کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی – مرگ ناگهانی بنیانگذار استارتاپ چینی Chunyu Doctor

دسته : کسب و کار

تحقیقات اخیر در یکی از استارتاپ های معتبر جهان نشان داده است که کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی ارتباط نزدیکی به یکدیگر دارند و به زبانی دیگر کار کردن بیش از ساعات مشخصی در هفته از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی محسوب می شود.

بیماری عروق کرونر یا عارضه ی قلبی که ناشی از گرفتگی رگ های تغذیه دهنده ی قلبی می باشد شایع ترین بیماری در سطح جهان است و بیشترین مرگ و میر افراد در دنیا ناشی از همین بیماری می باشد.

برای هر بیماری مجموعه ای از عوامل یا فاکتور های موثر در تسریع بروز آن تعریف می شود که ریسک ابتلا به آن بیماری را افزایش می دهند. به این عوامل ریسک فاکتور گفته می شود. در بیماری قلبی هم شانس ابتلا برای افراد توسط ریسک فاکتور های مختلفی نظیر وراثت، شیوه ی زندگی و تغذیه تعیین می شود.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

داستان این تحقیقات در زمینه ی بررسی کار زیاد و رابطه ی آن با بیماری قلبی از مرگ زودرس بنیانگذار 44 ساله ی استارتاپ چینی Chunyu Doctor آغاز شد. این مرگ ناگهانی و غافلگیر کننده زمینه ی لازم را برای یک تحقیق گسترده در شرکت های چینی بر پایه ی رابطه ی احتمالی کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی ایجاد کرد.

تحقیقات انجام شده ثابت کرد که مرگ بنیانگذار 44 ساله ی چینی که مشغول توسعه ی اپلیکیشن های سلامتی موبایل نظیر اپلیکیشن سلامتی مایکروسافت بود ناشی از کار بیش از حد بوده است.

هرچند اثبات این ریسک فاکتور لزوما به معنای ابتلا به بیماری در تمام افراد نیست اما لزوم کنترل این عامل خطرناک بیش از پیش احساس می شود.

در مطلب امروز هات اپ نیوز ابتدا مختصری به پیشینه ی این استارتاپ و سپس بررسی شرایط و عواملی که منجر به اثبات ریسک فاکتور کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی شدند می پردازیم. برای سلامتی خود این مطلب را از دست ندهید!

بررسی ریسک فاکتور کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

overworking is the risk factor of heart disease

همان طور که گفته شد بیماری قلبی ریسک فاکتورهای متعددی دارد و تشخیص قطعی عامل مرگ بنیانگذار استارتاپ Chunyu Doctor تقریبا غیر ممکن بود.

اما طبق شواهد موجود به احتمال زیاد مرگ ژانگ روی(Zhang Rui)، سرپرست این استارتاپ، به کار زیاد مربوط می شود. با این که اعضای این تیم هنوز در سوگ از دست دادن ژانگ روی به سر می برند اما دست از تلاش در حوزه ی فناوری بهداشت نکشیدند.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

معرفی مختصر استارتاپ Chunyu Doctor

دکتر جونیو( Chunyu Doctor) استارتاپ نوپایی نیست اما دقیقا زمانی که در اوج خود قرار داشت و 1.2 میلیارد یوان ( معادل 178 میلیون دلار) ارزش یافته بود با مرگ بنیانگذار اصلی اش مواجه شد.

در ژوئن 2015 این کمپانی اقدام به جمع آوری کمک های مالی و جذب سرمایه گذار نمود تا بتواند مشابه با استارتاپ استارتاپ Flatiron Health ارزشمند تر شود.

اپلیکیشن Chunyu Doctor

Chunyu Doctor یک پلتفرم مستقل برای ارتباط بیمار و پزشک است . پلتفرمی مشابه با ایده ی پزشک یوتیوب استخدام شده توسط اپل که ارتباط زنده، مستقیم و بدون نیاز به حضور در مطب یا بیمارستان را با پزشک فراهم می کند. به علاوه با این اپلیکیشن امکان نوبت دهی در بیمارستان ها نیز به صورت آنلاین در چین فراهم شده است.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

یینش عجیب ژانگ درباره ی ساعات کار

ژانگ طرز فکر عجیبی درباره ی کار کردن داشت. با این که همواره روی کار کمتر اما هوشمندانه یا به زبان دیگر کاهش ساعات کاری تاکید می شود او کمپانی خود را با لقب “برنامه ی 996” تاسیس کرد.

این لقب در واقع اصطلاحی چینی و به معنای کار از 9 صبح تا 9 شب و در 6 روز هفته می باشد. ژانگ پیش از تاسیس جونیو مشغول روزنامه نگاری در پکن بود.

استرس و تنهایی: دو ریسک فاکتور مهم حین کار

استرس زیاد ناشی از کار و تنهایی هایی که فرد برای کار کردن تجربه می کند می تواند از ریسک فاکتور های مهم افزایش شانس ابتلا به بیماری قلبی باشد.

یکی از تحلیل گران مرگ زودرس این بنیانگذار را به این شکل توصیف کرده است: کار کردن در حوزه ی اینترنت و تولید اپلیکیشن، مشابه راه رفتن روی یخ است، عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا بالاخره زمین بخورید.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

رقابت کمپانی های چینی و کاهش سن و مرگ و میر

اعداد و ارقامی که به صورت روزانه در حوره شکل گیری استارتاپ های اینترنتی و توسعه اپلیکیشن موبایل در چین رشد می کنند نگران کننده هستند.

در حقیقت کشورهای دیگر هم استارتاپ های موفقی در زمینه فناوری سلامت داشته اند. مثلا ابزارهای درمانی اپل برای پزشکان نمونه ای از این طرح ها بوده است یا اپلیکیشن واقعیت مجازی MDLinking تجربه جراحی مجازی را برای دانشجویان رقم می زند.

چین در مقابل دره ی سیلیکون

داستان موفقیت کمپانی چیتا موبایل در دره ی سیلیکون را به یاد می آورید؟ این کمپانی یکی از همین شرکت های حریص اینترنتی می باشد که در دره ی سیلیکون جای خود را تثبیت کرده است.

اما به نظر می رسد کشور چین با رشد 1.2 درصدی راه اندازی شرکت های اینترنتی در سه ماهه ی دوم سال، نسل جدیدی از رقابت را آغاز کرده و هم اکنون مقابل دره ی سیلیکون قرار گرفته است.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

علت شهرت کمپانی های چینی

شاید با خود بگویید که چرا میان این همه کشور کمپانی های چینی تا این حد مشهور شده اند؟

محققان علت این شهرت و البته ریسک فاکتور کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی در میان چینی ها را فرهنگ رقابت و ساعات کار طولانی آن ها می دانند. این صنعت نوپا و رقابت شدید، کارآفرینان را با چالش ها و عواقب سختی رو به رو کرده است.

بی تفاوتی چینی ها نسبت به سلامتی خود

آمار و ارقام موجود که در نتیجه ی مرگ بنیانگذار چینی استارتاپ Chunyu Doctor به دست آمد نشان می دهد که چینی ها تحت فشار کاری زیادی قرار دارند.

فشاری که با استرس کاری کمپانی های مستقر در دره ی سیلیکون برابر نیست؛ بلکه چندین برابر بیشتر است. سالانه در میان 3000 بنیانگذار چینی 6 نفر فوت کرده و دست کم یک نفر اقدام به خودکشی می کند.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

نتایج تحقیقات صورت گرفته در چین

در طول این تحقیقات با مدیران چینی درباره ی ارتباط کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی تعامل خوبی برقرار شد.

کای فو لی، مدیر تکنولوژی چینی، بعد از این مباحثه کتابی را با تکیه بر تجربه های طولانی مدت خود نوشت که در آن به وضوح اعلام کرد بیماری هایی که به آن ها گرفتار می شویم در واقع اعتراض بدنی انسان در مقابل 15 ساعت کار در شبانه روز می باشد.

چینی ها متحول می شوند…

کای فو لی در ادامه ی انتشار کتابش تصمیم گرفته است کارمندان خود را به ورزش بیش تر و حفظ سلامتی تشویق کند. اگر قرار است به زودی شاهد جایگزینی ربات های جراح باشیم یعنی تکنولوژی در جهت حفظ سلامتی و افزایش دقت انسان در طول جراحی عمل کرده است؛ نه این که مردم چین با کار بیش از حد و قوانین سخت و غیرمنطقی از آن به عنوان عامل ضد سلامتی خود استفاده کنند.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

استاندارد ساعات کاری در جهان

طبق مطالعات صورت گرفته روی تقریبا  600 هزار بیمار مبتلا به ناراحتی های کاردیا، سکته مغزی و عروق کرونر قلب توسط مجله ی سلامتی لانست استاندارد ساعات کاری در جهان 35 تا 40 ساعت در هفته می باشد.

بنابراین اگر کسی بیش از 55 ساعت در هفته کار کند باید منتظر ابتلای دیر یا زود به عوارض قلبی ناشی از ریسک فاکتور کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی باشد.

وضعیت فعلی استارتاپ Chunyu Doctor

جونیو بعد از مرگ بنیانگذار به روال قبلی خود بازگشته و کسب وکار این کمپانی به صورت استاندارد و با ساعات کاری عادی توسط سرپرست لی گوانگ ژوی از سر گرفته شده است.

با توجه به این که مدیران ساعات طولانی را با مشغله های کاری درگیر هستند و از طرفی نیز نگرانی های شخصی و خانوادگی را متحمل می شوند باید در ساعات کاری خود تعادل ایجاد کنند.

کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی

سخن آخر:

اگر این سوال ذهن شما را درگیر کرده است که اگرچه هرگز در معرض هیچ یک از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی نبوده اید اما چرا باز هم سکته قلبی را تجربه کرده اید، باید گفت که بهتر است در عادات کاری خود تجدید نظر کرده و عامل کار زیاد و افزایش ابتلا به بیماری قلبی را فراموش نکنید و از تکنولوژی هایی نظیر اپلیکیشن واقعیت مجازی Oncomfort در راستای بهبود سلامتی خود استفاده کنید.

تجربه و پیشنهاد شما؟

آیا تاثیر ریسک فاکتور کار بیش از حد را در خود و اطرافیانتان دیده اید؟ پیشنهادات خود را برای کنترل این ریسک فاکتور با ما در میان بگذارید.

source: bloomberg

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu