نشانه‌های ویروسی شدن موبایل و راه‌های مقابله با این‌چنین بدافزارها

دسته : آموزش
نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

این روزها کمتر کسی است که با ویروس‌های نرم‌افزاری دست‌وپنجه نرم نکرده باشد، مخصوصا ویروس‌هایی که مخصوص گوشی‌های هوشمند ساخته‌ شده‌اند! ولی چگونه باید نشانه‌های ویروسی شدن موبایل را تشخیص داد و از آن‌ها باخبر شد؟

در ادامه این مطلب مهم با هات اپ نیوز همراه باشید تا جواب این سؤالتان را بگیرید.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

ممکن است کمی این حقیقت دور از ذهن باشد که شاهد حضور ویروس‌ها در گوشی‌های اندرویدی خود هم باشیم زیرا ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب از قدیم در کامپیوترها وجود داشته‌اند. حتما با خود می‌گویید هیچ راهی وجود ندارد که یک نرم‌افزار مخرب اندروید هم وجود داشته باشد، آیا این تصور درست است؟

پلی استور آنقدرها هم مطمئن نیست پس خودتان آستین‌هایتان را برای یافتن نشانه‌های ویروسی شدن موبایل بالا بزنید!

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

متاسفانه از موقع نصب کردن اولین آنتی‌ویروس بر روی دستگاه اندرویدی که برق از سر کاربران پراند، دیگر همه‌چیز به‌سادگی قبل نشد، نصب این نرم‌افزارهای امنیتی نیز خبر از باز شدن پای بدافزارها به سیستم‌عامل اندروید را می‌داد!

توسعه‌دهندگان بدافزارها همیشه به دنبال فراگیرترین تکنولوژی‌ها در بازار هستند تا بتوانند طیف وسیع‌تری از کاربران را مورد حمله قرار دهند.

چند مدت پیش که گوشی‌های هوشمند به‌تازگی به بازار راه‌یافته بودند، شاید شما هیچ نگرانی بابت ویروس‌ها نداشتید، ولی امروز که گوشی‌های هوشمند دیگر قسمتی جدانشدنی از زندگی افراد جامعه شده‌اند، وضعیت کمی فرق دارد.

توسعه‌دهندگان ویروس‌ها و بدافزارها تصمیم گرفته‌اند تا یک قدم به جلو بیایند و خودی نشان دهند. در ادامه می‌خواهیم نشانه‌های ویروسی شدن موبایل را با همدیگر بررسی کنیم.

1-عملکرد گوشی شما شروع به افت کردن می‌کند

اگر که بر روی گوشی شما یک بدافزار وجود داشته باشد، حتما باید یک سری عملیات و بعضا عملیاتی سنگین توسط بدافزار انجام گیرد، به همین دلیل باید از انرژی موبایل شما کاسته شود.

مصرف بی‌رویه منابع گوشی زمان راه‌اندازی را کندتر و بارگذاری‌ها را آهسته‌تر می‌نماید، در برخی موارد نیز باعث هنگ کردن اپلیکیشن‌ها می‌شود.

همچنین بدافزارها باعث ایجاد وقفه در دیگر رخدادها می‌شوند. گاها شاهد عملیات عجیبی در هنگام تماس گرفتن خواهید شد. پس افت عملکرد هم یک از نشانه‌های ویروسی شدن موبایل می‌باشد.

البته این مشکل ممکن است که توسط برخی اپلیکیشن‌ها صورت گیرد که منابع زیادی را از گوشی مصرف می‌نمایند.

در این شرایط هم با حذف و یا غیرفعال کردن این گونه برنامه‌ها می‌توان مشکل را سریع حل کرد. برای یافتن این‌گونه اپلیکیشن‌های پُرمصرف، ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و سپس در داخل اپلیکیشن‌ها به دنبال نرم‌افزار مشکل‌ساز بگردید.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

سپس در صفحه Downloaded به سمت چپ سوایپ کنید.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

در صفحه Running دقت کنید که هر اپلیکیشن چه میزان حافظه رم را مصرف می‌کند. در همان صفحه می‌توانید ببینید که وضیعت رم کلی استفاده‌ شده توسط تمام عملیات در موبایل یا همان Running نیز چگونه است.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

اگر نرم‌افزاری در حال استفاده بیش‌ازحد از منابع گجت شما است، باید در این صفحه آنرا پیدا کنید.

اگر که شما هیچ نرم‌افزار سنگینی را بر روی گوشی در حال اجرا ندارید و باوجود حذف و غیرفعال کردن نرم‌افزارهای پرمصرف هم هنوز هم مشکل پابرجاست، پیشنهاد می‌کنیم که یک جستجو برای یافتن بدافزارها شروع کنید.

2- باتری نسبت به قبل سریع‌تر خالی می‌شود

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

همان‌طور که در بالا هم خدمتتان عرض کردیم، بدافزار چیزی است که باید از منابع گوشی شما استفاده کند تا برخی عملیات‌ها را انجام دهد. این عملیات‌های مخفیانه سرعت گوشی شما را کم خواهند کرد و معمولا باعث می‌شوند که نیروی تامین شده توسط باتری نیز مصرف شود.

این عملیات باعث می‌شود که شارژ بیشتری از گوشی استفاده گردد و درنتیجه باتری زودتر از قبل خالی شود و باید تعداد دفعات بیشتری در هفته به شارژ کردن آن بپردازید.

بازهم باید بگوییم که دلایل زیادی ممکن است باعث سریع خالی شدن باتری گوشی شود، ممکن است که این خراب‌کاری زیر سر یک اپلیکیشن پُرمصرف بوده یا عمر باتری دچار مشکل شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

برای اینکه بفهمید یک اپلیکیشن باعث خالی شدن باتری شده است یا خیر، باید به قسمت تنظیمات و سپس به Battery مراجعه نمایید.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

سپس صفحه‌ای که بالا می‌آید، مکنده‌های اصلی باتری در گوشی را به شما معرفی می‌کند.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

اگر که نتوانستید مظنون را در بین آن مکنده‌ها پیدا کنید و مطمئن بودید که باتری هم سالم است، احتمالا یک بدافزار در حال خراب‌کاری است و باید مُچ آن گرفته شود.

3-استفاده از داده و شارژ پولی گوشی

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

همیشه بدافزارها برای آزار و اذیت شما نصب نمی‌شوند و گاها برای اینکه یک کار خاص موردنظر توسعه‌دهنده را انجام دهند، بر روی گوشی شما جا خوش می‌کنند. به نظر شما این‌کارهای به‌خصوص چیست؟

یکی از این کارها ممکن است اتصال به سرور آنلاینی باشد که باید از اینترنت 4 جی شما استفاده کند تا توسعه‌دهنده به هدف خود دست یابد.

همچنین ممکن است که بدافزار با گوشی شما پیامک‌هایی را بفرستد، معمولاً در این مواقع پول زیادی از جیب قربانی از همه‌جا بی‌خبر، خرج خواهد شد.

هر دو مورد بعد از اینکه پول و یا دیتای شما خرج شد، قابل‌شناسایی هستند (تشخیص آن‌ها قبل از اینکه عملیاتی توسط بدافزار انجام شود، سخت است). به میزان شارژ پولی و داده موبایل خود دقت کنید، هرگونه مصرف یک‌باره و غیرمنتظره می‌تواند از نشانه‌های ویروسی شدن موبایل نازنین شما باشد.

اگر با چنین شرایطی روبه‎رو شدید و نتوانستید دلیل آن را بفهمید، حتما با یک آنتی ویروس وضعیت را چک کنید.

4- پدیدار شدن آگهی‌های ناگهانی

ممکن است هنگام کار روزمره با افزایش میزان آگهی‌ها مواجه شوید. البته عادی است که در برخی اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای رایگان یک یا دو آگهی برای تامین برخی هزینه‌های توسعه‌دهنده آن نشان داده شود.

ولی وقتی‌که این آگهی‌ها به داخل نمایشگر اصلی گوشی هم راه پیدا کنند و هنگامی‌که هیچ نرم‌افزاری باز نیست هم، نشان داده شوند، باید کمی قضیه را موشکافانه‌تر بررسی کرد!

این عمل ممکن است که کار یک بدافزار یا یک نرم‌افزار باشد که پایش را از گلیمش درازتر کرده است. در این شرایط هم حتما نشانه‌های ویروسی شدن موبایل را چک کنید.

5- وجود نرم‌افزارهای غیرقابل توضیح

آیا بر روی گوشی شما نرم‌افزارهایی وجود دارد که حاضرید قسم بخورید که شما آن‌ها را نصب نکرده‌اید؟ یا در نوار هشدار، هشدارهایی از برخی اپلیکیشن‌ها می‌بینید که تابه‌حال اسم آن نرم‌افزارها را هم نشنیده‌اید؟

بعضی‌اوقات بدافزارها نرم‌افزارهایی را به سمت گوشی شما هدایت می‌کنند و بدون اجازه آن‌ها را نصب و راه‌اندازی می‌نمایند، درنتیجه با زیادشدن این اپلیکیشن‌ها، میزان حافظه رم و منابع گجت بیش‌ازحد استفاده می‌شود که مشکلات خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت.

کمک! من ویروسی‌شده‌ام

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

خب حالا شما کمی اطلاعات خود را درباره نشانه‌های ویروسی شدن موبایل بالاتر برده‌اید، چند سوال پیش می‌آید، چگونه باید از شر آن‌ها خلاص شد؟ یا راه‌حل بهتر یعنی «پیشگیری بهتر از درمان است» را انجام دهیم؟

همچنین تکلیف ویروس‌های پنهان که نه علائمی از خود نشان می‌دهند و نه قابل‌شناسایی‌اند، چیست؟

خب در وهله‌ اول برای یافتن نشانه‌های ویروسی شدن موبایل نازنینتان، دست و پای خود را گُم نکنید و اولین آنتی ویروسی را که دیدید نصب نمایید. البته در این مورد باید حواستان باشد که انتخاب آنتی ویروس اشتباه در این موارد ممکن است که بیشتر از یک ویروس، به گجت شما آسیب برساند!

پس اگر که می‌خواهید از شر آسیب‌های احتمالی ویروس‌های ناخوانده خلاص شوید، ابتدا یک آنتی ویروس مناسب را نصب کنید.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

آیا آنتی ویروس مخصوص کامپیوتری وجود دارد که شما از قدرت آن برای حذف ویروس‌های کامپیوتر مطمئن باشید؟ اگر چنین است، به‌احتمال‌زیاد آن کمپانی برای موبایل نیز آنتی ویروس ساخته است.

سایت برند موردعلاقه خود را چک کنید، اگر آن‌ها آنتی ویروسی برای موبایل شما نیز در آنجا وجود داشت، آنرا نصب‌کرده و راه‌اندازی نمایید.

اگر که شما آنتی‌ویروس محبوبی در بین آنتی ویروس‌های کامپیوتری در نظر ندارید و یا کمپانی موردعلاقه شما هنوز فرصت نکرده است که آستین خود را برای گوشی‌ها هم بالا بزند، یک سری به فهرست‌های بلندبالای بهترین آنتی ویروس‌های گوشی در سال بزنید و بهترین‌ها را نصب کنید.

همچنین می‌توانید برای یافتن آنتی ویروس‌هایی مثل اپلیکیشن Avast از مطلب «نکاتی برای انتخاب آنتی ویروس مناسب برای دستگاه‌های اندرویدی» هم دیدن فرمایید.

نشانه‌های ویروسی شدن موبایل

از وجود بدافزارها در گوشی خود همیشه باخبر باشید

هر چه دنیای گوشی‌های هوشمند پهناورتر می‌شود، احتمال خطر نیز بالاتر می‌رود و هرروز باید منتظر آمدن یک ویروس جدید باشید.

با خواندن این مقاله شما نشانه‌های ویروسی بودن گوشی خود را می‌دانید و همچنین راه‌های از بین بردن این‌چنین مشکلاتی را نیز یاد گرفته‌اید و دانشی نیز درباره اقدامات اولیه پیشگیری از آلوده شدن گوشی به معلومات خود اضافه کرده‌اید.

اگر تجربه‌ای درباره ویروسی شدن موبایل خود دارید آنرا با ما به اشتراک بگذارید؟ اگر چنین است، لطفاً آن اتفاق و راه‌حل آنرا در نظرات مطرح نمایید.

Source: Maketecheasier

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu