تاثیر مخرب اعتیاد به سلفی بر روابط عاطفی افراد

دسته : اخبار

هات اپ نیوز:

با ظهور گوشی های هوشمند گرفتن سلفی و ارسال آن در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام به سطح اپیدمی رسیده است. حتی در مراسم خاکسپاری نیز این موضوع اتفاق می افتد. آیا یک سقوط روانی در حال وقوع است؟

در یک پژوهش جدید در دانشگاه که توسط Jessica Ridgway و Russell Clayton انجام گرفته است مشخص شد افرادی که از وضعیت ظاهری خود رضایت بیشتری دارند سلفی های بیشتری به اینستاگرام پست می کنند که در حقیقت نوعی خودنمایی محسوب می شود. اما از سوی دیگر این افراد در روابط عاشقانه ی خود مشکلات بیشتری دارند ازجمله حسادت و روابط عاطفی ضعیف تر. بنابراین آیا اعتیاد به سلفی تاثیر مخربی در روابط عاطفی افراد خواهند داشت؟

در پژوهش های دیگر تاثیر شبکه های اجتماعی در بوجود آمدن حس نا امنی، حسادت و نارضایتی در روابط عاشقانه ی افراد اثبات شده است.

از خودبیگانگی در افراد از تاثیرات ساده ی دیگر سلفی است. افرادی که به سلفی گرفتن اعتیاد پیدا کرده اند در روابط خود با  طرف مقابل صمیمت و حمایت کمتری از خود نشان می دهند، به طور دقیق تر باید این افراد را دارای اختلال روانی به نام خودشیفتگی دانست.

میزان همبستگی در تحقیق Ridgway و Clayton نشان داد که دقیقا نمی توان گفت پست کردن سلفی در اینستاگرام سبب ایجاد حسادت و نا امنی بین طرفین یک رابطه ی عاشقانه خواهد شد اما سبب کاهش روابط عاطفی خواهد شد چون نشانگر اختلال شخصیتی خودشیفتگی است. افراد مبتلا به این اختلال با اینکه از وضعیت ظاهری بدن خود چندان راضی نیستند هر روز سلفی های بیشتری پست می کنند و در روابط خود نیز دچار مشکل هستند.

نشانه های خود شیفتگی

خودشیفتگی حالت مبالغه آمیز عزت نفس، نیاز به غرور و تحسین و نیاز به جلب توجه دیگران است. افراد خود شیفته دائما به ظاهر خود مشغول هستند و از این اینکه توسط دیگران مورد تحسین قرار گیرند لذت می برند و به همین خاطر نوعی اعتیاد به شبکه های اجتماعی پیدا می کنند و سلفی های بیشتری پست می کنند.

پژوهش دیگری در این زمینه نشان داد مردهای خودشیفته سلفی های بیشتری پست می کنند و بیشتر از نرم افزارهای ادیت عکس استفاده می کنند تا بهتر به نظر بیایند. پژوهش های دیگر نشان داد خودشیفته ها نه تنها سلفی های بیشتری در اینستاگرام به اشتراک می گذارند بلکه در فیسبوک هم پر کارتر هستند.

اما در کنار این رفتارهای بیهوده و جلب توجه افراد خودشیفته جالب اینجاست که این افراد تمایل دارند در روابط عاطفی خود ضعیف تر عمل کنند. در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است گزارش شده وقتی که زن یا شوهر در یک ازدواج خودشیفته باشند به احتمال زیاد در چهار سال نخست زندگی روابط آنها رو به انحطاط و گسستگی خواهد رفت. این افراد در شش ماه اول زندگی مشکلی در روابط خود ندارند به عبارت دیگر زوجین در آغاز روابط خود نسبت به خودشیفتگی دیدگاه خوبی دارند و خود فرد خودشیفته نیز رابطه ای دیگر را فرصتی برای تحسین و توجه بیشتر می بیند. با گذشت زمان میزان پایین تعهد، خود محوری و تضاد شخصیتی فرد خودشیفته سبب کاهش رضایت در روابط خواهد شد.

پست کردن سلفی توسط یک فرد خودشیفته در آغاز روابط یک زوج جذاب و عادی به نظر می رسد اما با پیشرفت روابط آزاردهنده خواهد شد.

بنابراین هنوز هم تاثیر مخرب اعتیاد به سلفی بر روابط عاطفی افراد به صورت قطعی ثابت نشده است یا این موضوع که  پست کردن سلفی و مشکلات در روابط نشانه های اختلال شخصیتی خود شیفتگی هستند هنوز در مراحل تحقیقی است اما وسواس بیش از حد در مورد گرفتن سلفی و مهم بودن نظر دیگران نه تنها شخصیت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، در روابط عشقی شما نیز مشکلات بالقوه ای ایجاد خواهند کرد.

Source: mashable

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

Mobile Sliding Menu