following

25 کلید طراحی اپلیکیشن موثر به سبک میکرولحظه‌ها در سال 2017

دسته : کسب و کار
طراحی اپلیکیشن موثر

همانطور که می‌بینید طراحی اپلیکیشن موثر به مثابه یک جدال انتقامی است که اگر دیر بجنبید؛ همه فرصت‌ها در چشم بر هم زدن به رقبا واگذار می‌شوند!

در سال 2017 حدود 200 میلیارد اپلیکیشن دانلود می‌شوند. آیا ممکن است اپلیکیشن شما هم در میان آن اپلیکیشن‌ها باشد؟

برای پاسخ به این سوال کمی به عقب برگردید؛ درست زمانی که اولین‌بار با اپلیکیشن Houzz در هات اپ نیوز آشنا شدید. یا شاید هم کمی دورتر؛ به روز‌هایی که کمپانی سوپرسل شاهکار خود Clash Royale را روانه بازار کرد و فرمانروایی سرزمین بازی‌ها را در سال 2016 به دست گرفت.

اوج موفقیت این دو اپلیکیشن برتر سال 2016 در فصل پاییز بود؛ دقیقا همان زمانی که برای بسیاری از توسعه دهندگان، فصل فرصت‌های از دست رفته ایده پردازی، سرمایه گذاری و کسب درآمد می‌باشد.

کمپانی‌هایی که زمانی صیاد فرصت‌ها برای موفق شدن در میان اپلیکیشن‌ها بودند، سال 2016 مغلوب کلش رویال، اسکایپ و Houzz شدند.

طراحی اپلیکیشن موثر

پاسخ دادن به این سوال هنوز هم دشوار است. اپلیکیشن دیگر فقط یک واژه نیست؛ یک صنعت بزرگ در این واژه خلاصه شده که درآمد 30 میلیارد دلاری اپ استور بر آن متکی است!

فرصت‌هایی هم که از آن صحبت می‌کنیم یک دقیقه یا یک ثانیه نیستند؛ در طراحی اپلیکیشن موثر میکرولحظه‌ها مطرح شدند؛ همان چند صدم ثانیه‌هایی که کاربر، موبایل را از جیب خود بیرون خارج می‌کند؛ صفحه موبایلش را روشن کرده یا وارد یک اپلیکیشن می‌شود.

حال مدتی است که طراحی اپلیکیشن هم با همین میکرولحظات گره خورده است. اگر از خیر یک میکرولحظه بگذرید یعنی از خیر یک کاربر گذشته‌اید و به این ترتیب فرصت خود را دو دستی تقدیم رقبا کرده‌اید!

طراحی اپلیکیشن موثر

با این مقدمه به سراغ 25 کلید طراحی اپلیکیشن موثر که با توجه به میکرولحظه‌هایی که نباید نادیده گرفته شوند، می‌رویم. اگر می‌خواهید بدانید سال 2017 سالی برای موفق شدن و اپلیکیشنتان هست یا نه این مطلب را حتما دنبال کنید.

طراحی اپلیکیشن موثر با توجه به میکرولحظه‌ها

How to build useful a mobile apps According to Micro-moments

بر اساس آمار Localytics هر کاربر فقط از 6 تا 10 اپلیکیشن در هفته استفاده می‌کند. به علاوه فقط 3.3 از اپلیکیشن‌های اندرویدی و 3.2 از اپلیکیشن‌های iOS در سی روز از ماه، کاربر فعال دارند.

این آمار نگران کننده، شروع طراحی اپلیکیشن موثر را دشوار کرده‌اند. حتی اگر اصول ساخت اپلیکیشن تعاملی و کاربرپسند را بیاموزید، گره عدم برقراری ارتباط کاربر با برخی از اپلیکیشن‌ها را چگونه باید گشود؟

اپلیکیشن شما باید در طول زمان به تدریج تکمیل شود تا به سرعت و به صورت ویژه به نیاز‌های کاربران پاسخ دهد.

طراحی اپلیکیشن موثر

میکرولحظه‌ها را دریابید

به عنوان یک توسعه دهنده موبایل و به واسطه مطالب زیادی که پیرامون میکرولحظات یا لحظات کوتاه و خُرد وجود دارد، احتمالا با این مفهوم آشنا شده باشید.

میکرو لحظات واژه‌ای است ترکیبی که اولین‌بار توسط گوگل و برای بیان ارتباط تنگاتنگ و مشتری و فروشنده (توسعه دهنده موبایل) عنوان شد. در توضیح این مفهوم آمده است:

مشتری همواره در حرکت است و این حرکت غالبا به سمت دستگاه هوشمند (گوشی هوشمند) برای برطرف کردن نیاز‌های او می‌باشد. در طول سال‌های متمادی گوگل به بررسی رفتار‌های کاربران پرداخته است و شاهد شکل‌گیری تحولات زیادی در قصد و هدف کاربران از جستجو و شیوه جستجوی آن‌ها برای این نیاز‌ها بوده است.

گوگل ارتباط میان این نیاز‌ها و شیوه برطرف کردن آن‌ها در کسری از ثانیه را میکرو لحظات نامیده و برای آن 4 سناریو ارائه داده است:

  1. می‌خواهم به… بروم
  2. می‌خواهم ….بخرم
  3. می‌خواهم بدانم که…
  4. می‌خواهم ….را انجام دهم

با توجه به این که مشتریان این 4 نیاز خود را در فضای وب جستجو کرده یا از راه اپلیکیشن‌ها برطرف می‌کنند؛ توسعه دهندگان نیز باید از طریق طراحی اپلیکیشن موثر آن‌ها را به اهدافشان برساند.

طراحی اپلیکیشن موثر

گوگل و سایر رسانه‌ها با معرفی اصول ساخت اپلیکیشن و نکات مرتبط با برنامه نویسی اپلیکیشن، سعی داشته‌اند اهمیت این میکرولحظات را به طراحان اپلیکیشن نشان دهند.

25 نکته‌ای که در ادامه می‌خوانید همچون 25 کلیدی است که قفل بازار را می‌گشاید و باعث می‌شود این بار شما باشید که صیاد فرصت‌های موجود هستید. (این نکات را در 5 بخش جداگانه می‌خوانید)

ناوبری اپلیکیشن‌ها

ناوبری اپلیکیشن مربوط به تمام بخش‌هایی است که در هدایت کاربر به بخش مدنظرش نقش دارند.

ارزش و کابرد برنامه را خیلی واضح به کاربر نشان دهید

هر بخش در اپلیکیشن باید کاملا واضح و شفاف باشد. کاربر نباید برای کشف بخش‌های مدنظر خود جستجو کند؛ این شما هستید که راه را مقابل چشمان او قرار می‌دهید.

دسته‌بندی و منو را سازماندهی کرده و نام مشخصی انتخاب کنید

به دنبال تفاوت هستید؟ خلاقیت خود را اصلا در ناوبری اعمال نکنید! البته شکل منو و رنگ آن می‌تواند خارج از آنچه که به صورت معمول می‌شناسیم باشد؛ اما کاری نکنید که کاربر نتواند فرق منو و بخش‌های دیگر را از هم تشخیص دهد.

طراحی اپلیکیشن موثر

برای برگشت به عقب کاربر را بدرقه کنید

راهنمای خوبی باشید. کاربر نباید برای مشاهده صفحه اصلی، اپلیکیشن را ببندد و مجددا وارد شود. کلید برگشتی در داخل برنامه تعبیه کنید که مسیر بازگشت به صفحات قبل را به کاربر نشان دهد.

اپلیکیشن‌هایی که از این گزینه بی‎بهره هستند، کاربر پسند نیستند؛ چون معمولا باعث می‌شوند تمام اطلاعاتی که کاربر ذخیره کرده است از بین برود و مجبور شود مجددا یک فرآیند را تکرار کند.

امکان تغییر موقعیت جغرافیایی را فراهم سازید

این که یک اپلیکیشن به صورت خودکار با منطقه زمانی هماهنگ شود، دقت نظر طراح را نشان می‌دهد؛ اما بهتر است قابلیت جستجوی دستی هم فراهم شود تا مثلا کاربر بتواند در اپلیکیشن‌های مکان‌یاب، موقعیت دلخواهش را انتخاب و یک فروشگاه خاص را ببیند.

اپلیکیشن موبایل را از جستجوی اینترنتی مجزا کنید

کاربر به شدت ناامید می‌شود وقتی می‌بیند برای سادگی کار خود، اپلیکیشن دانلود کرده است، اما آن برنامه جهت تکمیل فرآیند‌های خاص، او را به سمت وب هدایت می‌کند! بهتر است همه چیز حتی معاملات و پرداخت، درون اپلیکیشن انجام شود.

طراحی اپلیکیشن موثر

جستجو‌های درون برنامه‌ای

این بخش مربوط به تمام جستجو‌هایی است که کاربر داخل خود اپلیکیشن انجام می‌دهد.

بخش جستجو داخل خود اپلیکیشن وجود داشته باشد

کاربرانی که نیاز خاصی در برنامه دارند به دنبال فیلد یا باکسی برای جستجو داخل برنامه می‌گردند.

جستجو با ایندکس پیشرفته صورت گیرد

دقت کنید که نتایج جستجو صحیح و قابل اطمینان باشند. برخی از اپلیکیشن‌ها باکس جستجو دارند اما کار نمی‌کند. برخی هم نتایجی غیرمنطقی نشان می‌دهند که کاملا با نتایج گوگل تفاوت دارد!

برخی از قابلیت‌ها مثل تصحیح خودکار غلط‌های املایی، شناخت ریشه کلمات و ارتباط دادن آن‌ها به هم، پیش‌بینی متن و نهایتا پیشنهاد مطلب خاص به کاربر، به تقویت ایندکس با توجه به جستجو‌ها کمک می‌کنند.

فیلتر‌های جستجو پیش بینی کنید

فیلتر و طبقه‌بندی پیشنهادات به کاربر در تصمیم گیری برای مشاهده نتیجه کمک می‌کند. این قابلیت نیاز به پیمایش گسترده در باکس جستجو یا صفحه‌بندی نتایج در باکس کوچکی زیر نوار جستجو دارد.

طراحی اپلیکیشن موثر

تجارت و خرید و فروش با اپلیکیشن

این بخش مربوط به اپلیکیشن‌هایی می‌شود که به صورت مستقیم از خودِ کاربر، کسب درآمد می‌کنند.

فروش بر اساس جستجو‌های قبلی و اطلاعات مشتری داشته باشید

برای مدت زمانی که کاربر برای جستجو در اپلیکیشن شما صرف می‌کند، ارزش قائل شوید. این زمان را با ارائه پیشنهاد خرید بر اساس خرید‌های قبلی کم کنید.

توجه خود را به کاربر و فعالیت‌هایش نشان دهید

این که کاربر خرید‌های قبلی، فعالیت‌های گذشته و پیشنهاداتی را تحت عناوینی مثل”پیشنهاد امروز ما به شما” ببیند، احساس اطمینان می‌کند.

امکان امتیازدهی به محصول را برای کاربر فراهم کنید تا دفعات بعدی بر اساس همین امتیازدهی، خرید یک محصول را به او پیشنهاد دهید.

قابلیت مقایسه آیتم‌ها در فروشگاه را فعال کنید

مشغول طراحی اپلیکیشن موثر برای راه‌اندازی یک فروشگاه هستید؟ از مقایسه آیتم‌ها غافل نشوید. وقتی کاربر جستجو می‌کند، ترجیح می‌دهد آیتم‌ها را با هم مقایسه کند.

طراحی اپلیکیشن موثر

درگاه پرداخت چندگانه راه‌اندازی کنید

حس امنیت را برای کاربر دوچندان کنید. چند درگاه را همزمان فعال کنید تا کاربر بتواند از بانک‌های مختلف، وجه را بپردازد.

مدیریت پرداخت را برای مشتری آسان کنید

مسیر ورود اطلاعات پرداخت، شیوه‌های پرداخت، حذف یا اضافه کردن محصول و… را جهت رفاه حال مشتری آسان کنید.

ثبت نام در اپلیکیشن

این بخش مربوط به مسیری است که کاربر برای ورود یا ثبت نام اولیه در اپلیکیشن باید طی کند.

کاربر را مجبور به ثبت نام نکنید

فقط در صورتی از کاربر بخواهید ثبت نام کند که ضرورت داشته باشد. کاربران احساس ناامنی‌ می‌کنند وقتی که اپلیکیشن بلافاصله از آن‌ها می‌خواهد اطلاعات شخصی خود را وارد کنند.

در طراحی اپلیکیشن موثر علاوه بر توجه به اشتباهات رایج در طراحی رابط کاربری، به احساس کاربر نیز توجه داشته باشید.(کاربرپسند بودن اپلیکیشن)

ثبت نام و ورود را از هم تمایز کنید

بسیاری از کاربران ورود و ثبت نام را یکی می‌دانند. البته این خطا می‌تواند به دلیل تشابه معادل انگلیسی این دو واژه یعنی sign in و sign up باشد. بهتر است علاوه بر درج معادل، توضیح مختصری زیر هر بخش ارائه دهید. مثلا زیر بخش ورود بنویسید: اگر هنوز عضو نیستید، از لینک زیر ثبت نام کنید!

طراحی اپلیکیشن موثر

مراحل اعتبار سنجی ورود را کوتاه کنید

مراحل اعتبارسنجی پسورد و ورود اطلاعات ضروری را برای کاربر کوتاه‌تر کنید. این مرحله را با پیچیدگی برای کاربر، طاقت فرسا و پیچیده نکنید.

فرم ورود یا ثبت نام در اپلیکیشن

این بخش مربوط به نکاتی در طراحی فرم ورود یا ثبت نام در اپلیکیشن است.

فرمی کاربر پسند طراحی کنید

فرمی که طراحی می‌کنید باید قابلیت تطبیق با کاربر را داشته باشد؛ نه این که کاربر خودش را با شما هماهنگ سازد.

کاربر را از غلط بودن محتوای برخی از فرم‌ها آگاه کنید

وقتی که بخشی از فرم به اشتباه پُر می‌شود یا مطابق با ساختار پیش فرض نیست، به کاربر اطلاع دهید.

از کاربر بخواهید زبان کیبورد را مطابق با شما تغییر دهد

کاربران اپلیکیشن‌ها توسعه دهندگانی را که از همان اول به کاربر نکات لازم از جمله زبان ورودی لازم را یادآوری می‌کنند، تحسین می‌کنند.

تنها اطلاعات ضروری را از کاربر بخواهید

اطلاعاتی متداول و رایج را از کاربر بخواهید که بتواند بدون وقفه فرم را پُر کند. برخی از اطلاعات شخصی هستند که عمده کاربران در ذهن ندارند و مجبور هستند اسناد خود را چک کنند که وقت‌گیر است.

طراحی اپلیکیشن موثر

کاربردپذیری اپلیکیشن

این بخش مربوط به تمام اعمالی است که در کارایی برنامه برای کاربر نقش دارند.

زبان شما و کاربر یکسان باشد

یکی از مصداق‌های کاربردپذیری که در باید‌ها و نباید‌های توسعه اپلیکیشن بدان اشاره کردیم، زبان کاربر است. وقتی کاربر درک درستی از اپلیکیشن و جزئیات پیدا کند، رضایت بیشتری خواهد داشت.

محتوای بصری را تفسیر کنید

برای بخش‌های مختلف به خصوص محتوای بصری، برچسب‌هایی جهت اطلاع بیشتر کاربر پیش‌بینی کنید و تفسیر مناسبی به کاربر ارائه دهید.

نسبت به اعمال کاربر پاسخگو باشید

فرض کنید اپلیکیشنی فروشگاهی دارید. وقتی که کاربر اقدام به افزودن اقلام به سبد خرید می‌کند باید پیغامی نمایش داده شود تا بفهمد سفارش در حال پردازش است.

امکان زوم روی تصاویر وجود داشته باشد

کاربران نسبت به تصویر محصول مشتاق‌تر هستند تا متن و توضیحاتی که نوشته شده است. امکان زوم و چرخش تصویر را برای کاربر فراهم آورید.

طراحی اپلیکیشن موثر

مجوز لازم را از کاربر طلب کنید

برخی از اپلیکیشن‌ها خصوصا برنامه‌های چت برای ارائه کامل خدمات نیاز به دسترسی به اطلاعات جغرافیایی دارند. برخی هم از کاربر می‌خواهند کل دیتا را در اختیار برنامه قرار دهد.

در صورتی که لازم است به بخشی از اطلاعات کاربر وارد شوید، حتما مجوز‌های لازم را از او بخواهید.

تجربه و پیشنهادات شما؟

شما چه فکر می‌کنید؟ اگر طراح بودید؛ برای طراحی اپلیکیشن موثر به چه نکات دیگری توجه می‌کردید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

Source: thenextweb

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu