Pavel Durov

7 نکته طلایی استیو جابز برای موفقیت، نوآوری و هدف گذاری در زندگی

دسته : کسب و کار
7 نکته طلایی استیو جابز

در هات اپ نیوز، قصد داریم 7 نکته طلایی استیو جابز را بیان کنیم که به کار بستن همه یا بخشی از آنها، مطمئنا تحول بزرگی در زندگی هر یک از ما ایجاد خواهد کرد.

استیو جابز را کمتر کسی است که نشناسد! نام این کارآفرین خلاق و مغز متفکر موسس شرکت بلندآوازه اپل، به گوش صدها میلیون نفر در سرتاسر جهان رسیده است. به نوشته فوربز، میراث به جای مانده از او، برای همیشه صنایع کامپیوتر، موسیقی، فیلم و حتی فناوری های بی سیم را دستخوش تغییر کرد. اما راز موفقیت چشمگیر وی چه بود؟

به قول جولیوس سزار، استیو جابز “آمد، دید، فتح کرد” و بعد از رفتنش جملات ارزشمندی از خود باقی گذاشته است که با هم می خوانیم:

7 نکته طلایی استیو جابز

خلاقیت، سرسختی در کار، کار تیمی، ارزش زمان

1- “خلاقیت، عامل تمایز بین رهبران و پیروان است”.

ایده هایی که با عمل همراه نباشند ایده نیستند، بلکه فقط مایه تاسف خواهند بود.

بسیاری از افراد به تردید و  عدم قطعیت اجازه می دهند سد راه عملی کردن ایده هایشان شوند. (ترس از ناشناخته و ترس از شکست، غالبا باعث توقف خود من می شود، شاید در مورد شما هم این موارد صادق باشد).

به ایده هایی که در سر داشتید فکر کنید، شاید ایده راه اندازی کسب و کار، شغل جدید یا حتی پیدا کردن شغلی پاره وقت بوده باشد.

کمی به عقب بازگردید و بگویید چه تعداد از ایده های قدیمی تان، ممکن بود در صورت عملی شدن نتیجه خوبی در برداشته باشد؟

مخصوصا اگر نهایت تلاشتان را برای نتیجه دادنش به کار می گرفتید؟ آیا در این حالت احتمال می دادید که درصد قابل توجهی از ایده های یاد شده ثمر بدهد؟

اگر نظر من را بخواهید، این مسئله امکان پذیر بوده است، پس به تحلیل، قضاوت و حتی شهود باطنی خود اندکی بیشتر اعتماد کنید.

مطمئنا تلاش هایی که می کنید همیشه هم نتیجه مثبتی در بر نخواهد داشت، اما اگر دست روی دست بگذارید و منتظر بنشینید تا ایده هایتان تبدیل به تاسف شود، همیشه نتیجه منفی بدست خواهید آورد.

7 نکته طلایی استیو جابز

2- “من متقاعد شده ام که نیمی از عامل تمایز بین کارآفرینان موفق با ناموفق، در سرسختی بیش از حد دسته اول می باشد”.

از هر کسی بپرسید می گوید بیشتر از حد لازم تلاش می کنم، این در حالی است که به واقع کسی زحمت اضافی نمی کشد. بیشتر افرادی که تلاش بیش از حد می کنند، دچار تردید شده و به خود می گویند “هیچکسی جز من اینقدر خودش را به زحمت نمی اندازد، پس چرا من خودم را اذیت کنم؟”.

همین باعث می شود که صحنه را ترک کنند و دیگر هرگز برنگردند.

به همین دلیل کمتر کسی از مرحله “تلاش مضاعف” عبور می کند.

دقیقا به همین خاطر هم هست که همین مرحله، سرشار از فرصت های گوناگون است.

سحرخیز باشید و از آن طرف تا دیروقت کار کنید. اگر لازم است یک تماس تلفنی اضافه بگیرید، خب زنگ بزنید. اگر لازم است ایمیل اضافی بفرستید حتما ارسالش کنید. بیشتر از بقیه وقت صرف تحقیق کنید.

به مشتری خود در امور فرعی و جزئی هم کمک کنید.

صبر نکنید تا کسی از شما خواهشی کند، بلکه شما پیشنهاد بدهید. صرفا به  گفتن لزوم انجام فلان و بهمان کار به کارمندانتان اکتفا نکنید، بلکه عملا به آنها نشان بدهید چه باید بکنند. در کنار کارمندانتان کار کنید.

هر زمان کاری بدست می گیرید به این فکر کنید که بیشتر از این چه می توانم بکنم …مخصوصا اگر ببینید شخص دیگری حاضر به انجام آن کار اضافه تر از معمول نیست.

مطمئنا انجام کار اضافه برای سازمان مشکل است، اما در نظر داشته باشید همین باعث تمایز شما از دیگران می شود و به مرور زمان موفقیتتان را به ارمغان خواهد آورد.

از 7 نکته طلایی استیو جابز دو نکته مهم را خواندیم، حتما تا انتها این مطلب را بخوانید.

7 نکته طلایی از استیو جابز
stevejobs02

7 نکته طلایی استیو جابز برای موفقیت، نوآوری و هدف گذاری در زندگی

3-“مدل کسب و کار من مدل گروه بیتلز (Beatels)است. اعضای 4 نفری این گروه، به نحوی کار می کردند که توازن بینشان برقرار شود و انرژی کل گروه بسیار بیشتر از هر یک از اعضای آن به تنهایی بود.

نگاه من به کسب و کار هم همین گونه است، یعنی: کارهای بزرگ در عرصه کسب و کار هرگز توسط یک نفر صورت نمی گیرد، بلکه تیمی از افراد پشت این قضیه هستند.

مطمئنا تعدادی از کارمندانتان اصطلاحا روی اعصاب هستند! بعضی از مشتریان رفتار مشمئزکننده ای نشان خواهند داد. بعضی از دوستانتان هم خودخواهند و نمی توانید رفتارشان را تحمل کنید.

اما دست از شکایت بکشید، بالاخره هر چه باشد این افراد و ارتباط با آنها، انتخاب خودتان بوده است.

اگر افراد دور و برتان موجب آزارتان می شوند، بدانید که مقصر آنها نیستند. بلکه دلیل حضور داشتنشان در زندگی شخصی یا حرفه ای تان آنست که خودتان جذبشان کرده اید و باز هم خود شما اجازه ماندن را به آنها داده اید.

پس فکر کنید و ببینید با چه نوع افرادی درصدد همکاری هستید. دوست دارید به چه نوع مشتریانی خدمت ارائه کنید. حتی به دوستانی که می خواهید دور و برتان داشته باشید هم فکر کنید.

سپس تغییرات لازم را در کارهایتان بوجود بیاورید تا افرادی که مطلوبتان هستند را جذب نمایید. افراد سخت کوش علاقمندند تا با کسانی شبیه خودشان همکاری کنند.

افراد مهربان دوست دارند با سایرینی که طبیعت مشابهی دارند مرتبط شوند. کارمندان استثنایی هم دوست دارند روسای استثنایی داشته باشند.

در کار خود بهترین باشید و دور و بر خودتان را از افرادی پر کنید که از شما هم سخت کوش تر و بهتر هستند. فراموش نکنید 7 نکته طلایی استیو جابز آمده اند تا کمک شما باشند.

7 نکته طلایی استیو جابز

4- “ارزشمندترین چیزی که من در زندگی می شناسم مجانی است. واضح است که گرانبهاترین منبعی که در اختیار همه ما قرار دارد “زمان” است”.

تعیین ضرب الاجل و چهارچوب های زمانی، باعث می شود پارامترهایی تعریف شوند که غالبا نتیجه مفیدی ندارد.

مثلا اگر به خیلی از افراد گفته شود که فلان کار را باید ظرف دو هفته تکمیل کنند، به صورت غریزی تلاش هایشان را طوری تنظیم می کنند که حتی اگر بتوان زودتر کار را تحویل داد، تکمیل کار محوله واقعا دو هفته زمان ببرد.

پس، از ضرب الاجل، حداقل به عنوان شیوه ای جهت مدیریت فعالیت، استفاده نکنید. انجام هر وظیفه ای باید همان میزان زمان ببرد که واقعا لازم است، نه بیشتر.

تمام امور را با سرعت و به نحو موثر صورت بدهید. سپس از زمان “آزاد” خود استفاده کنید و باقی اموری که لازمند را هم به همان سرعت و دقت پیش ببرید.

عموم افراد به زمان اجازه می دهند تا اراده اش را بر آنها تحمیل کند؛ اما افراد استثنایی، اراده خودشان را بر زمان تحمیل می کنند.

این نکته از 7 نکته طلایی استیو جابز را حتما به خاطر بسپارید.

7 نکته طلایی از استیو جابز
steve jobs03

7 نکته طلایی استیو جابز برای موفقیت

عذرخواهی از اشتباهات، ثروت، انتخاب شغل

5- “برخی اوقات به هنگام خلاقیت ورزی، اشتباهاتی هم رخ می دهد. در این صورت خوب است هرچه سریع تر به اشتباه رخ داده اعتراف کنید و به ارتقا دادن سایر ابداعات خود بپردازید”.

از دیگران دلیل موفق بودنشان را سوال کنید. بیشتر افراد در پاسخی که به این سوال می دهند، از ضمیر شخصی “من” و  متعلقاتش استفاده می کنند. به ندرت اتفاق می افتد که ضمیر “ما” را لابه لای حرفهایشان بشنوید.

اما اگر از سایرین علت شکستشان را سوال کنید، می بینید که بیشتر افراد دلایل بچه گانه ای ردیف کرده و به طور غریزی خود را از دست داشتن در شکست مبرّا می کنند.

مثل کودکی که به جای اعتراف به شکستن اسباب بازی خودش، می گوید” اسباب بازیم خودش شکست”.

این قبیل افراد تقصیر شکست را به گردن وضعیت اقتصادی، آماده نبودن بازار و عملکرد ناقص تهیه کنندگان مواد خام نسبت می دهند.

افراد یاد شده همواره مقصر شکست را فرد یا مسئله دیگری به جز خودشان می دانند و چون حاضر به پذیرش مسئولیت شکست نیستند، هرگز از شکست هایشان درس هم نمی گیرند.

برخی اوقات، رخدادی کاملا خارج از کنترل ما به وقوع پیوسته و باعث شکست می شود. اما بیشتر اوقات، این ما هستیم که شکست خود را رقم می زنیم. شکست به خودی خود اشکالی ندارد.

هر فرد موفقی که می بینید زمانی شکست های متعددی خورده است. حتی بیشتر این افراد، به دفعاتی بسیار زیادتر از آنچه ما شکست خورده ایم، طعم عدم موفقیت را چشیده اند. دلیل موفقیت کنونی شان هم اتفاقا همین است!

پس هر شکستی را پذیرا شوید. مسئولیتش را بپذیرید و مسئولیت کامل امور را به عهده بگیرید تا اطمینان حاصل شود که دفعه بعدی تلاش هایتان به ثمر خواهد نشست.

6-” دلیل بازگشت من به شرکت اپل، کسب ثروت نبوده است. خودم را فرد بسیار خوش شانسی می دانم که ثروت زیادی هم در اختیار دارم. وقتی 25 سال سن داشتم، ثروت خالصم 100 میلیون دلار یا این حدودها بود!

آن موقع تصمیم گرفتم تا اجازه ندهم این ثروت زندگی من را نابود کند. خرج کردن و تمام کردن چنین ثروتی کار راحتی نیست، از دید من ثروت عاملی نیست که ارزش هوش و ذکاوتم را معلوم کند”.

پول مهم است و می تواند حلال بسیاری از  امور باشد (یکی از مهمترین کارهایی که از عهده پول برمی آید، دادن قدرت انتخاب به افراد است).

اما از یک نقطه مشخصی به بعد، پول دیگر نمی تواند خوشبختی بیشتری به ارمغان بیاورد. مثلا از 75 هزار دلار بیشتر در سال، دیگر پول شما را شادتر و خوشحال تر نمی کند.

بنا به مطالعه ای که در ژورنال  Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است:

“درآمد فراتر از 75 هزار دلار در سال، نه انسان را به سوی خوشبختی هدایت می کند و نه انسان را از ناراحتی یا استرس رهایی می بخشد”.

اگر این گفته را باور ندارید پس بدانید که:

“بین رضایت از زندگی و  اشتیاق فرد به پرداختن به امور مادی ارتباط معکوسی وجود دارد” (یا اگر به زبان  ساده و غیرعلمی بخواهیم بگوییم “دنبال کردن ثروت اندوزی، انسان را شادتر نخواهد کرد”).

مثال دیگری که برای روشن تر کردن این نتیجه گیری می توان زد این است که فرض کنید سندروم مالکیت خانه بزرگتر به جانتان افتاده باشد.

می دانید که خواستار داشتن خانه ای بزرگتر هستید. به خودتان القا می کنید که نیازمند چنین خانه ای هستید. (البته درواقعیت نیاز چندانی ندارید، اما به خودتان اینگونه تلقین می کنید). بنابراین خانه مدنظر را می خرید و زندگی خوب است و چند ماهی که می گذرد، این خانه هم برایتان عادی می شود.

هر نویی یک روز کهنه می شود.

دلیل این تکراری شدن آنست که “هر چیزی” صرفا شادی لحظه ای برای انسان به ارمغان می آورد. برای آنکه شادتر باشید، نیاز نیست که دنبال امور مادی بدوید.

به جایش دنبال تجربه اندوزی باشید.

روزی از راه می رسد که دیگر یادتان نمی آید چه داشتید یا نداشتید…اما انسان هرگز کارهای مفیدی را که صورت داده از یاد نمی برد.

7 نکته طلایی استیو جابز راه گشای هر کسی خواهد بود تا شادتر زندگی کنید.

7 نکته طلایی از استیو جابز
steve jobs04

7 نکته طلایی استیو جابز برای لمس موفقیت

7- “شغلی که برای خود انتخاب می کنید، بخشی زیادی از زندگی تان را به خود اختصاص می دهد و تنها راه رضایت مندی حقیقی از شغل آنست که دست به کاری بزنید که خودتان عمیقا به عالی بودنش باور دارید.

تنها راه انجام دادن کارهای عالی هم آنست که عاشق کارتان باشید. اگر هنوز شغلی که عاشقش باشید را پیدا نکرده اید، به جستجویتان ادامه بدهید.

تسلیم نشوید. وقتی به شغلی که به راستی به آن باور دارید و دوستدارش هستید بربخورید، قلبتان به شما خواهد گفت که خودش است!

سردرگم هستید و نمی دانیدحوزه علاقمندی تان کدام است؟ مشکلی نیست. کاری که جذابیت داشته باشد را برگزینید. شغلی انتخاب کنید که به لحاظ مالی ارزشمند باشد، منظور این است که سایرین حاضر باشند به ازای انجام دادن آن کار یا ارائه دادن فلان سرویس برایشان، به شما پول بدهند.

سپس، به سختی تلاش کنید. مهارت هایتان را ارتقا بدهید و بهتر کنید، چه در حوزه مدیریت، فروش، خلاقیت یا اجرا، در هر زمینه تخصصی که شغل شما ایجاب می کند خود را ماهر کنید.

رضایت و احساس مثبتی که از بابت موفقیت های کوچک بدست می آورید، انگیزه ای خواهد شد تا به سخت کوشی ادامه دهید. همین موفقیت های ناچیز به شما الهام می دهد که مهارت هایتان را بازهم بیشتر و بیشتر کنید.

همان طور که گفته شد، خشنودی حاصل از دست یابی به سطح اول موفقیت، شما را به پیش می راند و ترغیب به یادگیری مهارت هایی می کند که برای دستیابی به مرحله بعدی لازمند و این چرخه همین طور ادامه خواهد یافت.

بالاخره یک روز، وقتی از خواب بیدار می شوید، حس می کنید که انسانی کاملا توانمندید، زیرا شغلی عالی دارید که عاشق انجام دادنش هستید.

امیدواریم 7 نکته طلایی استیو جابز را سرلوحه زندگی شخصی و کاری خود نمایید.

Source: aol

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu