Batlle Bay

کرش اپلیکیشن در طول تولید شما را کلافه کرده است؟ این مطلب را بخوانید

دسته : آموزش
کرش اپلیکیشن

حقیقت این است که امروزه اگر شاهد کرش اپلیکیشن نباشیم کمی غیرطبیعی است! حتی بهترین برنامه‌ها با ساختاری کاملا بهینه بالاخره گاهی متوقف می‌شوند و کاربر را ناگهان از محیط برنامه خارج می‌کنند.

حس خوب استفاده از اپلیکیشن‌ها که فاصله‌ها را بی‌معنا می‌کند، تجربه کاوش در مرزها به واسطه رسانه‌های غالب امروز و فردا یعنی اپلیکیشن و دگرگونی حاصل از تعبیه شدگی اپلیکیشن‌ها در تار و پود زندگی همه و همه یک طرف؛ از کار افتادن اپلیکیشن‌ها هم یک طرف!

همان کرش اپلیکیشن‌ که تمام آمال و آرزوهای یک کاربر را  بر باد می‌دهد و با توقف ناگهانی برنامه حین کار کردن تمام دیتا و محتوایی که کاربر در حال مرور یا وارد کردن آن بود را از بین می‌برد.

احتمالا شما هم با این مسئله بغرنج مواجه شده باشید؛ مشکلی که باعث می‌شود این ابزارهای کاربردی را با تمام خوبی و بدی‌هایشان در یک لحظه به فراموشی بسپارید و برای حذف اپلیکیشن از گوشی خود اقدام کنید.

بیش از یک درصد همین کرش‌ها زمانی رخ می‌دهد که کاربر مشغول کار با برنامه است و سه چهارم از همین کاربران فقط یک شانس مجدد به برنامه‌هایی که چنین وقفه هایی دارند می‌دهند.

اگر مشکل باز هم برقرار بود سرنوشت اپلیکیشن شما مشخص است؛ در لحظه حذف می‌شود!

به عنوان یک توسعه دهنده لازم است با دلایل کرش اپلیکیشن و ترفندهایی برای به حداقل رساندن آن آشنا شوید؛ چون این حق کاربر است که از برنامه به خوبی استفاده کند. برای احقاق این حق و تولید اپلیکیشن‌های بدون نقص مطلب امروز هات اپ نیوز را تا پایان دنبال کنید.

مفهوم کرش اپلیکیشن و به ترفندهای کاهش رساندن آن

crashes inside app and how to reduce it

حتی اگر با زحمات و خلاقیت‌های زیادی ایده‌های اپلیکیشنی تکراری را به نتیجه رسانده باشید وقتی کرش اپلیکیشن رخ دهد همه چیز بی‌فایده می‌شود؛ چون کاربر به دنبال برطرف کردن مشکلاتش است.

نه این که با نصب اپلیکیشن و خطاهای دائمی مشکلی بر مشکلاتش افزوده شود!

کرش اپلیکیشن

برخی کرش اپلیکیشن را خیلی ساده می‌انگارند. غافل از این که این نواقص رفتار کاربر در استفاده از اپلیکیشن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به بازخود کاربران در اپ استو یا گوگل پلی جهت خواهد داد.

تراژدی غم‎انگیز تازه زمانی شروع می‌شود که توسعه دهنده این نقصان‎ها را به چشم می‌بیند اما نمی‌تواند کاملا آن ها را برطرف نماید. شاید کمتر از یک درصد کمپانی‌ها توانایی حل و فصل چنین مسائلی را داشته باشند.

علت بروز کرش اپلیکیشن

توقف و از کار افتادن ناگهانی برنامه‌ها امری اجتناب ناپذیر است؛ چون عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. اما بدون شک مهم‎ترین عاملی که باعث بروز کرش می‌شود ضعف توسعه دهنده در مدیریت حافظه است.

منظور از حافظه همان مموری دستگاهی است که اپلیکیشن روی آن نصب می‌شود. علت هم واضح است؛ توسعه دهندگان تصور می‌کنند تمام حافظه یک دستگاه باید به صورت کامل به اپلیکیشن آن‌ها اختصاص داده شود و به زبان ساده‎تر کل مموری در اختیار آن‎ها است.

کرش اپلیکیشن

زمانی که یک اپلیکیشن با این رویکرد تولید شود سنگین می‌شود. به یک نرم افزار بزرگ تبدیل می‌شود که وقتی فضا کافی نداشته باشد روی منابع گوشی تاثیر می‌گذارد.

این تاثیر‎گذاری تمام  حافظه را اشغال می‌کند و باعث می‌شود اپلیکیشن علیه خود بجنگد. چیزی که باعث به وجود آمدن کرش در اپلیکیشن یا همان توقف ناگهانی می‌شود.

به عنوان یک توسعه دهنده موفق و جز آن یک دسته محدود که مشکل کرش را برطرف می‌کنند لازم است همواره مشکلات کوچک و بزرگ اپلیکیشن خود را آنالیز و پیگیری نمایید.

کرش اپلیکیشن

تشخیص سریع کرش‎ها

همان طور که گفتیم مشکل اصلی زمانی تشدید می‌شود که توسعه دهنده نمی‌داند باید به کجا و چه بخشی از اپلیکیشن را برای برطرف کردن مشکل رسیدگی کند.

شاید مشکل اصلی و مشترک تمام طراحان استفاده از ابزار‌های قدیمی آنالیز باشد. ابزار‌هایی که بیشتر بر پایه اطلاعات کمی بنا شده‎اند و البته تا حد زیادی می‌توانند رفتار کاربران را تجریه و تحلیل نمایند.

کرش اپلیکیشن

اما راه‌های شگفت انگیز تولید اپلیکیشن فراوان است و بهتر است کمی دید خود را به روز کنیم.

ابزارهای مدرن‌تر بیش‌تر به کیفیت ارتباط کاربر توجه می‌کنند تا کمیت؛ همان چیزی که بارها در افزایش دانلود اپلیکیشن بدان اشاره کردیم و گفتیم حفظ کاربر مهم‎تر از دفعات دانلود اپلیکیشن می‌باشد!

اپلیکیشن‌ها در حرکت هستند؛ ما هم باید روش‌های آنالیز و کیفیت سنجی خود را تغییر دهیم و با اصول روز همگام باشیم.

تفاوت آنالیز کمیتی و کیفیتی

به خوبی می‌دانید که بررسی‌های کمیتی فقط آمار و ارقام هستند که اغلب توسعه دهندگان به آن ها دل خوش می‌شوند.

آماری مثل دفعات دانلود اپلیکیشن در روز، دفعاتی که کاربران از برنامه استفاده کرده‎اند و البته مهم‎تر از همه دفعاتی که اپلیکیشن دچار توقف یا کرش شده و کاربر را دلسرد کرده است!

کرش اپلیکیشن

همان‎طور که می‌بینید حداقل با استفاده از داده‌های آماری می‌توانیم متوجه شویم اپلیکیشن ما و وضعیت کرش آن چه طور است؛ اما پاسخ به این سوالات در ارتباط با کرش اپلیکیشن به وسیله آنالیز کمیتی ممکن نیست:

  • علت بروز کرش چه بوده است؟
  • زمان وقوع کرش کاربر مشغول به چه فعالیتی بوده است؟
  • آیا ورود به بخش خاصی منجر به ایجاد چنین خطاهایی شده است؟
  • آیا این خطا برای تکرار ورود به یک بخش خاص، اصرار بر استفاده از یک سرویس در برنامه یا تلاش برای خروج بوده است؟

پاسخ به این سوالات به واسطه آنالیز کیفیتی امکان پذیر خواهد بود. ابزارهایی که با ضبط رفتارهای کاربری نمی‌گذارند سوالات شما بی جواب بماند.

ضبط رفتارهای کاربری

شاید یکی از دلایل بروز کرش در اپلیکیشن عدم درک درست از رفتارهای کاربری می‌باشد. مثلا ممکن است کاربر بخواهد به شیوه متفاوتی از برنامه استفاده کند.

آیا باید اپلیکیشن شما بلافاصله دچار خطا شود؟

این که ندانید کاربر به دنبال چه چیزی در برنامه شما می‎گردد فاجعه است! چون کاربر را ذره ذره به دکمه لغو نصب یا پاک کردن اپلیکیشن نزدیک می‌کند. به این ترتیب شما در تاریکی مطلق شکست، محبوس می‌شوید.

کرش اپلیکیشن

برای خروج از این تاریکی چراغ‌ها را با ردیابی مسیر سیر و سفر کاربر روشن کنید. مسلما ردیابی کاربر به شیوه فیزیکی ممکن نیست.

باید از شانس دوم خود برای خلاصی از تله های بازاریابی اپلیکیشن و هزینه‌های بیهوده‎ای که ممکن است در آینده صرف کنید استفاده نمایید. شانس دوم شما استفاده از برنامه‌های آنالیز زنده و هم‎زمان می‌باشد.

کرش اپلیکیشن

فرض کنید شما طراح یک اپلیکیشن شبکه اجتماعی محبوب هستید. اما زمان آپلود ویدیوهای خبری در رسانه های اجتماعی دکمه share  کار نمی‌کند و کاربر بعد از لحظاتی به خارج از برنامه هدایت می‌شود.

مسلما تشخیص چنین مشکلی با اعداد وارقام ممکن نیست و در این موارد آنالیز کیفیتی به کمک شما می‌شتابد.

اگر امکان استفاده از چنین روشی برای شما وجود ندارد در صورت بروز کرش در اپلیکیشن ابتدا این مراحل را دنبال کنید تا ریشه مشکل پیدا شود:

  • گزارشات کاربر را همیشه چک کنید مبادا خطا توسط آن‎ها اطلاع رسانی شده باشد
  • ایمیل‌های شکایات کاربران را بررسی کنید و هیچ وقت در چک کردن ایمیل‌های مرتبط سهل انگاری نکنید
  • بازخورد‌های ثبت شده توسط کاربران در مارکت‌های اپلیکیشن را به دقت مطالعه نمایید

شاید بدتر از مطالعه‌هایی که حین بروز کرش اپلیکیشن انجام می‌دهید واکنش‌هایی باشد که می‌خوانید. واکنش‌هایی که بیشتر مشابه با یک تهاجم هستند تا یک نقد و بررسی!

گاهی هم در بررسی‎های لازم مشکل ریشه‎یابی نمی‌شود و کرش به مسائل حاشیه‎ای و بی‎اهمیت ربط داده می‌شود.

کرش اپلیکیشن

یک نمونه متداول

یکی از کرش‌های متداول و رایج در اپلیکیشن‌های مختلف مشکل پرداخت از طریق کارت های بانکی می‌باشد. مثلا شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و کاربران شما قرار است با استفاده از اپلیکیشن خرید خود را خیلی سریع تر انجام دهند.

اما باگ‌هایی به عنوان کرش اپلیکیشن گزارش شده است که پول از حساب کاربران کسر گردیده؛ اما چیزی به حساب شما واریز نشده است!

کرش اپلیکیشن

برای ریشه‎یابی این مسئله اول از همه احتمالات را بررسی کنید. آیا مشکل از سرور‌های بانکی یا درگاه‌های پرداخت بوده است؟ یا ثبت صفحه اطلاعات کارت بانکی به مشکلات ناخواسته‎ای رو به رو شده است که نهایتا پرداخت ناموفق شده است؟

به تمام این سوالات با بررسی رفتارهای کاربری ضبط شده پاسخ دهید.

کاهش کرش و مشکلات

همان‎طور که گفتیم کرش اپلیکیشن پدیده نرمالی میان برنامه‌ها می‌باشد که تقریبا از کنترل توسعه دهنده خارج است.

هر چند که نمی‌توان این کرش‎ها را به دلیل عوامل مختلف کاملا از بین برد اما امکان کاهش آن وجود دارد. اولین گام برای کاهش این کرش‌ها اطمینان یافتن از تولید و طراحی درست و مناسب برنامه است.

این روند با بررسی اجرا برنامه در دستگاه‌های مختلف، به روزرسانی برنامه و حذف عوامل مشکل‎ساز صورت می‌گیرد.

کرش اپلیکیشن

چنان‎چه که پیش از این اشاره شد انجام آنالیز کمیتی به تنهایی به کاهش نرخ حذف اپلیکیشن های موبایل کمک نمی‌کند. رویکرد شما باید تلفیقی از آنالیز کمیتی و کیفیتی با هم باشد.

بنابراین می‌توانید در کنار اعداد و ارقام تصویر کاملی ار علل بروز کرش در اپلیکیشن مشاهده کنید و با استفاده از آن باگ ها را برطرف نمایید.

نظر و ایده های‎شما؟

برای کاهش باگ و کرش‎های موجود در اپلیکیشن چه ترفندهای دیگری پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Source: appdevelopermagazine

Advertisements

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu