ترمز فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور به زودی کشیده می‌شود!

دسته : کمپانی ها
فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

کاربران موبایل و علی‌الخصوص آیفون چشم توسعه دهندگان را گرفت‌اند و پا به پای آن‌ها تا اپ استور آمده‌اند؛ بلکه آنجا خودی نشان دهند. اپل و مدیران این بازار هم از فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور سود‌های چندین میلیارد دلاری به جیب می‌زنند!

در مسیر ساخت اپلیکیشن و در عین نزدیک شدن به بازار هدف، تابلویی بزرگ جلب توجه می‌کند: با احتیاط حرکت کنید؛ به محدوده رقبا نزدیک می‌شوید!

این رقابت ثمره همان موقعیت‌های دسترسی به اینترنت، ذوق و استعداد نیروی جوانی است که بیش از هر چیز با تکنولوژی گره خورده و رویارویی نبوغ و ایده‌های تازه را انکارناشدنی کرده است.

حتی ایران هم که تا سه چهار سال پیش نسبتا بازاری بکر و بی‌تحرک داشت امروزه با وجود تحریم‌هایی که از سوی کمپانی‌های بزرگ بدان تحمیل گردیده، فعال شده و حتی فرصت‌های فعالیت در برخی از حوزه‌هایش رو به اتمام است و نفس‌های آخرشان را می‌کشند.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

اگرچه اپ استور سکوی پرتاب بسیاری از استارتاپ‌ها شده اما به نظر می‌رسد سکانداری آن توسط اپل باعث نادیده گرفتن سایر بازار‌ها و مارکت‌های مشابه اپل شده است.

استاندارد‌های اپ استور و نظارت آپ تایم آن قبول؛ اما اپ استور کم کم دارد تبدیل به غولی می‌شود که سایر بازار‌های دست و پا گیر برای خودش را می‌بلعد.

حتی گوگل پلی هم اگر فقط و فقط مشترکانی از یک کمپانی داشت در برابر اپ استور تقریبا هیچ بود تا دیگر بر سر برتری اندروید نسبت به iOS و بالعکس، دیگر بحثی باقی نماند!

نگرانی Blackstorm، مرکز تولید، تست و ارزیابی نوین اپلیکیشن‌ها، بابت این موضوع، باعث شده تا شاهد ایده جدیدی برای مقابله با موج رقابت اپ استور در برابر بازار‌ها باشیم. ایده‌ای که به زودی ترمز فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور را می‌کشد.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

اگر شما هم رویکردی جهانی اما در قالب کسب وکاری ملی در سر دارید اما اپ استور مانع شده است؛ مطلب امروز، هدیه هات اپ نیوز به شما کارآفرینان ایرانی است.

اهمیت کاهش فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

importance of move over from App Store for startups

اپ استور نعمت بزرگی برای کاربر است. دروازه‌ای برای دانلود برنامه‌های استاندارد و تحت نظارتی که خاص کاربران اپل ساخته می‌شود.

هر بار که کاربر آیفون هوس دانلود برنامه به سرش می‌زند جایی ندارد جز اپ استور! یعنی اگرچه بازارهای زیادی برای دانلود برنامه‌های iOS وجود دارد اما هیچ بازاری به اندازه اپ استور نتوانسته است اعتماد کاربر را به خود جلب کند.

حتی فعالیت در این بازار هم برای توسعه دهندگانی که با حساسیت به نکات مربوط به انتشار اپلیکیشن در اپ استور توجه دارند، مشکل شده است.

می‌توان گفت هر موضوع یا برچسب، بی‌شمار نتیجه به دنبال دارد که فقط کاربر را از جستجو پشیمان می‌کند!

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

ارنستین فو در قالب کمپانی Blackstorm ادعا کرده است که می‌تواند این توزیع ناعادلانه فرصت دانلود اپلیکیشن را برای مارکت‌های مختلف حل کند.

به این شکل که برای دانلود برنامه دیگر نیازی به رجوع به اپ استور نباشد. در عوض لینک هر برنامه برای مشترکان ارسال می‌شود و این لینک برای سایر دوستان و آشنایان هم قابل استفاده باشد!

ترفندی که هم فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور را محدود می‌کند تا اپ استور حد و حدود خودش را بداند؛ هم فرصت جدیدی به سایر بازار‌ها می‌بخشند تا با رویکردهای سرمایه گذاری اپل و گوگل در توسعه اپلیکیشن آشنا شده و آن‌ها را پیاده کنند.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

فو، بنیانگذار Blackstorm می‌گوید: الان بهترین زمان برای مختل شدن و فروپاشی اپ استور است!

درباره آزمایشگاه‌های تولید اپلیکیشن Blackstorm

Blackstorm را دست کم نگیرید! این کمپانی در سال گذشته و با 33.5 میلیون دلار سرمایه راه‌اندازی شده است؛ اما می‌خواهد کل هنجار‌های موجود در دنیای اپلیکیشن را زیر سوال ببرد تا کاربران نه تنها از اپ استور، بلکه از معادل آن یعنی گوگل پلی برای دانلود اپلیکیشن دست بکشند.

این کمپانی در ماه نوامبر بازی EverWing را به صورت رایگان در مسنجر فیسبوک عرضه کرد. بازی جذابی که می‌توان آن را شروعی برای ایده‌های Blackstorm جهت فاصله گرفتن توسعه دهندگان و کاهش فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور دانست.

هر بازیکن بدون نیاز به دانلود برنامه در اپ استور به دوستان خود دعوت نامه می‌فرستد تا با آن‌ها همبازی شود.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

EverWing اولین بازی موثری بود که در پلتفرم فیسبوک منتشر شد و اتفاقا هم از سوی فیسبوک لقب بهترین بازی مسنجری در سال 2016 را گرفت.

Blackstorm نه تنها یک توسعه دهنده اپلیکیشن است بلکه یک استودیو بازی سازی مستقل برای ساخت بازی دارد. این بازی شروعی خوبی برای افزوده شدن نمونه‌های دیگر در فیسبوک جهت بازی کردن بدون نیاز به دانلود برنامه بود.

چرا اپ استور باید محدود شود؟

اولین و مهم‌ترین سوال برای کم کردن فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور یک چیز است: چرا اپ استور را به چالش بکشیم یا در برابر آن قد علم کنیم؟

او به جای خود و ما به جای خود! چرا خود را برای مقابله با غولی که سرمایه و توان تولید و توسعه آن با ما قابل قیاس نیست به دردسر افکنیم؟

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

شما بهتر از هر کسی می‌دانید که اپ استور با این همه اپلیکیشنی که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد چه درآمد نجومی و غیرقابل تصوری کسب می‌کند.

3 میلیارد دلار سود خالص اپ استور از فروش محصولات تنها در ماه دسامبر بوده است! اپل 30 درصد از این سود را مستقیما بابت فروش هر برنامه تصاحب می‌کند. سودی که باعث شده اپ استور نسبت به گوگل پلی در سال 2015 دو برابر سود داشته باشد.

همان طور که می‌بینید این مارکت بزرگ برای دانلود اپلیکیشن واقعا در حال بلعیدن جهان و گردش مالی انتشار و عرضه برنامه‌های موبایلی است!

برنامه‌های Blackstorm برای مقابله با اپ استور

در چهاردهم دسامبر 2016 بود که Blackstorm قراردادی با Secret Santa منعقد کرد که طی آن لایسنس نرم افزار خود را برای استفاده توسعه دهندگان اپلیکیشن در اختیار این شرکت نهاد.

با استفاده از این نرم افزار کمپانی‌ها قادر هستند برنامه‌های خود را در کنار سایر رقبا نظیر فیسبوک بزرگ، برنامه کمپانی اسنپ چت یا برنامه‌های محبوبی مثل اپلیکیشن Meitu راهی بازار‌های مختلف کنند؛ بدون آن که نیازی به دانلود مستقیم از اپ استور یا گوگل پلی برای کاربران اندروید و iOS باشد.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

Blackstorm می‌خواهد بخشی از درآمد اپل را که به دلیل تمرکز فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور کمی غیرمنطقی شده است، بکاهد.

به علاوه فرصتی هم برای توسعه دهندگانی که تمام اصول توسعه اپلیکیشن را می‌دانند و بدان عمل می‌کنند اما از مشتری فاصله دارند، ایجاد شود.

Blackstorm هم در بخشی از سود و زیان این شرکت‌ها شریک می‌شود و از این طریق کسب درآمد می‌کند. البته هنوز اپ استور و گوگل پلی نسبت به این رویکرد واکنشی نشان نداده‌اند.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

همه با هم برای مقابله با اپ استور

نه تنها Blackstorm بلکه کمپانی‌های خارجی دیگر هم برای مقابله و کاهش فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور دست به کار شده‌اند.

کمپانی چینی Tencent همین هفته قابلیت جدیدی را به مسنجر محبوب خود، وی چت، افزود که کاربر در آن می‌تواند نام سایر برنامه‌ها را برای دانلود جستجو کند و در صورت امکان آن‌ها را به ویچت بیفزاید؛ بدون آن که نیازی به دانلود برنامه در اپ استور باشد.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

حتی گوگل هم سال گذشته با مطرح کردن برنامه‌های مسنجر اندرویدی خود از ایده استخراج اطلاعات و قابلیت‌های مورد نیاز از یک برنامه بدون نیاز به دانلود آن سخن به میان آورد.

1App؛ سرویسی دیگر برای اشتراک گذاری برنامه از طریق لینک

1App برنامه‌ای کاربردی برای آن دسته از توسعه دهندگانی هستند که می‌خواهند به مقابله با سود‌های کلانی بپردازند که ناعادلانه به اپ استور می‌رسد.

در این سرویس هر برنامه‌ساز هزینه اندکی را پرداخت می‌کند تا اپلیکیشن او در میان سایر برنامه‌ها معرفی شود و با وجود این که در اپ استور و گوگل پلی نیست از غافله عقب نماند. کاربران نیز از طریق دانلود برنامه با استفاده از لینک، از اپلیکیشن استفاده نمایند.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

Raheel Hasan از مدیران 1App می‌گوید: در این برنامه دسترسی به هر برنامه به سادگی یک صفحه اینترنتی امکانپذیر است. محتوا با استفاده از لینک، بدون دانلود و با استریم کردن اپلیکیشن‌ها میان کاربران به اشتراک گذاری می‌شوند.

Hasan در ارتباط با هزینه‌های مشارکت توسعه دهنده با این کمپانی می‌گوید: این که چند درصد از فروش اپلیکیشن به 1App تعلق گیرد کاملا به میزان پرداخت درون برنامه‎ای بستگی دارد و به نسبت آن افزایش می‌یابد؛ اما قطعا از سهمی که گوگل پلی و اپ استور می‌برند کمتر است.

چالش‌های دانلود اپلیکیشن از طریق لینک

محدود کردن فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور چندان هم بی‎دردسر نبوده است. یکی از مسائلی که همیشه آنالیزگران نسبت بدان هشدار داده‌اند، امنیت اپلیکیشن است که ممکن است از طریق رد و بدل کردن لینک‌ها کاهش یابد.

این نگرانی با وجود تمام سهمی که اپ استور و گوگل پلی می‎برند، تقریبا وجود ندارد؛ چون در این مارکت‌ها از قبل ایمنی، رعایت قوانین و توجه به سیاست‌های توسعه دهنده در متن قرارداد ذکر شده و تعهد داده می‌شود.

فعالیت استارتاپ‌ها در اپ استور

Jordan Edelson توسعه دهنده اپلیکیشن Appetizer Mobile است که برای تبادل برنامه از طریق لینک دچار تردید شده است. او می‌گوید: ما بابت انتقال ویروس و بد افزار حین دانلود برنامه به شدت نگران هستیم.

ناگفته نماند که 1App و Blackstorm این اطمینان را به مشتریان داده‎اند که در قبال مسائل امنیتی جدیت لازم را به خرج خواهند داد.

سخن آخر:

با وجود تمام نگرانی‌هایی که ممکن است بابت ترک اپ استور داشته باشید، 1App و Blackstorm فرصت خوبی برای استارتاپ‌های تازه‎کاری است که با محدودیت بودجه رو به رو هستند و می‌خواهند به عنوان مرحله اول بازخورد‌های کاربران را زیر نظر بگیرند.

به این ترتیب دنیا و رویه همیشگی انتشار اپلیکیشن کمی دگرگون می‌شود که این هم به نفع توسعه و هم به نفع کاربر است.

شما چه فکر می‌کنید؟

آیا تغییر شیوه دانلود اپلیکیشن‌ها می‌تواند تا حدودی به توزیع نشر و کسب درآمد از اپلیکیشن‌ها از سایر مارکت‌ها جز اپ استور کمک کند؟ دیدگاه خود را مطرح کنید.

Source: sfchronicle

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu