crash club

آیا گوشی های هوشمند باعث تخلیه ی شناختی ما می شوند؟

دسته : اخبار

هات اپ نیوز:

هر روز بر فضای فیزیکی اطراف، دوستان، گجت ها و حتی اشاره های دست متمرکز می شویم تا به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

Evan F. Risko،  پژوهشگر روان شناسی در دانشگاه واترلو با همکاری سام گیلبرت، محقق انجمن سلطنتی در دانشگاه کالج لندن این رفتارها را “تخلیه شناختی” نامیدند – اقدامات فیزیکی که سبب کاهش تلاش مورد نیاز برای انجام یک کار در طول زمان می شوند.

زمانی که نیاز داشته باشید یک قرار ملاقات را به ذهن بسپارید، به جای به خاطر سپردن، آن را بر روی یک تقویم یا بر روی گوشی تخلیه می کنید یا تمام محاسبات لازم را با استفاده از ماشین حساب انجام می دهید. آنچه  اینجا اتفاق می افتد استفاده از یک عمل فیزیکی است (نوشتن یا استفاده از یک ماشین حساب) برای از بین بردن نیاز به تلاش های داخلی برای انجام دادن آنها که نوعی موانع شناختی محسوب می شوند.

یکی از پیام های کلیدی Risko و گیلبرت این  است که مردم زمانی در  رفتار تخلیه اینچنین درگیر خواهند شد که به این باور رسیده باشند کارآمد تر از توانایی های داخلی خود آنها است.

odditiespresj

با این حال، این باورها همیشه  مطابق واقعیت نیست. واقعا تکنولوژی چگونه بر نحوه ی تفکر ما تاثیر گذاشته است؟ گیلبرت می افزاید: تخلیه شناختی بدون شک مزایای بزرگی به ارمغان می آورد. به عنوان مثال:

چگونه تکنولوژی به ما کمک می کند با افزایش سن مستقل تر شویم و بر عکس چقدر به دستگاه های خارجی وابسته می شویم.

اگر چه توانایی های شناختی ما محدود است و فقط می توانیم لیستی از پنج، شش یا هفت عدد را به خاطر بسپاریم اما تخلیه ی شناختی این میزان را کمتر هم خواهد کرد. به گفته ی این محققان به لطف گوشی های هوشمند دیگر قادر به انجام کارهایی که قبلا می توانسته ایم نیستیم دیگر با اتکا به رایانه ها و گوشی ها زحمتی برای به خاطر سپردن اطلاعات به خود نمی دهیم.

تحقیقات اخیر برخی از پیامدهای تخلیه را نشان داده است، به خصوص هنگامی که تخلیه بر روی دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه های شخصی و یا دوربین های دیجیتال انجام می گیرد. در یک مطالعه، محققان museumgoers در مورد دوربین های دیجیتال نشان دادند که عکس گرفتن توانایی افراد در به خاطر سپردن اشیاء و جزئیات آنها را کاهش می دهد.

وقتی دوربین عکس را به ذهن می سپارد ذهن تلاشی نمی کند.  مطالعه دیگری توسط گیلبرت نشان داد که استفاده از یاد آورها باعث تغییر فعالیت های فیزیکی در داخل مغز داوطلبان می شود.

Risko و گیلبرت علاقه مند به بررسی عواقب طولانی مدت زندگی در یک محیط مدرن با تکنولوژی بالا  بر توانایی های شناختی ما هستند. 

Risko تاکید کرد که همه این پرسش ها را زمان پاسخ خواهد داد. این سئوال که آیا گوشی های  هوشمند باعث تخلیه ی شناختی ما می شوند در طول زمان ثابت خواهد شد.

 تحقیقات زیادی در مورد پی آمدهای طولانی مدت تخلیه شناختی در حال انجام است. 

این تحقیقات با طیف گسترده ای از دستگاه های مانند قلم و کاغذ، GPS، و گوشی های هوشمند انجام می گیرند تا محققان به طور کامل به  درک عواقب این دستگاه ها در آینده  بپردازند.

Source: sciencedaily

 

Advertisements

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu