crash club

استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma با کمپانی ادوبی رقابت می کند

دسته : کسب و کار
استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma

بدون شک ادوبی بزرگ ترین کمپانی تولید کننده نرم افزار های طراحی و گرافیکی است. اما تجربه نشان داده است که دست بالای دست بسیار است و حتی در مقابل ادوبی رقیب تازه ای نظیر استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma می تواند بازار را به دست گیرد!

نرم افزار های زیادی وجود دارند که ابزار واسط کاربری هستند. ادوبی یکی از کمپانی های آمریکایی معروف در تولید ابزار های واسط کاربری نظیر Project Comet می باشد.

رابط کاربری، واسطه کاربر یا UI  یکی از اصطلاحات رایج است که به بررسی مفهوم و اهمیت کاربردی بودن محصول یا یک سرویس خاص می پردازد. اهمیت واسط کاربری مشابه با تجربه کاربری در کسب وکار است؛ با این تفاوت که واسط کاربری زیرمجموعه ای از تجربه کاربری است که اگر به خوبی محقق شود رضایت کاربر و تجربه کاربری ایده آلی به دنبال خواهد داشت.

استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma

در حدود چهار سال قبل دیلن فیلد(Dylan Field)، ایده پرداز استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma از ادامه تحصیل انصراف داد و دانشگاه براون را به مقصد دوره تخصصی thiel برای همیشه ترک کرد.

آن چه که فیلد را برای راه اندازی این استارتاپ تحریک می کرد کمبودهای ادوبی و برنامه های واسط کاربری و سبقت گرفتن از کمپانی بزرگی بود که بیش از دو دهه بی رقیب به فعالیت خود ادامه داده اند.

احتمالا داستان شکل گیری استارتاپ Figma و آن چه که سبب پیشرفت امروزی آن شده است برای علاقمندان به حوزه طراحی واسط کاربری خواندنی است. با مطلب امروز هات اپ نیوز همراه باشید.

معرفی  استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma

Figma software interface design startup

یکی از مهم ترین بخش هایی که در ایده پردازی دیلن فیلد جلب توجه می کند سرمایه گذاری کلانی است که از سمت دانشگاه صورت گرفته بود.

در واقع دیلن فیلد برای تحقق ایده های کاربردی که ارائه می داد ترک تحصیل کرد و دانشگاه براون به دیلن فیلد و 20 دانشجوی دیگر کمک هزینه ی 100 هزار دلاری اعطا کرد!

معرفی مختصر Figma

برنامه ی فیگما ( Figma) اولین ابزار طراحی واسط کاربری حقیقی است. فیگما طراحان را در یک صفحه متمرکز می کند و امکان استفاده از ابزار ها را بدون سردرگمی و تغییر صفحه برای آن ها ایجاد کرده است. همین قابلیت یکی از مزایای چشمگیر فیگما می باشد.

استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma

هدف اصلی فیلد در استارتاپ Figma

فیلد به مدت سه سال روی پروژه ی Figma کار کرد تا این که در حال حاضر نسخه موبایل و دسکتاپ به سادگی در دسترس کاربران باشد.

هدف اصلی فیلد یک چیز بود: پیشی گرفتن از ادوبی.

ادوبی کمپانی ارزشمند 68 میلیارد دلاری است که بازار ابزار طراحی را تحت سلطه ی خود قرار داده است.

به عنوان مثال Adobe Illustrator یکی از محبوب ترین ابزار های ادوبی برای طراحی بوده است. علاوه بر رقابت با Adobe برطرف کردن کمبود هایی که فیلد در این برنامه ها احساس می کرد یکی دیگر از اهداف او بود.

ضعف در نوآوری ادوبی: انگیزه ی اصلی برای Figma

ابزار های زیادی نظیر Office 365 و اپلیکیشن iWorks به عنوان رقیب سرسخت Google Docs و قطعا خود سرویس Google Docs از فضای ابری برای ذخیره اسناد استفاده می کنند.

این در حالی است که Adobe Illustrators بدون نوآوری به فعالیت خود ادامه می دهد. کاربران این برنامه برای طراحی واسط کاربری باید پروژه ها را ذخیره کنند و از طریق سایر سرویس ها نظیر Dropbox آن ها را به اشتراک گذاشته یا شیر کنند که در واقع ضعف بزرگی برای این محصول پرطرفدار به شمار می رود.

Figma برای رقابت با ادوبی وارد می شود!

فیلد می گوید برای ایجاد تغییر در قلب ابزار هایی که بدون تغییر بوده اند وارد عرصه رقابت شده است. در واقع استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma همان مسیر کمپانی Adobe را دنبال می کند؛ با این تفاوت که تمرکز بیش تری روی طراحی این ابزار قرار گرفته است.

همان طور که می دانید ظاهر نیز بخشی از رابط کاربری در محصول است. اگر طراحی ساده و حرفه ای یک اپلیکیشن شما را مجذوب می کند یا عدم توجه توسعه دهنده برنامه به خواسته کاربر شما را آزار می دهد مربوط به واسط کاربری است.

حامیان استارتاپ Figma

استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma توسط مدیر لینکدین و مهندس اطلاعات و ارتباطات کاخ سفید پشتیبانی می شود. فیگما استارتاپی در سان فرانسیسکو است که در حال حاضر 20 کارمند فعال دارد.

وجه تمایز Figma و Adobe Illustrators

رابط کاربری در نسخه دسکتاپ و موبایل و در مرورگر های مختلف استفاده از این ابزار را ساده تر از برنامه ی Adobe Illustrators کرده است که برای دسترسی به ابزار ها باید به دنبال گزینه ی دلخواه در لایه لایه ی برنامه بود.

استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma

در Figma جست وجو میان گزینه های مختلف با چرخ دنده های مکانیکی ساده در کسری از زمان امکان پذیر است.

قابلیت Multiplayer

Multiplayer امکان جدیدی است که به این برنامه اضافه شده است. با استفاده از این گزینه دو طراح می توانند از راه دور و فارغ از نگرانی هایی که برای کنترل پروژه ها و همکاری های دورکاری ممکن است وجود داشته باشند به طراحی واسط کاربری بپردازند.

در این روش اهمیتی ندارد شما در حال حاضر ایران باشید یا  آمریکا! می توانید در یک تعامل دو نفره به همکاری خود ادامه دهید. این روش اولین بار برای کاربران Google Docs حدود دو سال پیش معرفی شد و حال، طراحان نیز می توانند تجربه کنند.

نحوه عرضه ی برنامه ی Figma

توسعه دهندگان استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma به مدت سه ماه استفاده از این برنامه را برای علاقمندان رایگان اعلام کرده اند.

این برنامه به دلیل این است که هنوز هم اغلب دانشجویان و متخصصان برای طراحی واسط کاربری به نرم افزار Adobe Illustrators متکی هستند و باید به مرور زمان Figma را بشناسند.

استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma

سخن آخر:

باور کنید یا نه در حال حاضر Figma از مدعیان بزرگ جامعه طراحی است و با توجه به نوآوری های آن به نظر می رسد که این برنامه پتانسیل های کافی را برای دیده شدن و متفاوت بودن دارد.

از آن جایی که طراحی و رعایت طراحی واسط کاربری اهمیت بیش تری در عرصه های مختلف پیدا کرده است بنابراین انتخاب بهترین برنامه یا نرم افزار با وجود Figma و Adobe Illustrators کمی مشکل خواهد بود.

شما چه فکر می کنید؟

اگر از طراحان گرافیکی و واسط کاربری هستید تا به حال اسم Figma را شنیده اید؟ با وجود این قابلیت ها استفاده از Figma را به عنوان تجربه جدید انتخاب خواهید کرد یا ترجیح می دهید به همان ابزارهای قبلی وفادار بمانید؟

source: yahoo

از دست ندهید!

آیفون جدید

چرا در حال حاضر خرید یک آیفون جدید بزرگترین اشتباه ممکن خواهد بود؟

اگر قصد دارید آیفون جدید بخرید، بهتر است دست نگه دارید و در حال حاضر آیفون نخرید! زیرا اپل

ادامه مطلب...
بازاریابی بصری در اینستاگرام

با این 5 ترفند بازاریابی بصری در اینستاگرام متفاوت ظاهر شوید

استفاده از ترفندهای بازاریابی بصری در اینستاگرام یکی از شرط‌های ادامه حیات در این پلتفرم است. هنگامی که بدنبال

ادامه مطلب...
دستبند Steer

دستبند Steer با استفاده از شوک الکتریکی، رانندگان خواب‎آلود را بیدار می‌کند!

شاید نوشیدن چای یا نوشابه‌های انرژی‌زا را برای بیدار ماندن هنگام رانندگی امتحان کرده باشید، اما خواب اگر بخواهد

ادامه مطلب...

1 دیدگاهOn استارتاپ نرم افزار طراحی رابط کاربری Figma با کمپانی ادوبی رقابت می کند

  • واقعا برنامه فوق العاده ای هست من برای طراحی بازی های دو بعدی ازش استفاده می کنم

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu