بررسی تماس های تلفنی نشان داد ما فقط 5 دوست نزدیک داریم

دسته : اخبار

هات اپ نیوز:

بر اساس تحقیقاتی که توسط گروهی از محققان بریتانیایی انجام گرفته است، انسان ها فقط می توانند با 150 نفر رابطه ی معنادار برقرار کنند. این محققان که در بین آنها انسان شناسی به نام Robin Dunbar هم حضور دارد و قبلا در مورد رابطه ی بین اندازه ی مغز پستانداران و دایره ی روابط اجتماعی آنها تحقیقاتی انجام بوده است نشان داده اند که 5 نفر از این 150 نفر نزدیک ترین دوستان ما را تشکیل می دهند. که ممکن است در لایه های بعدی به 10 نفر و در لایه های دیگر به 35 تا 100 نفر برسند. تفاوت هایی بین افراد درون گرا و برون گرا وجود دارد اما آنها نیز دارای همان چیزی هستند که لایه های دانبار “Dunbar layers” نامیده می شوند.

این محققان برا ی تحقیقات خود 6 میلیارد مکالمه ی تلفنی را که توسط 35 میلیون نفر انجام گرفته بود را  تجزیه و تحلیل کردند و براساس فراوانی تماس ها و موضوع آنها را دسته بندی کردند. این کار در سال 2007 و با راه اندازی فیسبوک و رونمایی آیفون انجام گرفت به همین دلیل تماس های تلفنی منطقی ترین انتخاب بودند.

محققان متوجه شدند که هر کدام از افراد در نزدیکتری دایره ی اجتماعی خود 4 نفر را دارند و در دایره ی بعدی 11 نفر قرار دارد در دایره ی بعدی 30 و در بیرونی ترین دایره 129 نفر قرار دارند. این اعداد مشابهت زیادی با محاسبات دانبار داشتند اما در دامنه ی طبیعی دایره ها تنوع زیادی وجود دارد. بنابراین بررسی تماس های تلفنی نشان داد ما فقط 5 دوست نزدیک داریم و اگر حس کردید نمی توانید با بیش از پنج نفر احساس صمیمیت کنید بهتر است مغزتان را سرزنش کنید.

Source: engadget

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu