اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن که کُشنده هستند!

دسته : کسب و کار
اشتباهات در طراحی رابط کاربری

متاسفانه در اغلب موارد توسعه دهندگان تصور می‌کنند طراحی رابط کاربری اپلیکیشن امری سلیقه‎ای است و به همین دلیل این مهم را به طراحان بی‌تجربه می‌سپارند. غافل از این که تک تک اشتباهات در طراحی رابط کاربری می‌توانند کسب وکار را به نابودی بکشانند.

به بهانه دیدن محصولات یک فروشگاه اینترنتی که بارها و بارها با ارسال پیامک فروش فوق العاده خود را به شما اطلاع رسانی کرده بود، اپلیکیشن این سایت فروشگاهی را دانلود می‌کنید.

برنامه را باز کرده و محیط جدید و رنگارنگ آن باعث می‌شود عزم خود را برای گشت وگذار در این اپلیکیشن جزم کنید و مثل یک مشتری واقعی سایت را زیر و رو نمایید.

منو را باز می‌کنید. هیچ خبری از دسته بندی پوشاک در این لیست نیست. اما شما مطمئن هستید که باید بخشی برای فروش پوشاک زمستانه در این سایت وجود داشته باشد. نگاهی هم به گوشه و کنار اپلیکیشن می اندازید.

به نظر می رسد آیکن کوچکی در پایین‌ترین خش سایت چشمک می‌زند و بالاخره توسط شما کشف شده است! اما چه فایده؛ دیگر نه وقتی برای وبگردی دارید و نه حوصله‎ای برای نگاه کردن به گوشی مانده است!

هر شرایطی هم که برای فروش وجود داشته باشد با چینش غلط عناصر در اسکلت اپلیکیشن، چیزی که از آن به عنوان رابط کاربری یاد می‌کنیم، کاربر گریزان شده است.

این مورد و تمام موارد مشابهی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشند مصداق بی توجهی به UI و از اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن هستند.

شما هم ممکن است از آن دسته خطاکارانی باشید که تا به حال نسبت به UI بی‌توجه بوده است. مطالعه مطلب امروز هات اپ نیوز به شما در تشخیص این اشتباهات کمک می‌کند.

مهم ترین اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

These UI mistakes will kill your app

رابط کاربری یکی از دغدغه‌های کاربران است. هدف کاربران از دانلود لانچر‌ و ابزارهای مشابه همین بهبود رابط کاربری است.

به تغیرات اخیر رابط کاربری پلی استور نگاه کنید؛ مشاهده می‌کنید که این مارکت و سایر مارکت‌های دیگر مرتبا در حال تغییر رابط کاربری خود هستند. بنابراین به عنوان یک توسعه دهنده نمی‌توان به سادگی از کنار مسئله مهم رابط کاربری گذشت.

نکاتی که در ادامه می‌خوانید برخی اشتباهات در طراحی رابط کاربری را پوشش می‌دهند:

خیلی درگیر فونت نشوید

فونت یکی از بخش‌های اساسی رابط کاربری است. خود سیستم عامل iOS فونت پیش فرض San Francisco و اندروید نیز از فونت Roboto استفاده می‌نماید. به علاوه در موبایل‌ها هم امکان تغییر فونت وجود دارد و مثلا در گوشی‌های سامسونگ امکان تغییر فونت به فونت Choco Cooky وجود دارد.

کاربران هم شدیدا علاقمند شخصی سازی بخش‌های مختلف موبایل هستند و دوست دارند فونت‌های متفاوت را تجربه کنند. همین موضوع باعث شده است توسعه دهندگان بیش از حد درگیر فونت شوند. تا جایی که فونت بخش بخش اپلیکیشن را متفاوت با یکدیگر انتخاب می‌کنند.

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

در این باره همیشه به یاد داشته باشید که:

  • تنوع فونت هر چه کمتر، بهتر: در استفاده از فونت زیاده‌روی نکنید. فراموش نکنید فونت‌ها باید استاندارد باشند و اضافه کردن فونت‌های دست نویس چندان توصیه نمی‌شود. به کارگیری فونت، سایز و رنگ‌های مختلف فقط باعث سردرگمی کاربر می‌شوند.
  • لایسنس فونت: به اصالت فونتی که استفاده می‌کنید توجه داشته باشید. فونت هم مثل برنامه‎های دیگر یک نرم افزار می‌باشد که قطعا ضوابط و مقررات خاص خود را دارد. قبل از استفاده یک فونت در اپلیکیشن حتما به این توجه کنید که قرار است این فونت وارد یک اپلیکیشن شود نه یک فایل word ساده! بنابراین شاید هر فونتی در اپلیکیشن شما به خوبی نمایش داده نشود!

خیلی شلوغش نکنید!

برخی تصور می‌کنند چون اسمارت فون‌ها بزرگتر شده‌اند بنابراین فضای بیشتری برای قرار دادن آیکن‌ها در صفحه اصلی برنامه وجود دارد، این تصور اشتباه است.

عناصری که برای یک اپلیکیشن به کار برده می‌شوند باید در تمام دستگاه‌ها یکسان دیده شوند. اگر صفحه نمایش به وسیله گزینه‌های یک اپلیکیشن پُر شود چه حسی خواهید داشت؟

گاهی کاربر حس می‌کند با او بازی می‌شود؛ چون مجبور است بالا و پایین اپلیکیشن را بگردد؛ در آخر هم از شما قطع امید می‌کند. این سردرگمی به خصوص برای برخی نظیر کاربران آیفون 4 که صفحه نمایش 640×960 دارند کمی بیشتر می‌شود.

به نفع خودتان است که با قرار دادن آیکن‌های مختلف رابط کاربری را خیلی شلوغش نکنید.

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

ثبات داشته باشید

یکی از اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن بی ثباتی است. در تمام افکار و عکس العمل‌های خود ثبات داشته باشید. اگر ایده‌های زیادی به ذهن شما خطور می‌کند نباید هدف خود را در طول ساخت اپلیکیشن فراموش کنید.

این موضوع در طراحی رابط کاربری بسیار اهمیت دارد. به رنگ‌ها دقت کنید. رنگ‌ها باید با ثبات و هماهنگ باشند. از تنوع طلبی در انتخاب رنگ بپرهیزید. استایل کار را حفظ کنید و سعی کنید در تمام بخش‌های کار، سازگاری و هماهنگی به خوبی حس شود.

اگر خیلی احساسی عمل کنید، در آخر اپلیکیشن شما شبیه به دیواری می‌شود که انگار هر طرفش توسط یک نقاش رنگ شده است!

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

به آرامی از iOS به اندروید کوچ کنید!

شاید با مطالعه برتری‌های اندروید نسبت به iOS تصمیم بگیرید اپلیکیشن اندرویدی خود را طراحی کنید و به طور کلی به این سمت کوچ کنید. اما این کوچ باید برنامه‎ریزی شده باشد. کوچ بی‌وقت فقط شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

نه تنها به مقصد نمی‌رسید بلکه دشواری‌های راه، شما را از پا در می آورد. کوچ از iOS به اندروید مثل عوض کردن آیفونی است که سال‌ها بدان علاقمند بودید. زمان می‌برد تا به سیستم عامل دیگری عادت کنید.

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

در توسعه اپلیکیشن هم دقیقا همین طور است. اگر هدف شما بهتر شدن تجربه کاربری کاربران است یا به رابط کاربری و سهولت استفاده کاربر از اپلیکیشن، اهمیت ‌می‌دهید، لازم است این کوچ را آرام‎تر انجام دهید. آرام آرام؛ طوری که کاربران قدیمی خود را از دست ندهید.

به علم مخاطب توجه کنید

یکی از راه‌هایی که کسب درآمد از اپلیکیشن‌های موبایلی را ساده‌تر می‌کند فعالیت متناسب با دانش مخاطبان هدف است. بدانید برای چه کسی اپلیکیشن تولید می‌کند واکثر افرادی که با برنامه شما سروکار دارند چه تحصیلاتی خواهند داشت.

همه چیز باید قابل فهم باشد تا مجبور نشوید برای استفاده از اپلیکیشن گروه سنی تعیین نمایید!

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

یک نمونه ساده

اگر برای کسب وکار خود اپلیکیشنی دارید احتمالا شما هم دچار اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن شده باشید. به تصویر زیر توجه کنید:

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

این عکس مربوط به ساختار یک اپلیکیشن رستورانی است که قصد دارد سیستم ریتینگ یا رتبه دهی را به برنامه خود اضافه کند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید برای اضافه کردن این سیستم باکس یا سلول‌های موجود در اپلیکیشن منسجم‎تر و مرتب‌تر شدند.

حتی لوگو و تایپوگرافی نیز می‌توانند تغییر کنند. به احتمال زیاد کاربر با مشاهده آیکن ستاره خیلی سریع تر به سیستم ریتینگ پی‌ می‌برد.

در طراحی بخش‌های مختلف به این مهم توجه کنید که همیشه نوآوری جواب نمی‌دهد. گاهی لازم است برخی از عناصر طبق روال گذشته در هر اپلیکیشنی جای گیرند.

 اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

اگر تمام آیکن‌های ستاره‌ای در تک تک صفحات دیده شوند آنگاه می‌توان مطمئن شد که توسعه دهنده به شدت به ثبات اهمیت می‌دهد!

حالا نوبت شماست!

نوبتی هم که باشد نوبت شما است تا ایده‌های خود را در زمینه اشتباهات در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن با ما در میان بگذارید.

Source: invisionapp

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu