صفحه های AMOLED که بر اساس OLED ساخته شده است طوری طراحی شده که تمامی پیکسل ها برای دسترسی به منبع اصلی نیازی نیست که باهم به صورت همزمان عمل کنند و هر پیکسل برای خود منبعی دارد.
واژه ی AMOLED مخفف شده ی عبارت Active Matrix Organic Light Emitting Diode است.
مکانیزم صفحه های IPS کاملا متفاوت است و یک منبع انرژی، کل انرژی پیکسل ها را تامین می کند در حالی که AMOLED هر پیکسل انرژی خود را جداگانه تامین می کند.

ساختار کلی پیکسل ها به این صورت است که هر پیکسل متشکل از تعدادی ساب پیکسل است که تمامی این قسمت تشکیل شده از سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی ( RGB ) است اما این ساختار در صفحه نمایش های AMOLED به کلی متفاوت است و زمانی این تغییر بیشتر به چشم می خورد که نسل جدید صفحات AMOLED ها یعنی Super AMOLED ها به میان می آیند.

تفاوت در اینجاست که ما در صفحه های شاخه ی AMOLED با RGB رو به رو نیستیم بلکه با RGBG رو به رو هستیم و همانطور که از نام آن مشخص است، ساختار قرار گیری رنگ ها به طور کلی متفاوت است.

در صفحه های AMOLED از تکنیکی به نام PenTile بهره گیری شده است که باعث می شود در هر ساب پیکسل، بین دو رنگ قرمز و آبی رنگ سبز تقسیم شود و یا به اصطلاح بهتر، رنگ سبز بین رنگ های قرمز و آبی به اشتراک گذاشته می شود.

در تصویر زیر می توانید طرز قرارگیری پیکسل های IPS را در مقابل AMOLED مشاهده کنید :

hotappnews.ir - amoledips
روشنایی :
روشنایی پنل های IPS بهتر و بی نقص تر است زیرا همانطور که اشاره کردیم منبع اصلی روشنایی پیکسل در صفحات IPS کامل است در حالی که صفحه های AMOLED به طور جداگانه است.

زاویه دید :
پنل های AMOLED و Super AMOLED ها زاویه ی دید بهتری نسبت به صفحه های IPS دارند و زمانی که به صفحه نمایش اسمارت فون خود، نگاه می کنید بهتر می توانید تشخیص دهید که چه چیزی در صفحه ی اسمارت فون به نمایش در آمده است و ترکیب رنگ آن بهتر است.

مصرف باطری :
مصرف باطری صفحه های IPS کمی بیشتر است زیرا در پنل های IPS کل صفحه حتی در صفحات مشکی رنگ روشن می شود اما صفحه های AMOLED به علت جدا بودن منبع اصلی پیکسل ها، زمانی که به تصویری می رسند که رنگ های آن کمتر است و حتی بخشی از آن تاریک است، انرژی کمتری مصرف می شود و یا حتی در قسمت های مشکی رنگ برخی پیکسل ها خاموش می شوند.

در توضیحات بالا در مورد صفحه های AMOLED و IPS صحبت کردیم و علت مقایسه ی این دو صفحه، این بود که بیشتر در اسمارت فون های اندروییدی از صفحه های AMOLED و IPS استفاده شده است.

اطلاعاتی خلاصه از Retina :
اشخاصی که می خواهند اسمارت فون های بر مبنای iOS خریداری کنند، دیگر نیازی به این ندارند که بین تنوع زیاد یکی را انتخاب کنند زیرا اسمارت فون های Apple یک برند کاملا مشخص هستند که هیچگاه نوع صفحه نمایش عوض نخواهد شد و تنوع بسیاری مانند اسمارت فون های بر مبنای Android ندارند.

صفحه های نمایش Retina از هر نظر برای سخت افزار iPhone ها و iPad ها و بقیه ی محصولات Apple بهینه شده اند که برای باطری های آن ها بهتر است.
قدرت پیکسل های Retina بسیار قوی است و قدرت آن ها اثبات شده است اما با این حال کمبود هایی از نظر های دیگر دارند.

با توجه به توضیحات بالا می توانیم متوجه شویم که هر صفحه ی نمایش مشکلات و برتری های خود را دارد و کاربر می تواند با توجه به نیاز خود، آن هارا انتخاب کند.

در بخش بعدی به بررسی انواع پردازنده های گرافیکی یا به اصطلاح GPU می پردازیم.

Source : Hotappnews

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu