crash club

استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن ؛ مسبب رانندگی در عین پریشانی!

دسته : اخبار

Driving While Distracted یا DWD یا رانندگی در عین پریشانی اصطلاحی نام آشنا و رایج در فضای اینترنت است که بیشتر آن را در اخبار مربوط به حوادث رانندگی مشاهده می کنیم. DWD یکی از دلایل اصلی وقوع تصادفات رانندگی است و زمانی که دلیل حادثه مشغول بودن به فعالیت های دیگر از جمله  استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن باشد از این واژه در سرتاسر جهان استفاده می شود.

شاید استفاده از گوشی حین رانندگی و خطرات پیش رو آن اولین دلیلی باشد که برای رانندگی در عین پریشانی به ذهن برسد؛ اما بد نیست بدانید عامل حواس پرتی رانندگان اولین بار به نصب سیستم های رادیویی AM در دهه 1930 باز می گردد و این کار مقدمه ای برای پریشان شدن رانندگان و حواس پرتی آن ها حین رانندگی بود.

پس از آن رادیو های  FM با 8 تراک و پخش کننده های کاست و سی دی های MP3 و MP4 روی کار آمد که داشبورد ماشین ها را به تجهیزات هواپیما شبیه کرد! حتی تعدادی از خودروهای آمریکایی کرایسلر به دستگاه ضبط و پخش صوت نیز مجهز هستند!

بنابراین شکی باقی نمی ماند که نه تنها موبایل، بلکه سایر تکنولوژی های عرضه شده از گذشته تا به حال از عوامل حوادث رانندگی در عین پریشانی می باشند.

در این مطلب قصد داریم مروری بر تاریخچه استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن که مسبب رانندگی در عین پریشانی هستند داشته باشیم. این مطلب هیجان انگیز را از دست ندهید!

مروری بر استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن

 overview of using technology while driving

نصب سیستم های قدرتمند پخش موزیک های فای با تنظیم اکولایزر های دلخواه در داشبورد برخی از مدل های انتخاب شده در سال های 1956 تا 1959 نمونه ای از راه یابی تکنولوژی به داخل اتاق ماشین ها بود.

پس از آن انواع ضبط و سیستم های پخش قوی به بازار آمد و روی خودروها نصب شد. این روند تا جایی پیش رفت که صاحبان خودرو تصمیم به نصب سیستم های اضافه و دلخواه و جایگزینی آن به سیستم های پیش فرض خودروها گرفتند؛ تصمیماتی که سبب نقد امروز ما پیرامون استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن شد.

سایر تکنولوژی های موجود در خودرو ها و آثار آن

فندک، فضاهای نگهدارنده فنجان، کنسول و نگهدارنده های مواد غذایی، سانروف، سقف پانوراما، سیستم های تهویه هوا و GPS از جمله تکنولوژی های چشمگیری بودند که در طول دو دهه اخیر به خودروها افزوده شدند. مواردی که سبب حواس پرتی رانندگان و تحلیل دقیق استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن توسط کارشناسان شد.

با این حال هیچ کدام یک از این امکانات به اندازه تلفن همراه ریسک تصادف ندارند. مسلما آمار جالب استفاده از تلفن همراه توسط خانم ها به خوبی بیانگر این خطرات حین رانندگی است!

استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن

نحوه استفاده از تکنولوژی تعیین کننده است!

استیو والاس مربی رانندگی است که حدود 40 سال در این زمینه فعالیت داشته است. او پیرامون استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن ایده جالبی دارد. به نظر وی شیوه استفاده از تکنولوژی تعیین کننده است.

اگر فرد بتواند با گوش دادن به موزیک یا رادیو تمرکز کافی روی رانندگی داشته باشد می تواند به خوبی از این تکنولوژی بهره ببرد؛ در غیر این صورت حتی آینه های جانبی اتومبیل که برای رانندگان ضروری است ممکن است سبب حواس پرتی رانندگان شود! چون امکان دارد راننده دائما به پشت سر خود خیره شود!

تست های جهانی استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن

در آموزشگاه های رانندگی بسیاری از کشور ها از جمله آمریکا ماژول هایی برای تست تاثیر استفاده از تکنولوژی های موجود در ماشین به خصوص روی نوجوانان وجود دارد.

در این ماژول حین تست رانندگی و سنجش مهارت های فرد گزینه های انحرافی نظیر تلفن همراه نیز در نظر گرفته می شود تا موضوع استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن به خوبی سنجیده شود.

در این تست حین رانندگی موبایل فرد به صدا در می آید و اگر از موبایل یا سایر وسایل انحرافی استفاده شود وی از آزمون مردود خواهد شد.

امکانات بیش از حد خودرو ها؛ بخشی از معضل تصادفات رانندگی

جان بیلر، کارشناس فنی، در ارتباط با استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن مسئله اسمارت فون ها را به شدت رد می کند! به نظر او امکانات ماشین ها از زمان های قدیم جایگزین خوب موبایل های امروزی برای حواس پرتی رانندگان یا رانندگی در عین پریشانی بوده است!

در گذشته و در کنار قابلیت های فراگیر برقی شدن شیشه های ماشین و تغییر داشبورد و سیستم های صوتی صاحبان خودرو می توانستند با نصب مانیتور و تماس از طریق آن به خوبی کمبود وسایل ارتباطی نظیر موبایل هوشمند را فراموش کنند!

به هر حال صحبت های جان بیلر تامل برانگیز است؛ پیشرفت های زیادی پیش از عرضه گوشی های هوشمند در زمینه صنعت خودرو و امکانات ایجاد شد که به تنهایی برای حواس پرتی راننده کافی بودند!

جایگزین های موبایل پشت فرمان؛ راه حل کاهش آمار تصادف

برخی از کارشناسان معتقدند استفاده از اپ یا برنامه های کاربردی برای گوشی های مختلف می تواند راهکار مناسبی برای استفاده از موبایل در ماشین باشد.

به عنوان مثال استفاده از برنامه های طراحی شده، ارسال خودکار پیام در حال رانندگی کردن و پشت فرمان بودن فرد یکی از راهکار های مناسب برای جلوگیری از تحریک راننده جهت استفاده از موبایل است.

در این زمینه پیشرفت های زیادی صورت گرفته است. اساس انتشار برخی از سرویس ها نظیر Google’s voice-recognition ، سرویس Apple Car Play یا Android Auto نیز استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن می باشد. به هر حال با وجود این برنامه ها می توان به هوشمند بودن اسمارت فون ها اعتقاد یافت!

امکانات پیش فرض خودروها برای جلوگیری از حواس پرتی رانندگان

با وجود پیشرفت های صورت گرفته و انتقادهای موجود پیرامون استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن نباید امکانات پیش فرض ماشین ها را نادیده گرفت.

اتصال بلوتوثی موبایل به دستگاه پخش اتومبیل، کنترل تجهیزات صوتی و تماس با گوشی روی فرمان، پخش صدای مخاطب از تلفن روی اسپیکر، استفاده از سرویس نقشه گوگل روی مانیتور و …از جمله قابلیت های کاربردی خودروها هستند که در جایگاه خود گام های موثری در کاهش حوادث رانندگی هستند.

استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن

سخن آخر:

با این که امکانات و برنامه های زیادی برای کنترل بهتر و استفاده همزمان گوشی حین رانندگی عرضه شده است اما همچنان روی استفاده از تکنولوژی پشت فرمان و آثار آن تاکید می شود و موبایل به دست بودن حین رانندگی در اغلب کشورهای جهان جریمه های سنگینی به همراه دارد!

به علاوه استفاده از برخی برنامه ها و سیستم ها نظیر Android Auto هزینه های زیادی به دنبال دارد که هر راننده ای زیر بار آن نمی رود و بهتر است قبل از این که تکنولوژی بتواند رانندگی را تحت کنترل بگیرد دست به کار شوید!

چرا که رانندگی در عین پریشانی و استفاده از موبایل بعد از رانندگی در حالت مستی به عنوان بزرگ ترین علت مرگ و میر جاده ها شناخته می شود.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

به نظر شما می توان استفاده از موبایل حین رانندگی را با امکانات جدید کنترلی توجیه کرد؟ نظر خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

source:news1130

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu