following

اپلیکیشن Wajibati – انواع فناوری ها و دست بندهای هوشمند برای رفاه حجاج

دسته : اپلیکیشن
اپلیکیشن واجباتی

اپلیکیشن Wajibati (واجباتی) از جمله ابداعاتی است که به تازگی منتشر شده و جزو انواع فناوری های تِک (high-tech)، از قبیل سلفی و ابزارهای پوشیدنی، به شمار می آید. فناوری هایی که جایگاه تازه ای در حج و میان حجاج پیدا کرده اند. داستان خلق اپلیکیشن Wajibati به هنگامی باز می گردد که طارق الزُبیر، مدت 15 دقیقه در مکه گم شد.

وی نتوانسته بود محل وضو گرفتن زوار را پیدا کند. اطلاعات آنلاین لازم برای پیدا کردن چنین مکانی یا وجود نداشت یا اگر هم بود بسیار ناقص می نمود. زُبیر 25 ساله می گوید “با خودم فکر کردم چرا روش بهتری برای جستجوی این اطلاعات وجود نداشته باشد؟”.

به همین خاطر وی اقدام به توسعه اپلیکیشنی بر مبنای فناوری های تِک به نام اپلیکیشن Wajibati نمود که به تازگی منتشر شد و به عنوان راهنمای میدانی برای حجاج عمل می کند.

فناوری high-tech در حال تغییر سنت بسیار قدیمی حج، آن هم به روش هایی است که باعث ناخرسندی برخی از سنت گرایان شده است، سنت گرایانی که از سلفی گرفتن نفرت دارند!!!

پیشرفت های های تِک صورت گرفته، با توجه به رخداد ناگوار سال گذشته در حج که باعث کشته شدن 769 نفر شد، اهمیت روز  افزونی پیدا کرده است.

به گفته دولت عربستان سعودی، مقامات مشغول طراحی دست بندهایی شده اند که برای شناسایی زائران و راهنمایی کردنشان به کار می آید و بخشی از دگرگونی دیجیتالی(digital transformation) می باشد که جهت ارتقای خدمات به حجاج صورت گرفته است.

تاکنون بیش از یک میلیون حاجی رهسپار عربستان شده اند تا اعمال حج را انجام دهند.

اپلیکیشن واجباتی

خصوصیات و فیچرهای اپلیکیشن Wajibati

اپلیکیشن طراحی شده توسط طارق الزُبیر به نام واجباتی(Wajibati)، یکی از چند اپلیکیشنی است که مخاطبان آنرا حجاج تشکیل می دهند و دارای راهنمای مرحله به مرحله برای حج واجب و عمره می باشد، منظور از عمره حجی است که می توان آنرا در هر زمان از سال به جای آورد.

همچنین تماس های اضطراری، نقشه ای از مکه (که هم به صورت آنلاین و هم آفلاین قابل استفاده است)، چک لیست و سایر فیچرهای مفید دیگر. معنای واجباتی به عربی “وظایف من” می باشد.

به گفته علی خواجا، مشاورِ همکار الزبیر که در توسعه اپلیکیشن واجباتی به وی کمک رسانده است “هدف از اپلیکیشن واجباتی، در واقع تغییر دادن وجهه مذهبی یا مناسک حج نیست، بلکه صرفا برای رفاه حال حجاج می باشد. اگر به حجِ 50 سال قبل از این نگاه کنید، تعداد حاجی هایی که برای ادای مناسک می آمدند در قیاس با امروز بسیار اندک بوده است”.

سلفی بگیریم یا نه؟

شهروندان عربستان سعودی از فعال ترین افراد دنیا در زمینه رسانه های اجتماعی می باشند، به همین خاطر اسنپ چت و اینستاگرام سرشار از تصاویر مکه و حج است.

به گفته متخصصان دینی، گرفتن سلفی در مدت انجام مناسک به معنای فخر فروشی بوده و اهانت است، مقامات عربستان سعودی هم ابراز داشته اند که فراوانی افرادی که اقدام به گرفتن سلفی به هنگام طواف کعبه می کنند، موجب راه بندان های خطرناک می شود.

به گفته سعودی ها حجاج غالبا از تلفن های خود استفاده کرده و موقع انجام مناسک مقدس حج عکس می گیرند. سال گذشته، ویدئویی از  یک حاجی منتشر شد که از هاوربرد برای چرخیدن به دور کعبه استفاده کرده بود و پس از آن استفاده از این وسیله ممنوع شد.

اپلیکیشن Wajibati

اپلیکیشن Wajibati یکی از ابزارهای نظارت دقیق 

بعد از مجموعه فجایعی که در حج سال گذشته رخ داد، دولت عربستان اظهار داشت اقدام به فراهم سازی دست بندهای الکترونیکی برای حجاج خواهد نمود که شامل اطلاعات شناسایی هویت، همانند جزئیات ویزا و پاسپورت و نیز مکان استقرار زوار به هنگام حضور در عربستان سعودی می شود.

به گفته نهاد خبری رسمی سعودی، ابزار پوشیدنی مزبور که الهام گرفته از فناوری های تِک می باشد، برای زواری که نمی توانند عربی صحبت کنند مهم است. بنا به آنچه در Arab News آمده است، این ابزارها قابلیت جی پی اس دارند و در برابر آب مقاوم هستند.

اما همچنان بسیاری از جزئیات مبهم باقی مانده است، از آن جمله این که آیا استفاده از دست بندهای مزبور اختیاری است یا بین تمام زوَار امسال توزیع خواهد شد. هنوز تاییدیه ای از طرف وزارت حج کشور عربستان مبنی بر این مسئله ارائه نشده است.

زهیر زاهد که مشاور فناوری 26 ساله ای از لندن است اظهار داشته که بعد از رسیدن به هتلش، دست بندی با کد QR به وی داده شده است. این کد که با استفاده از گوشی هوشمند قابل اسکن می باشد که نام زاهد، شماره پاسپورت وی، کشور محل سکونتش و شماره تماس مربوط به کاروان وی را دربرمی گیرد.

به گفته وی مشابه همین دست بند را سال گذشته به یکی از دوستانش هم تحویل داده بودند.

زاهد ادامه می دهد “دست بندی که به من تحویل داده شده، از نوعی که قرار بود چیپ و قابلیت ردیابی جی پی اس داشته باشد نیست”.

به گفته زاهد وی پست هایی در مورد سفر خود منتشر کرده است “هدف من به اشتراک گذاری تجربه با دوستانی است که نمی توانند در حج حضور داشته باشند. دوستانم واقعا علاقمند بودند که به حج بیایند. بنابر این از همه عذرخواهی می کنم که ویدئوی 10 ثانیه ای بیشتر نمی توانم تهیه کنم”.

البته وی این نکته را هم اضافه کرده است که وقتی قصد گرفتن ویدئوهای کوتاه از هنگام طواف به دور کعبه را داشته است، ویدئوهای مزبور به طرز عجیبی حذف شده اند. وی می گوید “نمی دانم این مسئله ناشی از قدرتی ماوراالطبیعه بوده است یا خیر”.

به هر حال اپلیکیشن Wajibati از جمله تمهیداتی است که امید می رود انجام مراحل حج را برای زائران آسان تر کند.

اپلیکیشن Wajibati

اپلیکیشن Wajibati

Source: bloomberg

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu