crash club

خطای دید انقراض نینیو ، رسانه های اجتماعی را به چالش کشیده است!

دسته : اخبار
خطای دید انقراض نینیو

خطای دید انقراض نینیو و عدد نقاط قابل مشاهده در آن، وابسته به محدودیت دید جانبی است، طوری که با جا به جا کردن زاویه دید، نقاط ناپدید یا ظاهر می شود.

در محل قطع خطوط در تصویر خطای دید انقراض نینیو (Ninio’s extinction illusion)، تعداد 12 نقطه روی خطوط خاکستری قرار دارد، البته بیشتر افراد قادر به دیدن هر 12 نقطه در آنِ واحد نیستند.

انواع خطای دید به خاطر سردرگم کننده بودن و فریبندگی آنقدر جالب هستند که کل اینترنت را به هم بریزند. درهمین رابطه، جدیدترین خطای دیدی که در اینترنت دست به دست می چرخد و باعث شده کاربران ساعت ها به صفحه مانیتور یا تلفن خود زل بزنند، تصویری است که هر کسی را در مورد قدرت بینایی خود به شک می اندازد.

خطای دید انقراض نینیو چیست؟

خطای دید انقراض نینیو از چند خط خاکستری رنگ تشکیل شده است که همدیگر را قطع کرده اند و بر روی پس زمینه سفیدی قرار دارند.

در قسمت هایی که خطوط همدیگر را قطع کرده اند، 12 نقطه قرار دارد که بیشتر افراد امکان مشاهده همزمان آنها را ندارند و همین باعث بحث و گفتگوی بسیار در رسانه های اجتماعی گردیده است.

روز یکشنبه، Akiyoshi Kitaoka پرفسور روانشناس ژاپنی اقدام به پست تصویر خطای دید یاد شده بر روی فیسبوک نموده و نوشت “این تصویر، خطای دید انقراض نینیو نام دارد. دوازده نقطه سیاه در آن به چشم می خورد که درصورت دیده شدن و وجود داشتن، شکل یک ستون را می سازد”.

خطای دید انقراض نینیو

پست فیسبوکی کیتااوکا بیش از 17 هزار بار به اشتراک گذاشته شده است. ویل کراسلیک که از توسعه دهندگان معروف گیم است نیز همین تصویر را از طریق حساب توئیتر خود به اشتراک گذاشت که باز هم 30 هزار بار توئیت شده و بیش از 29 هزار بار لایک گردید.

باید دانست که تصویر خطای دید انقراض نینیو در اصل سال 2009 در مقاله ای علمی در ژورنال Perception آمده بود.

حال اگر شما نیز نگاهی به این تصویر گمراه کننده بیاندازید، ذهنتان را درگیر می کند. درست است که به محض نگاه کردن به تصویر، نقاط سیاه رنگ در محل قطع خطوط مشاهده می شود، اما وقتی چشمتان را به اطراف بچرخانید می بینید نقاط چسبیده به نقطه ای که به آن نگاه می کردید هم ظاهر یا ناپدید می شوند.

مثلا یکی از افرادی که به تصویر نگاه کرده بیش از سه نقطه را همزمان ندیده است، آنهم علی رغم به کار گیری شیوه های مختلف مثل مشاهده از زوایای مختلف، نگاه کردن با چشم لوچ یا نگاه از فواصل مختلف، اما در نهایت جز سردرد چیزی نصیبش نشده است!

البته توجه داشته باشید که در تصویر خطای دید انقراض نینیو واقعا 12 نقطه وجود دارد نه کمتر.

محدودیت جانبی دید انسان عامل بروز خطای انقراض نینیو

کاربران مختلف اینترنت نیز دلیل رخ دادن چنین خطای دیدی را نمی دانند. اما اجازه بدهید چرایی این پدیده را بگوییم، تمام این ماجرا زیر سر محدودیت بسیار زیاد دید جانبی انسان است.

به عنوان نمونه، موقعی که دارید مطلبی را مطالعه و به یک کلمه نگاه می کنید، سایر کلمات و جملات اطراف تار به نظر می رسد. انسان به سختی می تواند چند کلمه بعد از کلمه ای را که به آن خیره شده، ببیند. البته در این حالت مغز از توانایی خود بهره می گیرد تا صحیح ترین حدس را راجع به کلمات بعدی بزند.

در مورد خطای دید انقراض نینیو که تصویرش منتشر شده هم همین مسئله صادق است، یعنی تعداد نقاطی که قادر به دیدنش هستید وابسته به حد محدودیت دید جانبی تان است.

هرچند خیلی از افراد 12 نقطه را یکجا نمی بینند، ولی استثنائا کسانی هم هستند که در همان نگاه اول، همزمان 12 نقطه را روی خطوط متقاطع تشخیص بدهند.

خطای دید انقراض نینیو با خطای دید شبکه هرمان

در اصل خطای دید انقراض نینیو شباهت های بسیاری را با خطای دید شبکه هرمان (Hermann grid illusion) دارد که رنگ هایش برعکس خطای دید اولی هستند. شبکه هرمان چهارخانه ای سیاه و سفید است که وصله های خاکستری رنگی در گوشه خطوط تشکیل دهنده آن به چشم می خورد.

خطای دید انقراض نینیو

وقتی به شبکه هرمان نگاه کنید، به شکلی مشابه آنچه در خطای دید انقراض نینیو مشاهده می شود، همزمان با جابه جا کردن زاویه دیدتان شاهد ناپدید شدن و ظاهر شدن وصله های خاکستری رنگ بر روی خطوط و محل های مختلف قطع خطوط خواهید بود.

Source: bgr

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu