نسخه موبایل بازی ها و بررسی نواقص، معایب و چالش های برطرف کردن آن

دسته : اخبار

حتما در خیابان، وسایل نقلیه عمومی و در اطراف خود افرادی را دیده اید که سخت در محتوای گوشی هوشمند خود متمرکز شده اند و اگر از آن ها بپرسید که به چه کار مشغول هستند احتمالا متوجه خواهید شد که نسخه موبایل بازی ها را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده اند و بدین ترتیب مشغول بازی هستند.

“نسخه جدید بازی Candy Crush Soda Saga برای اندروید منتشر شد

این اولین خبری بود که دیروز در یکی از سایت های معروف و محبوب دانلود بازی رایانه ای با آن مواجه شدیم. بدون شک شما نیز اخبار مشابه با این تیتر را در سایت های مخلتف دیده اید؛ کما این که امروزه به دلایل زیادی بازدید از این اخبار که به موبایل و وسایل در دسترس تر مربوط شود بیشتر است.

عرضه و انتشار نسخه موبایل بازی ها امری مثبت است و با استقبال زیادی رو به رو می شود. اما تجربه ثابت کرده است که درصد بالایی از کاربران از کیفیت بازی کردن با برخی از گیم های کامپیوتری که امروزه نسخه موبایل بازی هایشان منتشر شده است راضی نیستند.

این تجربه و تمامی دیدگاه های مرتبط سبب شد تا به بررسی نسخه موبایل بازی ها و بررسی نواقص، معایب و مشکلات آن ها بپردازیم؛ تحلیلی که به شرح آن را در مطلب امروز می خوانید.

معایب عرضه بی رویه نسخه موبایل بازی ها و برطرف کردن آن ها

Mobile games version disadvantages and challenges to fix it

مسلما طراحی نسخه موبایل بازی ها برای برخی از نرم افزارها از جمله بهترین بازی های مخصوص موبایل و گوشی اندرویدی ایده جالبی است؛ اما به نظر می رسد برای بازی های کلاسیک ارائه نسخه موبایل همیشه چندان رضایت بخش نیست؛  به خصوص وقتی توسعه دهندگان برنامه ها سعی دارند با ارائه نسخه موبایل بازی ها سیستمی را که به واسطه کنسول انجام پذیر است را به صفحه تاچ یا لمسی موبایل محدود کنند!

معایب انتشار نسخه موبایل بازی ها

  • از دست دادن جذابیت بازی: مسلما یکی از معایب اصلی برای انتشار نسخه بازی ها بدون تحلیل اصولی از بین بردن جذابیت بازی هایی است که نیازمند اقدامات مکانیکی کاربر هستند. به عنوان مثال امروزه بازی هایی با حرکات فیزیکی کاربر قابل انجام هستند و جذابیت اصلی آن ها به خاطر همین حرکات است. حال اگر کاربر را به موبایل و صفحه نمایش کوچک تر آن محدود کنیم بی شک این جذابیت را از او گرفته ایم.

در دسامبر سال 2015 یکی از بازی های اکشن معروف به نام Katamari Damacy با نسخه موبایل بازی ها عرضه شد و بازی پرطرفدار Lumines: Puzzle & Music نیز در دو نسخه اندروید و iOS به بازار آمد. در تجربه ای که از بازی با این نسخه ها به دست آوردیم متاسفانه باید گفت که هیچ کدام از نسخه موبایل بازی ها جذابیت قبل را نداشت.

  • عدم رعایت روند عادی و منطقی در بازی: علاوه بر کاهش جذابیت بازی ها روندی که در موبایل طی می شود نیز به نظر غیرمنطقی است. روندی که بررسی های زیادی پیرامون اثرات روانی نسخه موبایل بازی ها روی کاربران داشته است

بررسی دلایل ضعف نسخه موبایل بازی ها

دلایل مختلفی می تواند برای این موضوع وجود داشته باشد. البته همیشه نسخه موبایل بازی ها ضعیف نیستند و برخی نیز اساسا برای اندروید عرضه می شوند. به عنوان مثال در بازی مشهور و پرچالش پوکمن گو می بینیم که سازنده صرفا قابلیت ها را برای اندروید اولین بار معرفی کرد و پس از آن نسخه های دیگر بازی برای دیگر سیستم عامل ها عرضه شد. اگر هم مشکلی در بازی وجود دارد به سادگی می توان با بررسی مشکلات رایج پوکمون گو و راه حل های کاربردی رفع آنها از آن استفاده کرد.

از جمله دلایلی که سبب نادیده گرفتن کیفیت و سایر نواقص در تولید نسخه موبایل بازی ها می شوند عبارتند از:

میل توسعه دهندگان به سودآوری بیشتر

Lumines و Katamari Damacy دو بازی معروف هستند که سازنده مشترکی دارند. توسعه دهنده در بازی اول موزیک را به شیوه های ماهرانه با روند بازی ترکیب کرده است و فضای خاصی را برای کاربران ایجاد کرده است.

اما در بازی دوم حرکات مکانیکی منحصر به فرد با زیبایی های خاص دیگر آمیخته شده است. هر دو بازی از جمله بازی های کنسولی پرهزینه بودند که عرضه آن ها در بازار رقابت سود زیادی برای کمپانی داشت و حال انتشار نسخه موبایل بازی ها سودآوری بیشتری برای این شرکت به بار داشته است.

درآمد باور نکردنی حاصل از عرضه نسخه موبایل بازی ها

یکی از دلایل عمده، درآمد بیشتر عرضه کنندگان این بازی است. با این که انتشار نسخه موبایل بازی ها به صورت رایگان عمدتا صورت می گیرد اما در آن سو کاربران زیادی وجود دارند که هزینه های زیادی را به دلیل کسب شهرت و مقام در این بازی های جهانی صرف می کنند.

چیزی که درآمد توسعه دهندگان بازی ها با ارائه نسخه موبایل را متفاوت می کند! این دقیقا همان روندی است که شرکت سوپر سل پیش گرفت و توانست بیلیون ها دلار درآمد از کلش اف کلنز داشته باشد.

نسخه موبایل بازی ها

سیرتکاملی غلط و نامتناسب در نسخه موبایل بازی ها

برای این که بهتر با این سیر تکاملی آشنا شوید بهتر است نگاهی به برخی از بازی های معروف اندرویدی بیندازیم که نسخه موبایل بازی ها برای این برنامه ها منتشر شده است.

Cow Clicker یکی از بازی های مشهور اندروید است که روند تکامل گاو و رشد آن ها توسط شما کنترل می شود. استراتژی انتشار نسخه موبایل بازی ها نظیر Cow Clicker ایجاد یک قلاب روانی برای درگیر کردن بازیکن می باشد.

تله ای که کاربر را برای حفظ سرمایه و سودآوری سازنده به ادامه بازی ترغیب می کند. مثلا در همین بازی Cow Clicker بازیکن اقدام به پرداخت پول برای برداشتن موانع می کند.

هرچه بیشتر ضربه می زنید یا به اصطلاح از tap استفاده می کنید منابع بیشتری پیدا می کنید و باز هم ضربه می زنید و ضربه می زنید…و این روند ادامه پیدا می کند.

شما شیر خریداری می کنید؛ گاو های نژاد مختلف را برای درآمد بیشتر میکس می کنید و با ضربه زدن های متوالی امتیاز کسب می کنید.

ضربه می زنید و ضربه میزنید و این فرآیند بی هدف ادامه دارد؛ اما در آن سوی بازی توسعه دهنده با اعمال سیرتکاملی غلط در بازی توانسته است به سود کلانی دست یابد.

نسخه موبایل بازی ها

نقد و بررسی بازی موبایل Lumines

نسخه موبایل بازی ها نقاط مثبت زیادی نیز دارند .برخی از معایب و مزایای این بازی را در ادامه می خوانید:

مزایای نسخه موبایل بازی

به عنوان مثال نسخه اصلی بازی Lumines برای کنسول های نسل هشتم عرضه شد و خرید آن نیز واقعا نسبت به امکانات جالب آن نظیر جستجو و حل معما در کنار موزیک جذاب در طول بازی ارزش دارد.

این بسته جامع امکانات کامل پلی استیشن های قابل حمل را یک جا نشان داد. جزییات این بازی کمی قابل توجه بود. برای بازی کردن نیاز به رفلکس یا واکنش های سریع برای مرتب کردن قطعات پازل با توجه به ریتم موزیک دارید.

در نسخه جدیدی که گویا قرار است به تازگی در همین ماه منتشر شود موزیک های الکترونیکی جذاب تری به باز ی اضافه شده است. تنظیم و انجام این بازی نیازمند کنترل یک انگشتی است و بنابراین بازی با برچسب single finger control عرضه خواهد شد.

یک بار روی صفحه ضربه می زنید تا بلوک ها چرخانده شوند و انگشت خود را برای رها کردن یا گرفتن بلوک ها با ترفند کشیدن و رها کردن در گوشی های اندروید به کار میبرید.

معایب نسخه موبایل بازی

مهم ترین مسئله در این بازی که عیب اصلی انتشار نسخه موبایل بازی ها برشمرده می شود بارگذاری تمامی قطعات صفحه است که مدت زمان زیادی به طول می انجامد.

این بارگذاری یا لودینگ صفحه طولانی است و سبب می شود صفحه نمایش گوشی شما قفل و دانلود نیز متوقف شود. بنابراین برای دانلود بازی و بارگذاری آن مرتبا مجبور هستید به صفحه نمایش گوشی خود ضربه بزنید.

نسخه موبایل بازی ها

شاید بتوان با وجود این نقاط منفی در نسخه موبایل بازی ها به خاطر موزیک های خاص و هیجان انگیز معایب را نادیده گرفت؛ اما وقتی که مشغول بازی و مرتب کردن ستون بلوک ها هستید تناسب آهنگ به هم میخورد و مجبور هستید برای هماهنگ سازی آهنگ با بخش های مختلف بازی وقت زیادی نیز صرف کنید.

گاهی نیز کلیک ها یا ضربه های شما ثبت نمی شود و لازم است برای چرخش بلوک چندین بار اسکرین خود را تکان دهید. کسی نمی داند اگر باز هم این کلیک ها ثبت نشد چند بار باید صفحه نمایش گوشی به خاطر نسخه موبایل بازی ها که با بی فکری طراحی شده است چرخانده شود!

نسخه موبایل چه بازی هایی نباید منتشر شود؟

بعد از تحلیل انجام شده پیرامون انتشار غلط نسخه موبایل بازی ها در برخی از مواقع سوال مهم این است که چه پارامترهایی در انتشار این نسخه ها موثر هستند؟ به زبان دیگر برای چه نوع بازی هایی می توان نسخه موبایل منتشر کرد؟

باتوجه به توضیحات گفته شده به این نتیجه می رسیم که بازی هایی که نیازمند ضربه، حرکت و چرخش های متوالی هستند و به صورت کلی مکانیکی تلقی می شوند گزینه خوبی برای موبایل نیستند و اساسا انتشار نسخه موبایل بازی ها با این سیستم اشتباه است.

گاهی چرخش ها و ضربه ها در موبایل به خوبی ثبت نمی شوند و ارائه نسخه موبایل بازی ها کاربران را با چالش های زیادی رو به رو می کند.

سخن آخر:

توسعه دهندگان وسازندگان همچنان از استراتژی جذابیت در وسیله های در دسترس موبایل برای کسب درآمد استفاده می کنند و این روند ادامه دارد.

شاید راه حل بهتر نصب بازی های موبایل کلاسیک روی موبایل های هوشمند به صورت پیش فرض و توسط تولید کنندگان آن ها باشد.

به علاوه استفاده از نسخه های کوچک و مینیاتوری کنسول ها یا  NES  راه حل مناسبی برای جلوگیری از عرضه بی رویه نسخه موبایل بازی ها است.پیشنهاد می کنیم تا زمانی که این ایده ها عملی شوند از نصب بیش از حد نسخه موبایل بازی ها روی دستگاهتان خودداری کنید.

دیدگاه شما چیست ؟

دیدگاه شما پیرامون عرضه بی رویه نسخه موبایل بازی ها چیست؟ آیا با معایب و مشکلات استفاده از بازی های کلاسیک در گوشی های هوشمند آشنا هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 source: polygon

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu