استفاده از واقعیت افزوده در جراحی مغز و اعصاب توسط دکتر رحیم پور و همکارانش

دسته : اخبار
استفاده از واقعیت افزوده در جراحی

پزشکان جراح می توانند با استفاده از واقعیت افزوده در جراحی مغز و اعصاب بخش های پنهان مغز را به هنگام عمل مشاهده کنند. دکتر شروین رحیم پور جراح مغز و اعصاب با همکاری دکتر Andrew Cutler و دکتر Regis Kopper مسئول ارشد محیط های مجازی Duke راه موثرتری برای عمل جراحی مغز ارائه داده اند.

آنها با استفاده از عینک های واقعیت افزوده ی هولولنز مایکروسافت بطن یک مغز را بر روی سر یک مانکن شبیه سازی کردند. قبلا هم اپلیکیشن HoloAnatomy، اپلیکیشن برتر منتخب داوران در 2016 Science Media Awards شده بود.

رحیم پور و کاتلر علاقه ی زیادی به استفاده از شبیه سازی های پیچیده تر در عملیات جراحی مغز دارند. به گفته ی کاتلر:

کاری که همه ی ما به سرعت می کنیم سوراخ کردن جمجه ی سر و وارد کردن catheter به فضای مایع و تخلیه ی آن است. ایده ی ما این بود که با افت فشار فوری راه جدیدی برای خروج مایع از سر ارائه کنیم.

استفاده از واقعیت افزوده در جراحی

اگر چه جراحی یک روند مشخص است اما گاهی شرایط واقعا سخت می شود. علامت گذاری های سنتی در شرایط خاصی درست عمل نمی کنند و جراح مجبور می شود از حدس و گمان برای نصب catheter استفاده کند. با استفاده از این روش جراحان مغز می توانند از حدس های خطرناک نجات پیدا کنند.

دکتر شروین رحیم پور در این مورد می گوید: استفاده از واقعیت افزوده در جراحی مغز و اعصاب به ما کمک می کند با همپوشانی محیط واقعی و محیط مجازی با هر دو محیط به صورت همزمان تعامل برقرار کنیم.

در این مورد جراحان مغز می توانند اسکن مغز فرد بیمار را با هولولنز مایکروسافت قبل از عمل جراحی مشاهده کرده تا بتوانند تجسم دقیق تری داشته باشند.

استفاده از واقعیت افزوده در جراحی

استفاده از واقعیت افزوده در جراحی مغز و اعصاب

استفاده از واقعیت افزوده در جراحی مغز و اعصاب فعلا در مراحل اولیه است. اگر چه استفاده از واقعیت افزوده در عمل جراحی امکان پذیر است اما هنوز از این تکنولوژی بر روی یک مانکن استفاده کرده ایم و نیاز به ارتقای بیشتر دارد.

هنوز ردیابی حرکات catheter کند است که تا پایان سال دانشگاهی همه ی ارتقاهای لازم را انجام خواهیم داد. مشکل اصلی ما با هولولنز میدان دید کوچک آن است.

دکتر Patrick Codd استادیار جراحی مغز و اعصاب که مشاوره های لازم را در اختیار کاتلر و رحیم پور قرار می دهد در این مورد می گوید:

این پروژه فعلا در مراحل اولیه ی خود است. استریم کردن داده های مختلف از جمله ویدئوهای اندوسکوپی، علائم حیاتی بیمار، MRI بیمار و تصویر برداری های CT از اهداف بعدی پروژه است.

رحیم پور در این مورد می گوید که شبیه سازی می تواند به ابزار آموزشی امن و مفیدی برای آموزش جراحان مغز و اعصاب تازه کار استفاده شود.

کاتر همکار دکتر شروین رحیم پور به آینده ی این پروژه و پتانسیل های آن امیدوار است و معتقد است با ورود سخت افزارها و نرم افزارهای جدید ورود به قلمروهای جدید بهتر از هر زمان دیگری امکان پذیر خواهد شد.

نظر شما در مورد استفاده از واقعیت افزوده در جراحی مغز و اعصاب چیست؟

Source: dukechronicle

از دست ندهید!

مقایسه‌ اچ تی سی U Ultra و پیکسل XL

مقایسه‌ اچ تی سی U Ultra و پیکسل XL – کدام یک را ترجیح می‌دهید؟

مقایسه‌ اچ تی سی U Ultra و پیکسل XL محک خوبی خواهد بود برای ارزیابی تلاش‌های اخیر اچ تی

ادامه مطلب...
اسمارت واچ‌های گوگل و ال جی

اسمارت واچ‌های گوگل و ال جی با انتشار Android Wear 2.0 رونمایی خواهند شد

گوگل و ال جی همکاری‌های خود را برای ساخت دو ساعت هوشمند Watch Sport و Watch Style آغاز کرده‌اند. اسمارت واچ‌های

ادامه مطلب...
لنزهای تماسی هوشمند

لنزهای تماسی هوشمند به پلتفرم جدید واقعیت افزوده تبدیل خواهند شد!

لنزهای تماسی هوشمند سه کاربرد اصلی دارند: سنجش‌های پزشکی برای اندازه‌گیری شرایط فیزیولوژیکی بدن، اصلاح مشکلات بینایی و استفاده

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu