هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم و داغ شدن بازار رقابت میان غول ها!

دسته : پوشیدنی‌ ها
هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم

رقابت در بازار هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم به‌تازگی نفس‌گیرتر شده و رقبا هر کدام با پیش گرفتن سیاست‌های جدید در حال طرح ریزی برای افزایش وسعت امپراطوری خود در این کارزار هستند.

در ادامه ماجرا با هات اپ نیوز همراه باشید تا سیاست‌ها و محصولات سه رقیب سرسخت این میدان یعنی HTC ،Oculus و Sulon را بررسی نماییم.

معرفی رقبای سازنده هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم

HTC با اضافه کردن محصول 220 دلاری به سیستم Vive خود که قابلیت اتصال بی سیم به کامپیوتر را دارد، مسابقه بین برندها در تولید هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم را گرم‌تر کرده است.

مجموعه آپدیت جدید که “Tether-less VR” نام دارد، قرار است به هدست Vive فعلی متصل شود. این مجموعه شامل یک گیرنده و فرستنده بی‌سیم است که بالای بند هدست قرارگرفته و باتری آن نیز در پشت سر کاربر تعبیه می‌شود.

هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم

جزییات بیشتر درباره هدست واقعیت مجازی بی‌سیم Vive

کمپانی تایوانی هنوز هیچ اطلاعات فنی درباره دستگاه را به بیرون درز نداده ولی انتظار می‌رود که هدست واقعیت مجازی بی‌سیم مذکور با TPCAST ساخته شده باشد.

این دستگاه 90 دقیقه می‌تواند بعد از شارژ کامل باتری کار کند. احتمالا این دستگاه در لیست فروش زمستان این کمپانی در سال آینده قرار خواهد گرفت.

این به روزرسانی در هدست واقعیت مجازی HTC نشانه این است که کمپانی از ورود محصولات دو کمپانی رقیب که قرار است در سال آینده به قفسه مارکت‌ها راه یابند احساس خطر کرده است. این دو محصول Oculus’ Santa Cruz و Sulon Q نام دارند.

دو کمپانی HTC و Oculus در حال حاضر اکثر بازار واقعیت مجازی را با یک هدست تکی در دست دارند، این در حالی است که گوشی‌های هوشمند نتوانسته‌اند با جفت کردن یک عینک واقعیت مجازی به خود برای این دو کمپانی، رقیبی جدی به شمار بیایند.

امتیاز این هدست‌ها هم به دلیل کیفیت و کمتر بودن تاخیر در پخش تصاویر است. هدست‌های تکی مانند عینک‌ها به قدرت پردازش و ردیابی حرکت موبایل‌ها محدود نیستند.

به هر حال قبلا محصولات این دو کمپانی به وسیله سیم به کامپیوتر متصل می‌شده‌اند که با توجه به نیاز کاربر به جنب و جوش هنگام داشتن هدست، این کار باعث ایجاد محدودیت برای کاربر می‌شده است.

همچنین تغییر سیاستی در نحوه اتصال به کامپیوتر می‌تواند با توجه به شرایط قبل، یک سرو گردن این نوع هدست واقعیت مجازی بی‌سیم را از عینک‌های واقعیت مجازی موبایل‌ها بالاتر قرا دهد.

هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم

تاخیر در تبادل اطلاعات

یکی از مشکلات ساخت هدست بی‌سیم، تبادل حجم بسیار زیادی از اطلاعات در یک زمان بین کامپیوتر و هدست است. یک تاخیر بسیار کوتاه در تصاویر و یا ردیابی حرکات هم می‌تواند تجربه ناخوشایندی را برای کاربر به بار بیاورد.

هنوز دقیقا معلوم نیست که HTC چطور می‌خواهد از پس چنین چالشی سر بلند بیرون بیاید!

چنین شرایطی برای هدست واقعیت مجازی بی‌سیم Santa Cruz هم وجود دارد که ماه گذشته دموی آن ارائه شد. ولی هنوز این محصول یک نمونه اولیه به حساب می‌آید و انتظار زیادی از آن نیست.

یک امتیازی که Santa Cruz را از Vive کمپانی تایوانی متمایز می‌کند، ردیابی «داخل- خارج» (inside-out) است.

این ویژگی بدان معناست که هدست به خودی خود حساس به اتاق بوده و نیاز نیست که مانند Vive حسگرهای خاص را بر طبق ویژگی‌های اتاق تنظیم کنید و سیستم را قبل از استفاده کالیبره نمایید.

البته Santa Cruz هنوز هم نیازمند ایجاد ارتباط به یک کامپیوتر خارجی است.

مزیت بزرگ دیگر از ویژگی «داخل- خارج» (inside-out) این است که می‌تواند علاوه بر واقعیت مجازی، واقعیت افزوده هم ارائه دهد؛ به عبارت دیگر، شما می‌توانید از عناصر واقعیت مجازی افزوده در اتاقی که هستید هم استفاده کنید.

این عناصر چیزی بیش از فضا و محیطی هستند که خود کامپیوتر برای شما فراهم می‌کند.

هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم
oculus santa cruz

رقابت واقعی بین سازندگان هدست واقعیت مجازی بی سیم

کمپانی Sulon در ماه قبل یک دمو از محصول خود را به بازار ارائه کرد. این کمپانی در گفتگو با سایت رجیستر (The Register) اعلام نمود که نمونه نهایی در اوایل سال 2017 به بازار خواهد آمد.

Sulon کمی دیرتر از این دو اقدام به اعزام پرچمدار خود به میدان خواهد کرد، چون این برند در حال تکمیل و بهینه کردن یک تکنولوژی است که دو رقیب دیگر سخت در حال انجام کارهای اولیه بر روی آن هستند.

این به معنای جلوتر بودن Sulon در این ویژگی نسبت به رقبایش هست.

Sulon Q هم به ویژگی «داخل- خارج » (inside-out) مجهز خواهد بود و همچنین بدون سیم به کامپیوتر وصل خواهد شد. ویژگی های دیگری هم در این دستگاه هستند که یک امتیاز محسوب می‌شوند:

  • این دستگاه به کمک کامپیوتر خارجی برای پردازش داده‌ها نیازی ندارد و در نتیجه از جریان داده‌های بی‌سیم هم استفاده‌ای نخواهد کرد. در عوض Sulon ویندوز 10 را به صورت کامل در داخل هدست خود تعبیه کرده است.
  • چون برخی پردازش‌ها در داخل خود هدست انجام می‌گیرد و کمپانی هدست را به‌گونه‌ای طراحی کرده که بیشتر به خود متکی باشد، باتری بسیار قوی برای آن در نظر گرفته شده است. به‌گونه‌ای که مدیر پروژه این هدست کیبایا نجگا (Kibaya Njenga) می‌گوید که این باتری قدرت تامین انرژی برای یک لپ‌تاپ را هم داراست.
  • او جزییات بیشتری درباره سیستم پردازش آن و میزان شارژ نگه داشتن باتری هدست واقعیت مجازی بی‌سیم حرفی به میان نیاورد، ولی باید فرض کرد که با وجود یک باتری بسیار قوی که ساعت‌ها نیاز به شارژ کردن ندارد، Sulon Q یک امتیاز غالب نسبت به هدست 90 دقیقه‌ای HTC خواهد داشت.
هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم
Solon Q

دیگر امتیازات این هدست

دیگر امتیاز Sulon وزن آن خواهد بود که نسبت به افزودنی HTC و هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم کمتر خواهد بود و با توجه به طراحی نقطه ثقل آن نیز برای کاربر بیشتر قابل تحمل است.

چون که قابلیت HTC به صورت یک افزودنی به هدست اضافه می‌شود کمی تحمل آن سخت‌تر خواهد بود، چون که بخشی از وزن این افزودنی هم در بالای سر شما قرار خواهد گرفت. به طور قطع پس از یک مدت استفاده تحمل آن برای شما راحت نخواهد بود.

مزایا و معایب هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم Sulon Q

چالش‌هایی هم در اینجا برای Sulon وجود دارد. به عنوان مثال این دستگاه از لحاظ قدرت پردازش نمی‌تواند به پای Oculus و HTC برسد، پس کمی باید گرافیک ضعیف‌تری و رزولوشن پایین‌تری را از این دستگاه انتظار داشت.

این واقعیت هم وجود دارد که ما هنوز نمی‌دانیم که آیا دو کمپانی دیگر هم می‌خواهند که کمی از کیفیت گرافیک خود بکاهند تا بتوانند راحت‌تر با اتصال بی‌سیم کنار بیایند یا نه! چون قبلاً هم گفتیم که مبادله این حجم اطلاعات به صورت بی سیم با کامپیوتر آسان نخواهد بود.

قیمت این هدست نیز هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و توسط شرکت سازنده اعلام نشده است. قطعا هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم قیمت های متفاوتی خواهند داشت!

اگر که شما می‌خواهید یک کامپیوتر جدید بخرید یا سیستم قبلی خود را برای کار کردن بهتر با Rift یا Vive افزایش دهید، بهتر است بدانید که خرج کلی شما با خرید Sulon Q کمتر خواهد شد چون سیستم پردازش آن بر روی خود هدست تعبیه شده است و نیازی به آپگرید کامپیوتر ندارید.

هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم و نکاتی مهم که در خرید شما تاثیرگذار خواهند بود

در صورت خرید هدست HTC علاوه بر آپگرید یا تغییر کامپیوتر علاوه بر هدست 799 دلاری باید افزودنی 220 دلاری آن را هم خریداری کنید.

با توجه به حرف‌های گفته شده، انتظار می‌رود که یک اکوسیستم وجود داشته باشد. Sulon در حال حاضر حرفی از رابط کاربری هدست‌های خود به میان نیاورده، این در حالی است که به همراه هدست واقعیت مجازی بی سیم SDK هایی هم ارائه می‌شود و سیستم هم متن باز نخواهد بود.

این هدست بر روی ویندوزها کار خواهد کرد، محتوای VR نیز توسط رهبر فعلی نرم‌افزارهای واقعیت مجازی یعنی یونیتی (Unity) توسعه یافته است.

Sulon Q دارای دو پورت USB 3.0 و جک صوتی 2/5 میلی‌متری خواهد بود. با این تفاسیر این هدست به طور فزاینده‌ای از Oculus Rift گران‌قیمت و قفل شده، در ارتباط با گجتهای دیگر بهتر خواهد بود.

هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم

آینده بازار هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم

در این حال دو برند HTC و Oculus در حال کار بر روی پروژه‌های خود هستند تا به بهترین نحو آن‌ها را به سرانجام برسانند.

اگر که Sulon 12 ماه نسبت به دو رقیب دیگر هدست خود را به بازار ارائه کند و هیچ بازی و فیلمی هم در آن زمان در کار نباشد که مناسب پخش روی این هدست باشد، به طور حتم کاربران از خرید این هدست منصرف خواهند شد.

به طور خلاصه باید بگوییم که هر کس در بازار هدست های واقعیت مجازی می‌داند که باید هر چه زودتر از هدستهای سیم دار فاصله بگیرد و به هدست های بی‌سیم روی بیاورد.

HTC و Oculus در حال حاضر به سختی مشغول کار بر روی پرچمداران آینده خود در بازار واقعیت مجازی هستند ولی چیزی که باید به آن توجه داشته باشند این است که سیستم آن‌ها بر روی یک کامپیوتر خارجی اجرا می‌شود.

در عین حال Sulon هدستی را به بازار عرضه خواهد کرد که تقریبا به خود متکی است و بهره بسیار کمتری را به نسبت دو رقیب از کامپیوتر جداگانه می‌برد. البته یک حداقل‌هایی هم در میزان اتصال و وابستگی این هدست به کامپیوتر وجود دارد.

در این بین هدست PlayStation هم وجود دارد که به وسیله سیم به PlayStation وصل است. کمپانی سونی هنوز هیچ برنامه‌ای برای بی‌سیم کردن این هدست ندارد.

کلام آخر

هیچ کدام از دستگاه‌ها کاملا بی نقص نیستند و هر یک بر روی امتیازات خاص خود تکیه کرده‌اند و در حال پیشرفت برای دست یافتن به سطح بهتری هستند.

اما اینکه کدام کمپانی زودتر به سطح مورد نظر با قیمت، کیفیت و محصول مناسب برسد در هاله‌ای از ابهام خواهد بود. این مسابقه بسیار سخت و نفس گیر است و همچنین پاداش آن هم بسیار ارزشمند خواهد بود!

نظر شما در مورد هدست های واقعیت مجازی بی‌سیم چیست؟

Source: Theregister

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu