following

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت و انقلاب جدیدی که درمان بیماری‌ها را متحول خواهد کرد

دسته : اخبار
کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت به صورت روزافزون در حال افزایش است. گوشی‌های هوشمند به لطف اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌های متصل، تشخیص و درمان بیماری‌های را متحول کرده‌اند و این صفحه نمایش‌های کوچک دارای این قابلیت هستند که در هرکجا به یک دستگاه پزشکی تبدیل شوند!

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت با ارتقا ویژگی‌های آنها

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت

به گفته Shwetak Patel استاد مهندسی دانشگاه واشنگتن، فقط کافی است نگاهی به دوربین گوشی خود بیندازید، می‌توان گفت حتی فلش و میکروفون و بطور کلی همه اجزای گوشی در حال بهتر و بهتر شدن هستند.

او در همایش سالیانه (American Association for the Advancement of Science (AAAS که این هفته برگزار شد گفت: درحقیقت گوشی‌های هوشمند قابلیت‌های بعضی از دستگاه‌های تخصصی را دارا هستند.

گام‌شماری، شمارش ضربان قلب و کالری‌شماری از کارکردهای اولیه پزشکی گوشی‌های هوشمند هستند؛ اما باید گفت گوشی‌ها و تبلت‌ها می‌توانند به ابزاری برای تشخیص بیماری‌ها نیز تبدیل شوند.

از میکروفون گوشی می‌توان برای تشخیص بیماری آسم (اختلال انسدادی مزمن ریوی) استفاده کرد. با این تکنولوژی‌های توانمند، امکان مدیریت بیماری‌های مزمن خارج از کلینیک و بدون یک ابزار کلینیکی وجود خواهد داشت.

تشخیص بیماری‌ها بدون نیاز با دستگاه‌های پزشکی و فقط با گوشی‌های هوشمند

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت

امکان استفاده از دوربین و فلش موبایل نیز برای تشخیص بیماری‌های خونی از جمله کمبود هموگلوبین وجود دارد. کافی است انگشت خود را بر روی فلش دوربین قرار دهید، نتایجی در اختیار شما قرار داده خواهد شد که سطح هموگلوبین خون را نشان می‌دهند.

اپلیکیشنی به نام HemaApp بدون نیاز به آمپول دقیقا همان کارکرد یک دستگاه غیر اسمارتفونی را برای سنجش سطح هموگلوبین در خون خواهد داشت.

محققان به دنبال دریافت تاییدیه‌های لازم از سازمان دارو و غذای آمریکا برای استفاده گسترده‌تر از این اپلیکیشن هستند.

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت

جالب است بدانید از گوشی‌های هوشمند می‌توان در تشخیص پوکی استخوان که یک بیماری شایع استخوانی در سالمندان هست نیز استفاده کرد.

با نگه‌داشتن یک گوشی هوشمند و راه‎اندازی یک اپلیکیشن و ضربه زدن به آرنج، سنسور حرکتی گوشی، رزونانس‌های ایجاد شده را جمع‎آوری خواهد کرد و در صورتی که در تراکم استخوانی کاهشی مشاهده شود و فراوانی تغییر کرده باشد؛ احتمالا به پوکی استخوان مبتلا شده‌اید.

این پیشرفت‌ها، امکانات لازم را برای مراقبت بیشتر در اختیار بیمار قرار خواهند داد. استفاده از گوشی هوشمند در تشخیص بیماری‌ها و درمان؛ مخصوصا در کشورهای در حال توسعه، تحولات عظیمی ایجاد خواهد کرد.

هزینه کمتر

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت

گوشی‌های هوشمند به گفته Elizabeth Mynatt استاد انستیتوی تکنولوژی دانشگاه جورجیا، در مدیریت بیماری‌هایی مثل سرطان و دیابت نیز کمک خواهند کرد.

بیماری که به تازگی متوجه شده که به بیماری دیابت مبتلا است باید دائما مراقب خودش باشد. این بیماران باید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند.

برای زنانی که به تازگی سرطان سینه در آنها تشخیص داده شده است تبلتی طراحی شده که دسترسی دائمی به اطلاعاتی در مرود تشخیص، مدیریت درمان و تاثیرات جانبی آن را در اختیارشان قرار خواهد داد. این تکنیک کمک زیادی به بیمارانی خواهد کرد که دسترسی به مراکز درمانی ندارند و هزینه‌ها را نیز کاهش خواهد داد.

Mynatt said این ابزار را یک سیستم پشتیبانی شخصی می‌داند که توصیه‌های لازم را به صورت روزانه در اختیار بیمار قرار خواهد داد. تحقیقات نشان داده‌اند که این رویکرد تاثیر زیادی بر تغییر رفتار بیماران داشته است.

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت

کاربرد گوشی‌های هوشمند در حوزه سلامت باعث از بین رفتن تاثیر عوامل اجتماعی و اقتصادی دست‌و‌پاگیر در درمان بیماری‌ها خواهد شد.

به گفته Gregory Hager استاد علوم دانشگاه جان هاپکینز، تعداد روزافزونی از پزشکان از گوشی‌های هوشمند خود به عنوان ابزاری برای مدیریت داده‌های الکترونیکی سلامت و انجام موثرترین آزمایشات بالینی استفاده می‌کنند.

آزمایشات بالینی از مراحل ابتدایی تا پایان، 12 میلیون دلار هزینه دربرخواهد داشت اما ایده جدید آزمایشات میکرو تصادفی است که با داده‌های طبیعی بیشتر، موثرتر خواهد بود.

اگرچه هزینه بسیار پایین‌تر است اما این حوزه نیاز به کار بیشتر برای افزایش کیفیت و کارایی چنین آزمایشاتی را خواهد داشت.

Source: phys

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu