آیفون تولید شده در چین و از بین رفتن اکوسیستم تولید در ایالات متحده

دسته : کسب و کار
آیفون تولید شده در چین

آیفون تولید شده در چین بازارها را قبضه کرده است! اخیرا روند تولید اپل و سایر شرکت های الکترونیکی، مخصوصا با  آشکار شدن جزئیات بیشتر در مورد زندگی کارگران چینی که وظیفه ساختن گجت هایی مشابه آیفون را انجام می دهند زیر ذره بین منتقدان قرار گرفته است!

وقتی جزئیات مربوط به شرایط کاری کارگران چینی، از قبیل شیفت های کاری 12 الی 16 ساعته، دستمزد 1 دلار در هر ساعت یا کمتر، خوابگاه هایی 15 تخته در اتاق های 12 در 12 متر را می خوانیم، اولین چیزی که به ذهن انسان خطور می کند مسئله پول است.

تولیدکنندگان حریص دنبال سود بیشتر هستند، بنابراین محصولات خود را در کشورهای دیگر و با توجه به سیستم های کاری می سازند که در خود ِ ایالات متحده ممنوع است!

مطمئنا پول و سود مالی هم بخشی از این ماجراست!

اما به تازگی مقاله ای به قلم چارلز دوهیگ و کیث بردشیر از نیویورک تایمز منتشر شده است که نشان می دهد مسئله از آنچه ما فکر می کنیم وخیم تر است.

در مقاله یاد شده به چالش بزرگ دولت ایالات متحده برای جلوگیری از روندهایی اشاره شده که منتهی به صدور مشاغل طبقه متوسط به خارج از این کشور و به تبع آن نابرابری افراطی صعودی در سال های اخیر گشته است!

 

 

دلیل تولید آیفون  و آیپد در چین، بنا به همین مقاله، صرفا پولِ بیشتر نیست.

ساخت یک گوشی آیفون در ایالات متحده حدود 65 دلار نسبت به ساخت همان گوشی در چین هزینه دارد، درحالیکه آیفون تولید شده در چین هزینه تولیدش 8 دلار است!

بنابراین 65 دلار اضافی یاد شده همان سودی است که اپل روی هر آیفون به جیب می زند، اما این همه سود اپل نیست. (قیمت متوسط هر آیفون حدود 600 دلار است و حاشیه سود خالص متوسط اپل حدود 40%. بنابراین سود خالص اپل روی هر آیفون حدود 250 دلار می شود).

در نتیجه، دلیل اصلی ساخت آیفون تولید شده در چین از این قرار است:

بیشتر قسمت های تشکیل دهنده آیفون و آیپد و زنجیره تامین، هم اکنون در چین تولید می شود. بنابراین مونتاژ کردن گوشی ها در آن سر دنیا (ایالات متحده) چالش های لجستیکی را ایجاد خواهد کرد.

کارخانه های چینی بسیار بزرگتر و چابک تر هستند تا مشابه های آمریکایی خود!

کارخانه دار های چینی در عرض یک شب توانایی استخدام و یا اخراج کردن ده ها هزار کارگر را دارند.

چون بسیاری از کارگرها در همان محل کارخانه به سر می برند. می شود با یک هشداردهی سریع آنها را به کار فراخواند. به علاوه چینی ها قادر به تغییر دادن سرعت و شیوه های تولیدی در یک چشم به هم زدن هستند.

آیفون تولید شده در چین

تعداد مهندسان ماهر چینی نسبت به ایالات متحده بسیار بیشتر است!

منظور افرادی است که از مهارت های فنی لازم برای ساخت گجت های پیچیده برخوردارند اما آنقدر رتبه شان بالا نیست که دستمزد زیادی طلب کنند و نکته آخر اینکه، نیروی کار چین نسبت به بسیاری از کارگران آمریکایی باصرفه تر است.

در ارتباط با همین نکته آخر، دوهیگ و برادشر داستان اریک ساراگوزا را بازگویی کرده اند، مهندسی که سال 1995 کار در کارخانه اپل نزدیک ساکرامنتو را شروع کرد.

این کارخانه کار تولید مک را انجام می داد و ساراگوزا نیز چند سالی خوب کار کرد و 50 هزار دلار سالانه بدست آورد، ازدواج کرده و صاحب فرزند شد و خانه استخر داری خرید!

مدتی بعد بود که شرکت اپل به دلیل پایین بودن هزینه های تولید در آسیا اقدام به صدور مشاغلش به خارج از کشور کرده بود. نکته مهم اینکه هزینه های کاهش یافته صرفا در حوزه دستمزدهای پرداختی کارگران نبود، بلکه نزدیک بودن به زنجیره تامین و اشتیاق نیروی کار به اضافه کاری کردن را هم شامل می شد.

از ساراگوزا هم خواسته شد تا 12 ساعت در روز کار کند و شنبه ها هم سرکار بیاید. اما وی دوست داشت به جای این کار، شاهد بازی کردن کودکانش در منزل باشد.

حقوق ساراگوزا بالا بود و به همین خاطر وی تمایلی به انجام دادن کار غیر تخصصی نداشت و از طرفی فاقد تجربه و مهارت لازم برای رفتن به سطح مدیریت ارشد بود.

سال 2002 منصب شغلی وی حذف شد. در مقابل، اپل کارخانه Elk Grove خود را بدل به تاسیسات AppleCare نمود، آن زمان کارمندان مرکز تماس ساعتی 12 دلار دستمزد می گرفتند.

بالاخره ساراگوزا که در به در دنبال کار می گشت توانست شغلی را برای خودش در کارخانه پیدا کند. وی در کارخانه AppleCare موظف شده بود، به ازای 10 دلار در ساعت وظیفه تست کردن آیپد های تعمیر شده را قبل از ارسال به مشتریان به عهده بگیرد.

دستمزد این کار بسیار اندک (و همانطور که قابل درک است ناراحت کننده) بود، به حدی که هم اکنون ساراگوزای 48 ساله استعفا داده و دوباره دنبال کار است!

بخشی از آیفونی که دست شماست توسط کارگران 13 ساله ای ساخته می شود!

بخشی از آیفونی که دست شماست توسط کارگران 13 ساله ای ساخته می شود که به ازای 70 سنت در ساعت کار می کنند. البته این تنها دلیل ساخت گوشی های آیفون اپل در شانژن چین نیست.

در شانژن چین مدیر پروژه جوانی به نام لینا لین کار هماهنگی تولید اکسسوارهای اپل را توسط شرکتی چینی به عهده دارد. وی نسبت به دستمزدی که ساراگوزا یک دهه قبل به عنوان مهندس اپل درمی آورد، اندکی کمتر دستمزد می گیرد.

آپارتمان مشترک او، همسر، پسر، مادر و پدر همسرش 1100 فوت مربع است. آنها هر ماه یک چهارم از درآمد خود را پس انداز می کنند. به گفته وی در شانژن کار فراوان است!

آیفون تولید شده در چین

پول بخشی از چرایی ساخت گجت ها در چین

می شود گفت که پول بخشی از چرایی ساخت گجت های مورد استفاده ما در چین است، اما آنچه که چند دهه قبل به عنوان بهینگی تعقیب شد هم اکنون منتهی به انتقال کامل اکوسیستم تولید ابزارهای الکترونیکی به چین شده است.

به بیان دیگر اپل به این خاطر در ایالات متحده آیفون نمی سازد و آیفون تولید شده در چین در بازارها دیده می شود کهف دیگر اکوسیستمی در ایالات متحده باقی نمانده تا از تولید حمایت کند! نه زنجیره تامینی هست، نه کارگر ارزان قیمت و نه مهندسان سطح متوسط.

همین طور خیلی از آمریکایی هایی که اکنون دنبال کار می گردند امیدوارند تا سر همان کار، دستمزد و سبک زندگی ای برگردند که از دست داده اند!

با این تفاسیر آیفون تولید شده در چین همچنان برای شما جذاب است؟

 

Source: Business Insider

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu