طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن را خودتان ترسیم کنید

دسته : کسب و کار
طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

کارآفرینی یعنی ریسک کردن و ریسک کردن تا ابد کار ترسناکی است. به خصوص اگر کارآفرینی باشید که قرار است وارد دنیای اپلیکیشن‌ها شود! برای موفقیت، طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن را خودتان ترسیم کنید.

خودتان بهتر می‌دانید؛ در این بازار گاهی لازم است برای جذب مشتری از خیر سودآوری هم گذشت. قبول دارید یا خیر؟

در مطلب امروز هات اپ نیوز می‌خواهیم نگرشتان را نسبت به همه چیز تغییر دهیم: خیالتان را از گیراگیر زوایای مشکلات آزاد کنید؛ اینجا ترس برای چه کنم چه کنم‌های روزانه ممنوع است!

از قالب همیشگی خارج می‌شوید؛ این بار قرار است پشتِ بوم خیال و ماورای اندیشه‌هایتان، ایده‌های اپلیکیشنی خود را ترسیم کنید.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

ایده‌های شما، ارزش‌ها، هزینه‌ها، محل کسب درآمد و غیره، مدل کسب وکاری هستند که پیش روی چشمانتان قرار گرفتند.

تمام اصواتی که از سوی این مدل‌ها منتشر می‌شوند را در یک نقطه از بوم جمع کنید؛ طرحی که به دست می‌آید همان طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن خواهد بود.

در این فضا، طرح کسب وکار، گزارشی است از تمام اقدامات یک توسعه دهنده اپلیکیشن. توصیفی جامع از شما و اهدافتان. پاسخی به همان سوالاتی که قبل از شروع فرآیند توسعه اپلیکیشن باید بدان‌ها پاسخ دهید.

در این ماراتن نفسگیر کسی که طرح کسب وکار ندارد، مثل نقاشی است که بدون ابزار احساس، می‌خواهد هنرنمایی کند. خطوطی که بدون برنامه ریزی رسم شوند فقط بخشی از بوم را پُر کرده‌اند.

اگر شما هم می‌خواهید در این حوزه همچون نقاش ظریفی باشید و بیهوده خط‌خطی نکنید، طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن لازم است.

اما یک طرح کسب وکار یا پلن تجاری از چه عناصری تشکیل شده است؟ یک کارآفرین اپلیکیشنی با ترسیم این طرح به چه چیزی می‌رسد که بدون آن ممکن نیست؟ به تمام این سوالات در ادامه این مطلب پاسخ داده شده است.

نحوه ترسیم طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

How to Write a Business Plan for Your App Startup

طرح کسب وکار پاسخی قاطع به سوالاتی از قبیل چه می‌کنیم، کجا هستیم و به کجا می‌رویم می‌باشد. با طرح کسب وکار معادله میان مشکلات و کلید حل آن‌ها برقرار می‌شود.

هیچ چیز در این معادله مجهول باقی نمی‌ماند و حتی رقبا به شما شناسانده می‌شوند.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

در ادامه با 7 نمونه از مهم‌ترین عناصر طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن آشنا خواهید شد:

چکیده عملیات اجرایی

خلاصه یا چکیده بدون شک مهم‌ترین عنصر موجود در معرفی پلن کسب وکار شما است. دقیقا مثل مقدمه یک کتاب؛ اگر مقدمه نتواند شما را جذب کند مسلما باقی داستان هم جذابیتی برایتان نخواهد داشت.

در استارتاپ اپلیکیشن هم دقیقا این‌گونه است. اولین قدم که سرنوشت‌ساز می‌شود، چکیده است. از همین اول کاربر یا سرمایه گذار تصمیم می‌گیرد با شما ادامه دهد یا این که شما را تنها بگذارد!

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

به دنبال گزاره‌های ارزشمند برای توصیف اپلیکیشن خود باشید. هوشمندانه با ارائه یک مقدمه مناسب طرف مقابل را درگیر قضیه کنید. اول به شرح یک مشکل بپردازید. مشکلی که با زبان ساده بیان شود و شخص با آن احساس همدلی کند.

بگویید شما این جایید تا این مشکل را برطرف نمایید. سپس به وجه تمایز خود و رقبا بپردازید و این آگاهی را به طرف مقابل یا همان سرمایه گذار دهید که چرا باید شما را به برند دیگر ترجیح دهد.

آیا شما اولین استارتاپی هستید که به این مشکل پرداخته‌اید؟ همه چیز را شفاف توضیح دهید.

معرفی استارتاپ یا تیم

این بخش نه برای مشتری بلکه برای خود شما است. به خاطر خودتان توضیح مختصری از برند داشته باشید. درباره سوابق فعالیتتان توضیح دهید.

اگر محصولات دیگری هم دارید آن‌ها را معرفی کنید و سعی کنید به روش برندینگ، یک طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن بسازید.

معرفی محصول یا اپلیکیشن

وقت آن رسیده است تا استادانه به معرفی اپلیکیشن خود بپردازید. نقاط قوت را پُررنگ کنید و از هر چه که به جلب نظر کاربر کمک می‌کند استفاده نمایید.

امروزه یک کاربر به دنبال متفاوت‌ترین محصولات است. حتی با کپی کردن اپلیکیشن‌ها هم می‌توانید یک برنامه متمایز از سایرین داشته باشید.

برای جذب مخاطب هیچ‌گاه به جزئیات پشت نکنید؛ شاید رمز موفقیت شما در همین نکات جزئی نهفته باشد.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

علاوه بر این موارد حقوق معنوی کاربر هم اهمیت دارد. مثلا در برخی از اپلیکیشن‌ها کاربر ملزم به وارد کردن اطلاعات خاص است؛ اما چه طور باید از صداقت و حسن نیت شما آگاه شود؟ بنابراین باید اعتماد او را از این نظر حفظ کنید.

به طور کلی برای معرفی بهتر محصول در طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن بهتر است به ترتیب به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • شرح برنامه: فایده این برنامه برای کاربر چیست؟ چه نیاز‌هایی با این برنامه برطرف خواهند شد؟
 • ارزش پیشنهادی محصول: ارزش پیشنهادی نوعی استراتژی در بازاریابی اپلیکیشن است که به واسطه آن کاربر متوجه خواهد شد چرا باید از برنامه شما در میان این همه اپلیکیشن رنگارنگ استفاده کند.
 • منحصر به فرد بودن اپلیکیشن: چه چیزی برنامه شما را متمایز می‌کند؟ چه خدمت خاصی؟ چه امکان متفاوتی؟
 • قابلیت‌ها: خیلی موشکافانه به بررسی ویژگی‌های محصول بپردازید.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

استراتژی کسب درآمد

چه طور قرار است با این برنامه کسب درآمد کنید؟ سرمایه گذاران همواره به دنبال پاسخی برای این پرسش هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند چه طور قرار است سرمایه گذاری آن‌ها در آینده جبران شود و علاوه بر بازگشت سرمایه به سود برسند؟

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

به چند مدل درآمدزایی به عنوان طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن توجه کنید:

 • پلتفرم: پلتفرم‌ها همان سیستم عامل‌هایی هستند که برای برطرف کردن یک نیاز خاص کاربر تولید شده‌اند.  شما هم باید مثل اپلیکیشن Uber و AirBnB می‌توانید محیطی را فراهم کنید که هم فروشنده و هم مشتری به صورت همزمان در کنار هم قرار گیرند. با این طرح می‌توانید سود زیادی را در معاملات داشته باشید و هم در پرداختی مشتری و هم فروشنده سهیم شوید.
 • تبلیغات: مثل فیسبوک و اسنپ چت از تبلیغات استفاده کنید؛ به نحوی که کاربر با وجود پیام تبلیغاتی چشم از شما برندارد. در تبلیغات خود مشتریان را هدف قرار دهید و با انواع تبلیغات آنلاین نظیر تبلیغات کلیکی کاربران را به صورت ویژه به خود جذب کنید.
 • اشتراک گیری: یکی از موارد مهم در کسب درآمد با طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن ارائه بخشی از خدمات به صورت رایگان و سپس اشتراک گیری برای ارائه سایر خدمات به صورت غیررایگان است. به این شکل که می‌گذاریم ابتدا کاربر طعم دلچسب خدمات ما را حس کند؛ بعد از این که او را مشتاق کردیم باقی قابلیت‌ها را به صورت غیررایگان و با پرداخت مبلغی در قالب اشتراک ماهانه، سالانه و …در اختیار او قرار می‌دهیم.

مدل‌های کسب وکار زیادی وجود دارد. در صورتی که مدل انتخابی شما جوابگو نبوده است بهتر است با جستجوی بیشتری جبران خسارت کنید و برای انتخاب مدل تجاری متناسب با کسب وکارتان دست به کار شوید.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

استراتژی بازاریابی

از آن جایی که محیط فعالیت در این بازار کاملا رقابتی شده است بدون بازاریابی هیچ شانسی برای دیده شدن توسط مشتریان ندارید. رویکرد‌های بازاریابی دقیقا باید مطابق با سلایق مشتریانی باشد که آن‌ها را شناخته‌اید و به مشتریان ثابت شما تبدیل شده‌اند.

برای انجام بازاریابی خیلی خودتان را درگیر جزئیات نکنید. امروزه آژانس‌های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که با مهارت بسیار در زمینه تبلیغات و بازاریابی فعالیت می‌کنند. مدیران وب سایت و صاحبان برند هم می‌توانند با آسودگی خیال به سایر اهدافشان بپردازند.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

تنها مسئولیتی که به عنوان یک سرپرست یا مسئول پروژه در بازاریابی بر عهده شما قرار دارد انتخاب کمپین‌های بازاریابی است. شما هستید که باید با توجه به حجم کاربران، کمپین مناسب را انتخاب کنید و هزینه آن را با بودجه فعلیتان هماهنگ سازید.

مواردی که در بازاریابی اهمیت دارند

بازاریابی کار مشکلی است؛ چون با پیچیده‌ترین ابعاد وجود انسان یعنی ارواح و اذهان سرو کار دارد. در بازاریابی باید به این موارد دقت داشته باشید:

 • رفتار کاربر: رفتار کاربر در استفاده از اپلیکیشن بخشی از تجربه کاربری را نشان می‌دهد. سادگی و راحتی استفاده از تکنولوژی معرفی شده، عادات استفاده از اسمارتفون و واکنش کاربر در رابطه با در دسترس بودن یا نبودن محصول، همگی رفتار او را تشکیل می‌دهند.
 • دموگرافیک: این بخش اطلاعات شخصی کاربر نظیر سن، جنس، فعالیت و شغل را شامل می‌شود. به این ترتیب می‌توانید کاربران را طبقه‌بندی کنید و ببینید چه قشری از جامعه بیشتر مخاطب شما هستند.
 • ابعاد روان شناختی: سبک زندگی و شخصیت شناسی کاربر
 • اطلاعات مکانی: این اطلاعات به شما نشان می‌دهد تا در امر بازاریابی بیشتر روی چه مناطقی از جهان، کشور و نهایتا شهرتان تمرکز داشته باشید.

طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن

رهبری تیم

رهبری تیم را کسی به دست می‌گیرد که سابقه او نشانگر توانایی‌هایش در مدیریت گروه می‌باشد. سرمایه گذاران هم به اولین چیزی که توجه می‌کنند گذشته یا سابقه سرپرست است.

اگر دستاورد خاصی داشته باشید شانس دیده شدن شما نیز بیشتر خواهد شد. (پس تکلیف استارتاپ اولی‌ها چه می‌شود؟!)

چکیده مالی

وقت آن رسیده است که کار خود را با اعداد و ارقام آغاز کنید. پلن یا برنامه مالی شما باید از همین الان مشخص شده و موارد زیر در آن قید شوند:

 • تنظیم پیش فاکتور یا پروفرما: صورت حساب مالی حداقل برای 3 تا 5 سال آینده باید تهیه شده باشد.
 • مفروضات کلیدی: مفروضات کلیدی شامل رشد درآمد، ساختار هزینه‌ای و غیره می‌باشند. اگر مفروضات شما با واقعیت تطابق نداشته باشد احتمالا در ارائه پیش فاکتور دچار مشکل خواهید شد.
 • بودجه مورد نیاز: چه میزان بودجه نیاز دارید؟
 • استراتژی خروج: چه برنامه‌ای برای خروج سرمایه از مسیر پیشرفت پروژه دارید؟

اهمیت تهیه چکیده مالی

به دو دلیل اساسی تهیه چکیده مالی از اهمیت زیادی در ترسیم طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن برخوردار است:

سرمایه گذاران بالقوه به دنبال همین ارقام هستند و میزان توانایی شما برای رشد را به همین شیوه می‌سنجند. مهم‌تر از آن چکیده مالی به مثابه یک پیشگویی است و همه چیز را در آینده نشان می‌دهد.

اگر بخشی از پروژه شما به اصطلاح بلنگد، سرمایه گذار سریع پا پس می‌کشد. با چکیده مالی مستندات کاملی برای دفاع از خود در دست خواهید داشت.

در ترسیم طرح کسب وکار مشکل دارید؟

اگر با نکات گفته شده هنوز موفق به ترسیم مدل و طرح تجاری خود نشده‌اید، مشکلاتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با سایر کاربران در میان بگذارید.

Source: apppartner

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

6 commentsOn طرح کسب وکار استارتاپ اپلیکیشن را خودتان ترسیم کنید

 • سلام
  مطلب مفیدی بود. ولی من تو ثسمت چکیده مالی مشکل دارم. در واقع دید روشنی از میزان سرمایه مورد نیاز ندارم. همچنین هزینه های تبلیغات و … .

  • ایمان اکبریان

   سلام وقت بخیر
   برای این قسمت ها باید تمامی جزییات رو در نظر بگیرید و همه کانال ها و روش های موجود رو بررسی کنید تا دید کاملی بتونید پیدا کنید
   ممنون از توجه شما

 • سلام
  کاش یک جدول آماده برای این کار به صورت کلی گویی و در ادامه جداولی برای جزییات ضمیمه میکردین تا بهتر بتونیم استفاده کنیم.
  مطالب عالی بودن ممنون از شما به پاس زحماتتان

 • در متن بالا قسمت رهبری تیم فقط پرسیده اید پس استارتاپ اولی ها چه میشوند اما جوابی ندادین به این موضوع لطفا پاسخ این سوال خودتان را بدهید و مورد دوم اینکه استارتاپ اولی ها چگونه باید براورد مالی نسب به ایده یا طرح خود انجام دهند وقتی هیچگونه تجربه ای نداشته و قیمت هیچی را در این موارد ندارند؟

  • سلام
   به نظرم لازم نیست به همه بگید که اپ اولی هستید تجربه تونو ببرید بالا و کتاب های مدیریت مطالعه کنید و بگیر مدیر 4تا5تا اپ هستید … تنها باید با اپ های مشابه متفاوت باشید و اپشنال باشید

 • با سلام
  با تشکر از مطالب بسیار خوب شما
  اگه امکان داره یک نمونه طرح کسب و کار معرفی کنید
  متشکرم

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu