گزارش تصویری هات اپ نیوز از روز اول رویداد هاکارستان

دسته : اخبار

هات اپ نیوز:

امروز صبج اولین روز از رویداد اول هاکارستان استارت خورد. هوای سرد امروز تهران هم نتوانست جلوی انگیزه ی برنامه نویسان این رویداد را بگیرد! همانطور که می دانید این رویداد مبتنی بر تیم‌های سه تا پنج نفر تعریف شده است؛ و ۲۸ تیم برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کردند. در میان تیم های حاضر برخی گروه های سرشناس هم وجود دارند که سابقه ای درخشان در تولید برنامه های موبایلی دارند!

امروز صبح چالشهای رویداد اول هاکارستان در بهمن ماه ۱۳۹۴ برای انتخاب گروه ها مطرح گردید و برنامه نویسان برای یک ماراتن نفسگیر آماده شدند. شور و هیجانی قابل توجه در سالن برگزاری به چشم می خورد و همه تیم ها با تمام توان در حال حرکت بسوی جایزه ۲۰ میلیونی این رویداد بودند.

hackarestan_10

چالش های مطرح شده به شرح ذیل می باشند:

چالش 1 : جذاب سازی محتوای آموزشی برای دانش آموزان

شناخت و انتخاب محتوای مناسب و متناسب با نیازها و پسندهای دانش آموزان، گام اصلی برای تدوین و تنظیم منابع و برنامه های درسی مدرسه است. منظور از محتوا، مجموعه دانشها و مهارتهایی است که دانش آموزان باید در مدرسه ها بیاموزند. زمان میگذرد، علم و تکنولوژی پیشرفت میکنند و نیازهای دانش آموزان نیز تغییر میکند؛ اما محتوای بیشتر کتابهای آموزشهی صرف نظر از برخی تغییرات ظاهری، تغییر چندانی نکرده است و برای بیشتر دانش آموزان جذاب نیست. اما دانش آموزان ملزم به مطالعه و درک محتوایی هستند که جذاب نیست.

جذاب سازی محتوای آموزشی برای دانش آموزان، چالش کلیدی و بسیار مهم جامعه تعلیم و تریت است.

چالش 2 : ایجاد سیستم بروزرسانی و ارائه آنلاین محتوای آموزشی

برگزاری سنتی کلاس ها در کشورهای توسعه یا فته و بیشتر کشورهای در حال توسعه کمتر شده است. کلاس های سنتی، یعنی همان شیوه آموزشی معلم محوری که بیشترمان در سالهای دبستان تا دانشگاه تجربه کرده ایم. اما، در رویکردهای تازه تر آموزشی تلاش میکنند مدرسه ها را به طرف هوشمندسازی سوق دهند؛ که ویژگی کلیدی مدرسه های هوشمند، فراهم کردن زیر ساختهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای اتصال به شبکه های ملی و جهانی، و تسهیل دسترسی برای معلم و دانش آموز به منابع عظیم علمی و محتوای آموزشی باکیفیت و بروز است. به طور محدود در ایران خودمان، تلاشهایی برای تولید محتوا فارسی و با کیفیتصورت گرفته است که کفایت نمیکند؛ یعنی، نیازهای دانش آموز و معلم را تأمین نمیکند.

بروزرسانی محتوای آموزشی و تسهیل گری برای ارایه آنلاین محتوای آموزشی، یکی از چالشهای جدی جامعه تعلیم و تربیت است.

چالش 3: ایجاد سیستم های استعدادسنجی و استعدادیابی

ویژگیهای فردی، علاقه مندیها، استعدادها و محیطی که دانش آموزان تجربه میکنند متفاوت است. برخی به فعالیتهای فکری علاقه دارند؛ برخی دیگر عاشق فعالیت های فیزیکی هستند؛ و برخی دیگر، مبهوت رنگها و اصوات! برخی دانش آموزان علاقه به طراحی و مدلسازی دارند؛ و برخی دیگر، شیفته ساختن هستند. نظام آموزشی حاکم و رایج در بیشتر مدارس ایران زمین، به قدر کفایت به تفاوتهای فردی و استعدادهای دانش آموزان توجه نکرده است. از این رو، بیشتر دانش آموزان درک درستی از مسیر آینده تحصیلی و شغلیشان ندارند و خوب انتخاب نمیکنند؛ یعنی، مسیر آینده شان تناسب چندانی با علاقه و استعداد شان ندارد.

چه خوب بود، اگر شرایط حداقلی شناخت استعدادها برای دانش آموزان فراهم میشد و به ایشان کمک میکرد مسیر تحصیلی، مهارتی و شغلیشان را با دقتی بیشتر و متناسب با ویژگیهای فردی و استعدادشان انتخاب میکردند.

چالش 4: جلب توجه به مهارتهای زندگی و هوش اجتماعی

بیشتر نظامهای آموزشی بر عامل ضریب هوشی یا هوش منطقی و ریاضی(IQ) تمرکز کرده اند. حال آنکه نظام های موفق و پیشرو بیشتر بر تقویت هوش اجتماعی و آموزش مهارتهای زندگی تمرکز کرده؛ و تأکید میکنند که دانش آموزان و معلمان برای کسب توفیق در زندگی، مسیر تحصیلی و شغلشان باید مهارتهای خودآگاهی، خودمدیریتی، خودانگیزشی و مهارت مدیریت دیگران را تقویت کنند. دوران نوجوانی، فرصتی کلیدی و منحصربفرد برای کسب و توسعه مهارتهای فردی و اجتماعی است.

کسب مهارتهای زندگی به دانش آموزان کمک میکنند مسئولیت پذیر باشند و نقش درستشان را در جامعه شناخته و ایفا کنند؛ و هم خودشان، و هم دیگران را از حضور و فعالیتشان منتفع کنند؛ و تصمیم گیران بهتری برای آینده باشند.

 

برای دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید.

این ماراتن همچنان ادامه دارد…

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu