سوپر باتری جدید که رویاها را به واقعیت تبدیل خواهد کرد!!

دسته : اخبار

تابه‌حال دلتان خواسته است که یک باتری را جای روزی یک‌بار یا هر یک هفته یک‌بار، هر یک سال یک‌بار شارژ کنید؟! درست است این باتری وجود ندارد ولی به‌تازگی محققان دانشگاه MIT در حال‌ توسعه یک نوع سوپر باتری هستند که نمونه پیشرفته و تمام جامد باتری‌های لیتیوم یونی است.

این باتری می‌تواند رؤیاهای شما را به واقعیت تبدیل کند. امروز در هات اپ نیوز می‌خواهیم جزییات این تحقیق را با هم بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

مقدمه تحقیقات مربوط به این سوپر باتری

سوپر باتری

باتری لیتیوم یونی موجود در گوشی شما ممکن است که در نگاه اول بیشتر شبیه به یک‌ تکه جامد پلاستیکی تولیدکننده انرژی به نظر برسد، ولی اگر کمی فضول باشید و آن را بشکافید، سپس با نگاهی به درون آن، حتما کمی مایع را نیز در داخل آن خواهید دید.

باتری‌های لیتیوم یونی از چند قسمت تشکیل‌ شده‌اند: دو الکترود جامد که توسط یک غشا پلیمری از هم جدا بوده که این غشا نیز با الکترولیت مایع یا ژل تزریق‌ شده است.

بر طبق تحقیقی که در Advanced Energy Materials منتشر شده است، در حال حاضر محققان MIT بر این باورند که اولین گام روبه‌جلو در توسعه باتری‌های لیتیوم یون تمام جامد را برداشته‌اند.

خیلی جالب می‌شود که اگر این سیستم در حال توسعه را با ابرخازن‌های نانوسیمی ادغام کرد و یک سوپر باتری به معنای واقعی ساخت.

سوپر باتری

به زبان ساده یعنی این سوپر باتری انرژی بیشتری را ذخیره می‌کند و شما کمتر دست به دامن پریزهای برق برای شارژ خواهید شد.

گزارش این تیم بصورت مشترک توسط دو دانشجوی فارغ‌التحصیل شده به نام‌های فرانک مک گروگان و توشار سوامی نوشته‌ شده است.

ظاهرا قرار است که در آینده‌ای نه چندان دور با توسعه این نوع سوپر باتری دیگر خبرهایی مثل «علت اصلی انفجار نوت 7 – نقص باتری‌ها» و «چرا مشکل باتری آیفون 7 بعد از یک سال شروع خواهد شد؟» را نشنویم.

جزییات تحقیقات برای توسعه سوپر باتری

آن‌ها در این تحقیقات مکانیک سولفید لیتیوم را که می‌تواند یک روز جایگزین قسمت مایع باتری‌های امروزی شود و ثبات بیشتری را نیز دارا باشد، مورد بررسی قراردادند.

تعویض الکترولیت مایع با یک بخش جامد می‌تواند یک حرکت بزرگ محسوب شود. باتری‌های تمام جامد می‌توانند که به راحتی انرژی بیشتری را نسبت به باتری‌های لیتیوم یونی امروزی ذخیره کنند.

سوپر باتری

این سوپر باتری همچنین ثبات بیشتری را نسبت به باتری‌های لیتیوم یونی دارد، همچنین دندریت‌ها که گاهی اوقات از طریق لایه الکترولیت مایع رشد می‌کنند، به احتمال زیاد در این قسمت‌های جامد، دیگر کمتر رخ خواهند داد.

تیم تحقیقاتی آزمون چقرمگی شکست سولفید را که برای تعیین نقش مواد در یک باتری لیتیوم-یون ضروری است، بررسی کرد.

درباره این نقش و آزمون باید بدانید که اگر که ماده بیش‌ازحد شکننده باشد، نمی‌تواند سیکل انرژی دائمی را تحمل کند؛ بنابراین فضا نیز برای رشد دندریت‌ها مناسب خواهد شد و عملا این کار نتیجه‌ای عکس خواهد داشت.

تیم MIT مواد مبتنی بر سولفید را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خواص مکانیکی آن‌ها مورد بررسی قرار داد.

سوپر باتری

مشکلات موجود در تحقیقات

آن‌ها به یک مانع قابل‌توجه در انجام آزمایشات برخوردند، این مانع عدم ثبات سولفید بود، چون سولفید به شرایط اتاق بسیار حساس است و نمی‌تواند که در هوای آزاد مورد آزمایش قرار بگیرد.

به‌منظور آزمون مواد برای ساخت سوپر باتری، تیم تحقیقاتی، سولفید را با روغن‌های معدنی آغشته کردند تا قبل از واکنش آن‌ها، خواص مکانیکی را اندازه‌گیری کنند. این اولین آزمایش برای تست خواص شکستگی لیتیوم سولفید بود.

پس از تست، محققان به این نتیجه رسیدند که مواد در شرایط تنش‌زا حتما ترک برمی‌دارند، «دقیقا مثل یک‌تکه شکننده شیشه».

نتایج به‌دست‌آمده پس‌ازاین آزمایشات و تحقیقات می‌توانند به محققان کمک شایانی بکنند، استاد دانشگاه MIT کریتین ون ویلت دراین‌باره می‌گوید:

«با این نتایج میزان فشار و تنشی که مواد قبل از شکستن می‌توانند تحمل کنند را می‌توان محاسبه نمود که گام مهمی در تولید سوپر باتری موردنظر خواهد بود».

این فرم سولفید همان مواد جامدی نیست که می‌خواهیم در باتری‌های لیتیوم یونی امروزه استفاده کنیم.

ولی پس از تحقیقات تیم درباره خواص این ماده با استفاده از نتایج به‌دست‌آمده و طراحی یک باتری با سیستم جدید، می‌توان که از این سولفیدها هم به‌زودی برای تولید سوپر باتری شگفت‌انگیز استفاده کرد.

Source: Mashable

از دست ندهید!

پیامرسان ویدیویی PingPong

پیامرسان ویدیویی PingPong – ارتباطی از جنس بی‌نهایت!

پیامرسان ویدیویی PingPong با شعار ارتباطی از جنس بی‌نهایت آمده است تا بازار شلوغ این روزها را تسخیر کند

ادامه مطلب...
کمپانی‌های مطرح دنیا

کمپانی‌های مطرح دنیا که سرنوشت موبایل‌های امروزی را تغییر دادند

کمپانی‌های مطرح دنیا که سرنوشت موبایل‌های امروزی را تغییر دادند؛ موضوع این مطلب ما می‌باشد! شاید بگویید نمی‌توان چند

ادامه مطلب...
دستبند Fibo

دستبند Fibo لگدهای جنین را با پدران به اشتراک خواهد گذاشت!

دستبند هوشمندی برای پدران طراحی شده است که ویژگی‌های جالب آن احتمالا شما را هم شگفت‌زده خواهد کرد. دستبند Fibo امکان

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu