استفاده از گوشی حین رانندگی ؛ خطرات پیش رو و قوانین بازدارنده در آمریکا

دسته : اخبار
استفاده از گوشی حین رانندگی

یکی از عوامل تاثیر گذار در تصادفات صحبت کردن و پیام دادن پشت فرمان و حین رانندگی است. از بین 800 هزار تصادفی که سالانه در جهان رخ می دهد استفاده از گوشی حین رانندگی تاثیر به سزایی در رخداد آن ها داشته است. شیوه ای جدید از رانندگی که فرد دست به گوشی و پا به فرمان می راند!

متاسفانه کشور ما در امور و مسائلی پیشتاز می باشد که حتی ذکر کردن آن ها نیز ناراحت کننده است! طبق آمار، ایران یکی از پنج کشور پرمخاطره در امر رانندگی است و این موضوع بر اساس شاخصه هایی نظیر مرگ و میر افراد و کشته شدگان در طول جاده ها مطرح می شود.

با وجود این تلفات، هنوز هم رانندگان زیادی وجود دارند که این عادت را ترک نکرده اند و با استفاده از گوشی حین رانندگی حوادث جبران ناپذیری را برای خود و سایر افراد به وجود می آورند. حتی قوانین سختی که وضع شده این بحران را برطرف نکرده است.

با توجه به این موضوع در زندگی روزمره و خطرات پیش رو که جان مردم را تهدید می کند تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی خطرات پیش رو و قوانین بازدارنده در استفاده از گوشی حین رانندگی بپردازیم. باشد که این مطلب تلنگری در ذهن برخی از رانندگان خاطی ایجاد کند.

با هات اپ نیوز همراه باشید.

بررسی خطرات و قوانین پیرامون استفاده از گوشی حین رانندگی

risks and rules about using the phone while driving

مدتی است که شیوه های شناسایی و جریمه کسانی که به طور غیرقانونی از گوشی در حال رانندگی استفاده می کنند تغییر کرده است.

تکنیک های جدیدی برای تشخیص این افراد در خودرو ها به کار گرفته می شود و مبالغ جریمه های نیز بالاتر رفته است. در این مطلب با شیوه های بازداری دولت و پلیس از ارتکاب جرائم با استفاده از گوشی حین رانندگی در مناطق مختلف آمریکا آشنا خواهید شد.

قوانین و شیوه های تشخیص استفاده از گوشی در ایالت های مختلف

شیوه های بازدارنده در تنسی

تنسی یکی از ایالت های آمریکا است که در آن اخیرا پلیس با همکاری دولت از تریلر های مخصوصی برای آن دسته از رانندگانی استفاده می کند که سعی دارند با پایین بردن گوشی خود آن را از معرض دید دوربین های هوایی و پلیس مخفی کنند.

شیوه های تشخیص در مریلند

در مریلند نیز برخی از پلیس ها وظیفه دارند با لباس مبدل افراد خاطی را شناسایی کنند. به عنوان مثال یکی از افسران پلیس با لباس افراد بی خانمان در چهارراه های شهر می ایستد و می تواند از زاویه مناسب کسانی که سعی دارند به صورت مخفیانه استفاده از گوشی حین رانندگی داشته باشند را شناسایی می کند. سپس اطلاعات را مخابره می نماید!

جریمه ها در کالیفرنیا

گاهی افزایش نرخ جریمه ها تنها ابزار پلیس برای توقف رانندگان برای جلوگیری استفاده از گوشی حین رانندگی می باشد. در کالیفرنیا جریمه استفاده از گوشی حین رانندگی در سال 2009 حدود 3000 بوده است که در سال 2015 به 31000 افزایش یافت.

جریمه ها در ماساچوست

در ماساچوست میزان جریمه ها در سال 2011 تقریبا 1100 بوده است که در سال 2015 تقریبا 100 درصد افزایش داشته است و میزان جریمه استفاده از گوشی حین رانندگی به 6100 رسیده است.

جریمه ها در نیویورک

در نیویورک جریمه ها از سال 2011 و از رقم 9000 به 85000 در سال 2015 رسیده است.

آمار مرگ میر ناشی از استفاده از گوشی حین رانندگی در آمریکا

یک افسر پلیس ماساچوست می گوید: زمانی که افراد را از هر قشر و با هر سنی متوقف می کنم با بهانه های همیشگی آن ها رو به رو می شوم : “موبایلم زنگ می خورد و مجبور بودم برای انجام کار فوری قبل از قطع شدن گوشی را بردارم!”

NHTSA یا اداره ایمنی ترافیک ملی ایالات متحده آماری منتشر کرده است که طبق آن 3200 تلفات جاده ای در سال 2014 و 3500 حادثه ناگوار رانندگی در سال 2015 که به ترتیب در سرزمین اصلی ایالات متحده و پورتوریکو رخ داده است ناشی از حواس پرتی و پریشان حالی رانندگان بوده است.

واضح است استفاده از گوشی حین رانندگی احتمالا از عوامل اصلی این حواس پرتی است. مرگ و میر ناشی از استفاده از گوشی حین رانندگی در سال 2014 تقریبا 406 نفر بوده است که این رقم در سال 2015 به 476 نفر رسیده است.

 استفاده از گوشی حین رانندگی

اصلاح قوانین؛ گامی در جهت کاهش تلفات

گاهی قوانین مسبب بسیاری از تلفات ناشی از استفاده از گوشی حین رانندگی هستند! به عنوان مثال در برخی از قوانین ذکر شده است که فرد می تواند از گوشی خود حین رانندگی استفاده کند؛ به شرط آن که پیام یا SMS ندهد! در همین راستا قانون گذاران نیویورک دستگاهی به نام Textalyzers را برای تشخیص استفاده فرد از گوشی و ارسال تکست حین رانندگی پیشنهاد داده است. پیشنهادی که مخالفت های زیادی به همراه داشت.

در 46 ایالت آمریکا حق استفاده از گوشی به جز پیام دادن حین رانندگی وجود دارد؛  این در حالی است که 14 کشور استفاده از گوشی حین رانندگی را کاملا قانونی تلقی می کنند!

جمع بندی

با وجود اطلاع رسانی کامل پیرامون مرگ و میر، تلفات و جریمه های ناشی از استفاده از گوشی حین رانندگی باز هم رانندگان خاطی زیادی وجود دارد که معتقدند افراد  بسیاری را دیده اند که در هر دو دست خود موبایل دارند و به راحتی با مچ دست فرمان را هدایت می کنند!

برخی نیز معتقدند با انعکاس نور در صفحات موبایل به سادگی می توانند شرایط را کنترل کنند و نور قرمز چراغ راهنمایی را تشخیص دهند؛ در حالی که هاله نوری آبی رنگ گوشی در صورت آن ها دیده می شود!

بنابراین استفاده از گوشی حین رانندگی همچنان چالش اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی و اداره های مرتبط با ترافیک و تصادفات است.

ایده شما چیست ؟

برای توقف رانندگان متخلف و جلوگیری از استفاده از گوشی حین رانندگی چه ایده ای دارید؟ پیشنهادات خود را مطرح کنید.

source: digitaltrends

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu