Pavel Durov

6 سوالی که قبل از شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن باید بدان‌ها پاسخ دهید

دسته : کسب و کار
فرآیند توسعه اپلیکیشن

آگاهی نسبت به فرآیند توسعه اپلیکیشن موضوع مهمی است که بسیاری از توسعه دهندگان نگاه دقیقی به آن ندارند و شاید همین سهل‌انگاری، استارتاپ اپلیکیشنی آن‌ها را نابود کند!

از وقتی که گوشی هوشمند و استفاده از آن میان مردم به این شکل متداول گردید، توسعه اپلیکیشن هم در بازار مکاره اپلیکیشن‌های اندرویدی و iOS رایج شد.

انقلاب جهانی موبایل فراگیر‌تر و رشد اپلیکیشن‌ها تا جایی پیش رفت که حتی بنگاه‌های کوچک با فعالیت‌های خصوصی هم امروزه بخشی از اموراتشان را با اپلیکیشن می‌گذرانند.

بین خودمان باشد؛ جوی که برای ساخت اپلیکیشن و کسب وکار مدرن به راه افتاده است گاهی باعث می‌شود که برخی فقط برای این که از غافله عقب نمانده باشند؛ اپلیکیشن تولید کنند و عملا استفاده‎ای از اپلیکیشن نمی‌برند!

همین فعالیت‌های بی‎هدف و بیهوده باعث شده‎اند تا اپلیکیشن‌های شایسته پیشرفت؛ نتوانند جای واقعی خود را پیدا کنند و عرصه برای ارائه ایده‌های اپلیکیشنی و شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن موفق، تنگ‎تر و تنگ‌تر شود.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

فعالیت در بازار اپلیکیشن همچون عبور از مسیر یک قیف است؛ شروعی آسان و باز را پشت سر می‌گذارید؛ اما خروج موفق، زمانبر و مشکل است و از این رو بسیاری از استارتاپ‌ها در اواسط راه همه چیز را رها می‌کنند.

به همین دلیل است که ورود و فعالیت در این بازار نیاز به احتیاط بیش‎تر و آینده‌نگری دارد. باید با خود بنشینید و پرسش و پاسخ راه بیاندازید. از خود سوال بپرسید و ببینید آیا استحقاق شماره یک شدن در میان رقبا را دارید یا نه!

در این پرسش و پاسخ، هات اپ نیوز تا پایان همراهتان خواهد بود و اولین و مهم‌ترین سوالاتی را که باید قبل از شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن بدان‌ها پاسخ دهید را در اختیارتان قرار می‌دهد. همراه ما باشید.

سولاتی که پیش از فرآیند توسعه اپلیکیشن باید از خود بپرسید

Questions that must be answered before you start creating apps

باید بپذیرید که ساخت اپلیکیشن، بازاریابی اپلیکیشن و نهایتا سودآوری از آن، فرآیندی زمانبر و ریسکی است. هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و اتفاقا به همین دلیل است که می‌گوییم باید آینده‎نگر باشید.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

استارتاپی که قرار باشد ضرر کند همان بهتر که هیچ سرمایه‎ای به پای آن تلف نشود! پس حساب سود و زیان را هم باید از همین الان داشته باشید. این حساب و کتاب را با پاسخ دادن به سوالات زیر انجام دهید:

چه چیزی برای شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن به شما انگیزه داده و می‌دهد؟

ایده پردازی و خوش فکری خصایصی عمومی نیستند و هر کاری از هر کسی برنمی‌آید! قرار نیست همه بتوانند اپلیکیشن بسازند و موفق هم شوند! بنابراین اگر بتوانید ایده و سپس توانایی لازم را در وجود خود برای برنامه سازی ببینید، نیمی از راه را طی کرده‌اید.

هنوز تمام نشده است؛ نیمه دیگر راه را باید با پاسخ به این سوال ادامه دهید که چه چیز قرار است شما را برای تداوم و اصرار بر اهدافتان تحریک کند؟ اول کار را با یک ایده خام شروع کردید؛ در میانه راه چه عاملی قرار است انگیزه شما را همچون قبل حفط نماید؟

فرآیند توسعه اپلیکیشن

اگر ایده‌هایتان فقط ارزش امتحان کردن دارند و هدف شما هم چشیدن مزه راه‎اندازی استارتاپ است، به توصیه ما گوش دهید: وقتتان را بیهوده تلف نکنید!

اراده شما برای شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن باید 100درصد در اختیار ایده‌هایتان قرار گیرد. شما وارد دوره‌ای متفاوت از زندگی شده‌اید؛ دوره‌ای که بیشتر باید فکر کنید و بیشتر هم باید سرمایه گذاری نمایید.

مطمئن هستید که انگیز شما ادامه‌دار است؟ وقت این است سوال دوم را از خود بپرسید:

بودجه کافی برای تحقق تمام اهدافتان در اختیار دارید؟

چرا این‎قدر روی هزینه‌ها تاکید می‌کنیم؟ چرا همیشه در مباجث استارتاپ و کسب وکاری که تاکنون در هات اپ نیوز خوانده‌اید، سعی کرده‌ایم به معرفی ایده‌هایی برای کاهش هزینه‌های توسعه اپلیکیشن بپردازیم و همیشه گریزی بر این مسئله داشته باشیم؟

چون بسیاری از استارتاپ‌ها به خاطر کمبود بودجه زمین‌گیر می‌شوند، چون به دلیل همین کمبود سرمایه و منابع مالی است که کمر اقتصاد مملکت شکسته است، چون همه چیز در یک فعالیت درآمد‌زا از پول شروع می‌شود و به پول هم ختم می‌گردد.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

اگر به اندازه کافی بودجه ندارید هیچ‌گاه فرآیند توسعه اپلیکیشن به پایان نمی‌رسد؛ حتی اگر دلایل زیادی برای ادامه وجود داشته باشد و شما برای تولید اپلیکیشنتان مشتاق باشید!

برای پاسخ به این سوال که چه مقدار بودجه نیاز دارید؛ می‌توانید از مشاوران مالی حرفه‌ای یا ماشین حساب‌های آنلاین برای تخمین بودجه استفاده کنید. یادتان نرود که جز به جز هزینه‌های کار را در نظر داشته باشید.

موانع توسعه اپلیکیشن را بخوانید، هزینه‌های جانبی را مثل حمل و نقل حتما در نظر بگیرید و خلاصه بی‌گدار به آب نزنید.

آیا مدل کسب وکار و تجارت شما مشخص شده است؟

یکی دیگر از سوالاتی که قبل از شروع فرآیند توسعه موبایل باید از خود بپرسید مدل تجارت و کسب وکار می‌باشد.

البته نداشتن مدل و الگوی تجارت به معنا این نیست که استارتاپ شما جواب نمی‌دهد و شما هم به سود نمی‌رسید؛ بلکه داشتن یک طرح از پیش تعیین شده مسیر رسیدن به این سوددهی را کوتاه می‌کند.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

مدل‌های زیادی برای کسب وکار و در زمینه ساخت اپلیکیشن وجود دارد که در ادامه به بررسی مختصر برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • برندینگ: آگاهی از برند و اسم و رسم، فرآیند خاصی می‌باشد که به برندینگ یا برندسازی مشهور است. اگر این مدل را برای معرفی اپلیکیشن خود برگزینید، از کسب شهرت و معروف شدن برندتان، درآمد کسب خواهید کرد!
 • پرداخت درون برنامه‌ای: چنین برنامه‌هایی کاملا رایگان هستند اما برخی از جلوه‌های خاص به صورت غیررایگان و با پرداخت مبلغ ناچیزی در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.
 • جمع آوری اطلاعات: برخی از اپلیکیشن‌ها ساخته می‌شوند صرفا برای این که اطلاعات خاصی از اپلیکیشن را جمع آوری و طبقه‌بندی نمایند.
 • mComerce: این مدل یک شیوه تبلیغاتی برای فروش محصولات در قالب اپلیکیشن است.
  دقیقا مشابه با سایت e-commerce یا فروشگاهی؛ اما در دل یک اپلیکیشن به صورت جداگانه!
 • کسب اطلاعات برای اهداف بعدی: مدل دیگری از اپلیکیشن‌ها هم به این صورت است که یک هدف خاص را دنبال می‌کنند؛ اما از اطلاعات وارد شده توسط کاربر در مواقع دیگری بهره می‌گیرند. فیس‎بوک یکی از برند‌هایی است که از همین مدل استفاده می‌کند.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

 • اشتراک گیری: برخی از برنامه‌ها هم با هدف جذب کاربران برای ثبت نام و مشترک شدن تولید می‌شوند. در این صورت موفقیت چنین برنامه‌هایی با توجه به مدت عضویت کاربران سنجیده خواهد شد.
 • اپلیکیشن کم قیمت: مدل دیگری که می‌توانید برای شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن از آن بهره‎مند شوید مدل ارزان قیمت یا قیمت کاملا رقابتی است. قیمت € 0.99 متداول‎ترین قیمتی است که از سوی توسعه دهندگان برای اپلیکیشن‌های ارزان قیمت پیشنهاد می‌شود. در میان برنامه‌های ایرانی هم سطوح قیمتی متفاوتی دیده می‌شود. حتی برخی از برنامه سازان برنامه‌هایی را که با زحمت زیادی ساخته‌اند را رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا فقط نامشان مطرح شود.
 • اپلیکیشن گران قیمت: برای مصارف خاص اپلیکیشن‌هایی طراحی می‌شوند که چون مخاطبان خاصی دارند معمولا هزینه دانلود آن‌ها نیز بالاتر است.
 • اپلیکیشن‌های بی هدف (!): گاهی اپلیکیشن‌هایی هم که بدون هدف خاصی تولید می‌شوند می‌توانند نمونه‌ای از فعالیت تجاری باشند. چنین برنامه‌هایی اغلب برای لذت بردن کاربر تولید می‌شوند تا این که کارایی خاصی داشته باشند. اپلیکیشنی برای سرگرمی و وپرکردن اوقات فراغت آن‌ها (این برنامه‌ها بازی نیستند).

فرآیند توسعه اپلیکیشن

چه چیزی اپلیکیشن شما را متمایز می‌کند؟

قطعا یک دلیل خاص پشت فعالیت شما در فرآیند توسعه اپلیکیشن وجود دارد. دلیلی که بهتر است اپلیکیشن شما را متمایز سازد. دلیلی که نشان می‌دهد که هدفمند کار کرده‌اید و قرار است همه چیز به واسطه برنامه شما منقلب گردد!

بنابراین قبل از شروع کار از خود بپرسید چه دلیلی دارد که می‌خواهید اپلیکیشن بسازید؟ به دنبال ویرایش عکس هستید؟ خب هزاران برنامه مشابه وجود دارند که با همین هدف ساخته شده‌اند و اتفاقا برخی مثل اپلیکیشن Meitu کل بازار را فبضه کرده‌اند.

بنابراین جایی برای فعالیت شما باقی نمانده است مگر این که بخواهید حرکتی انقلابی داشته باشید و محصولی متفاوت تولید کنید.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

اپلیکیشن موفق از دید شما چه اپلیکیشنی است؟

قبل از هر چیز از خود بپرسید اگر می‌خواهید موفق شوید؛ موفقیت از دید شما چیست؟ موفق شدن چه شکلی است و در دنیا شما به چه دستاوردی، موفقیت اطلاق می‌گردد؟ واقع گرا باشید!

فقط این که بگویید می‌خواهم با تولید بازی‌های موبایلی و اپلیکیشن‌هایی مشابه به موفقیت کمپانی سوپرسل برسم کافی نیست؛ موفقیت بقیه مال آن‌ها است و شما هم باید موفقیت خود را بسازید!

به همین دلیل است که از همان اول باید هدف شما از کار کردن مشخص باشد. از همان اول باید تکلیف خودتان را مشخص کنید. مثلا هدف شما می‌تواند کسب درآمد از بازی موبایلی یا هر برنامه دیگر باشد یا این که به بازگشت سرمایه هم راضی باشید.

آیا تیم متخصصی برای توسعه اپلیکیشن شما را همراهی می‌کنند؟

بعد از پاسخ به سوالات قبلی به جنبه‌های اساسی و حساس کار می‌رسیم. تولید اپلیکیشن نیازمند یک تیم متخصص است. تیمی که با شما هم‌صدا باشد و بداند شما چه می‌خواهید. تیمی که با شما سازگار باشد و نیازی نباشد هر دفعه ایده‎آل‌های خود را به آن‌ها متذکر شوید.

برخی از اپلیکیشن‌ها برای یک سیستم عامل خاص تولید می‌شوند. برخی هم سازگار با انواع پلتفرم‌ها هستند (cross-platform).

مدیریت تولید و آغاز فرآیند توسعه اپلیکیشن با توجه به نوع پلتفرم آن، اولین بخش از پیچیدگی کار است که با کمک یک تیم کاربلد ساده می‌شود.

فرآیند توسعه اپلیکیشن

تا وقتی که افراد خود را انتخاب نکردید دست به کار نشوید. تنهایی نمی‌توانید از پس مشکلات و موانع موجود برآیید.

تجربه و پیشنهادات شما؟

شما هم در شرف راه‌اندازی یک استارتاپ جدید هستید؟ به چه سوالاتی پاسخ دادید و توسعه اپلیکیشن را آغاز کردید؟ تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

Source: yeeply

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu