Pavel Durov

بزرگترین مشکل اپل که هرگز حل نخواهد شد، نبود رقیب است!

دسته : تایم استاپ
بزرگترین مشکل اپل

اپل دوباره به عنوان یکی از قابل ستایش‌ترین کمپانی‌ها جهان معرفی شد! البته برندگان همیشه شایسته برنده بودن نیستند! واقعا کوپرتینو تاکی به خاطر نبود رقابت، تاج سروری را در دنیای گوشی‌های هوشمند بر سر خواهد داشت؟ شاید بزرگترین مشکل اپل نبود رقیبی قَدَر است!!

بزرگترین مشکل اپل دنیای بی‌رقیب است!

بزرگترین مشکل اپل

خیال اینکه مایکروسافت همان کمپانی است که اپل را به زانو درخواهد آورد هم بیهوده بود! ردموند در نگاه اول به اپل خندید، این اولین و آخرین خنده مایکروسافت بود و خیلی زود در افق محو شد!!!

در مورد گوگل اعتقاد خیلی‌ها بر این بود که سیستم عامل اندروید همان چیزی است که خیلی‌ها منتظر آن بودند و با اینکه این سیستم عامل چندان خوش آب و رنگ نبود؛ تصور اینکه می‌توان کار دشوار ساخت سخت افزار را بر دوش کمپانی‌های دیگر نهاد تا خوش لعاب‌ترش کنند هم درست از آب در نیامد، آپدیت نرم افزاری بسیار کُند بود، کُندتر از حرکت حلزون!

تنوع سازندگان گوشی در نقاط مختلف دنیا همه چیز را درهم و برهم کرد و هر کدام با دادن تزی متفاوت این آشفتگی را بیشتر کردند. این شد که گوگل هم برای وحدت سخت افزاری و نرم افزاری در گوشی‌های پیکسل، عزمش را جزم کرد.

آرزوی سامسونگ هم نقش بر آب شد

بزرگترین مشکل اپل

سامسونگ نیز اخیرا با ساختن گوشی‌هایی خوش‌ظاهر، بسیار هوشمندانه عمل کرد. گلکسی S7 Edge قابلیت رقابت با آیفون 7 را داشت اما جالب اینجاست سامسونگ هربار تصمیم گرفت سرعت خود را بالا ببرد، آن گوشه دنیا چیزی منفجر شد!

سامسونگ با وجود اینکه به سرعت در حال طی کردن پله‌های ترقی بود و گاهی نیشخندی به تاج اپل می‌زد؛ رویای زیبایش با انفجار نوت 7 نقش بر آب شد!!

حالا سامسونگ دوباره باید برای بازگردادن آبروی برند خود که محفل بسیاری از جوکرها را گرم کرد و حتی موضوع سخنرانی رئیس جمهوری پیشین آمریکا شد؛ به فکر چاره باشد.

بزرگترین مشکل اپل

تاکنون کی شنیده‌اید اپل بی‌وقفه برای عقب نماندن از بازار تلاش می‌کند؟ نرم و آرام در خفا هر چه می‌خواهد انجام می‌دهد! در حالیکه دیگر کمپانی‌ها میان آب و آتش بر سر و روی خود می‌کوبند، تیم کوک همچنان با دو چشمِ ریز رنگی از پشت عینک با لبخند معنادارش که فقط یک گوشه لبش نمایان می‌شود؛ آنها را تماشا می‌کند.

چندبار شنیده‌اید مردم اپل را به خاطر تکیه بر بازاریابی و نداشتن نوآوری متهم کنند؟ همچنان شاهد هستید این برند میوه‌نشان، می‌درخشد و بسیاری از عکس‌های روبه‌روی آینه را به وجود خود مزین می‌کند!

علت بی‌رقیب ماندن اپل چیست؟

بزرگترین مشکل اپل

حقیقت این است که هیچ کمپانی دیگری دارای چنین ترکیب منسجمی از طعم طراحی، اکوسیستم نرم افزار و سرویس مشتریان نیست، همین انسجام باعث شده مردم یکصدا به پایه‌های محکم اپل اعتماد کنند و چشم بسته مُهر تایید را بکوبند بر سینه این غول کوپرتینو!

حتی با وجود انتقادات اخیر به خسته کننده بودن آیفون 7، نبود خلاقیت در مک بوک پرو یا افتضاح دانگل‌ها اپل، آخ هم نگفته است، چون آنچنان جایگاه محکمی به دست آورده که این انتقادات را چندان تهدید جدی نمی‌داند!

بزرگترین مشکل اپل

رقابت همیشه باعث رشد است و اوضاع را بهتر می‌کند. نبود رقابت و نبود حس فوریت برای ایجاد تغییرات، بزرگترین مشکل اپل است؛ که اگرچه او را دلخوش اما آسیب‌پذیر خواهد کرد.

حتی اگر آنچه اپل ارائه می‌کند خسته کننده یا معیوب باشد هیچ رقیب ترسناکی وجود ندارد که این کمپانی باکی از آن داشته باشد.

دیگر آنقدر بی رقیبی بیداد می‌کند که چیزی به نام تبلت وجود ندارد، تبلت یعنی آیپد، اسمارت واچ یعنی اپل واچ، تا به حال دیده‌اید کسی با اسمارت واچ سامسونگ خود، خودنمایی کند؟!

اپل استانداردها را تغییر داده است

بزرگترین مشکل اپل

البته باید گفت اپل در حوزه‌های تجاری دیگر؛ رقابت سختی را پیش رو دارد؛ سیری اپل، لنگان لنگان به دنبال هوش مصنوعی آمازون و یا گوگل حرکت می‌کند. اپل در دنیای رایانه‌های شخصی نیز چندان قدرتمند نیست هر چند ادعا می‌کند آیپد پرو از همه آنها بهتر است!

وفاداری به برند اپل طرفداران این کمپانی را بیش از حد صبور و بخشنده کرده است. رقبای نه چندان قدرتمند اپل تمام تلاش خود را برای تحول در طراحی می‌کنند و اپل و مشتریانش همچنان معتقدند زیباتر از سادگی وجود ندارد!

حتی اگر تصور کنیم تسلا طراحی و تکنولوژی را به عقد هم درآورده تا رویای انسان را در قالب یک خودروی الکترونیکی متولد کند اما این خودرو فقط آمده تا مردم آن را ببینند و آرزو کنند!

این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت؟

بزرگترین مشکل اپل

وقتی در اوج آسیب پذیری همچنان نام بهترین بر شما نهادند آنوقت شایسته آن خواهید بود. فقط یک یانکی، قدرت رقابت با یک یانکی احمق را خواهد داشت!

کوپرتینو هم پشمی به کلاه ندارد و وقتی تهدید شود دست و پایش را بیشتر از آنچه فکرش را بکنید گُم می‌کند. هیچکس فراموش نخواهد کرد Phil Schiller نایب رییس ارشد بخش بازاریابی جهانی اپل بعد از شروع ستایش رسانه‌ها از سامسونگ، چگونه از کوره در رفت و ایمیلی پُر از خشم نوشت!

بزرگترین مشکل اپل

اپل سرش را بالا گرفته و در حالی که بر روی یک پا به این‌سو و آن‌سو می‌چرخد؛ بدون هیچ الهام تازه‌ای محصولاتی ارائه می‌کند که قادر نیستند هیچ کدام از اعضای حیاتی بدن را به لرزه در بیاورند و همین حالا بهترین موقع برای به چالش کشیدن این رقاص از خود راضی می‌باشد!!

شما بگویید چند کمپانی را می‌شناسید که بتوانند بزرگترین مشکل اپل را حل کنند و این کمپانی را به زیر بکشند؟ چرا هیچکس قدرت این را ندارد که از آن‌سوی این سیب نیز گاز دیگری به نشانه پیروزی بردارد؟

بزرگترین مشکل اپل به دست چه کسی حل خواهد شد؟

Source: cnet

پیشنهاد می‌کنیم اگر علاقه‌مند بودید مطالب گذشته در بخش تایم استاپ را مطالعه نمایید:

دنگ‌دنگ‌های آزار دهنده – لطفا گوشی‌ها را در مکان‌های عمومی بی‌صدا کنید!

زشت بودن گوشی‌های هوشمند یا انفجاری نبودن آنها؟ مسئله این است!

لعنت به استارتاپ اونم از نوع ایرانیش! لعنت به ایده‌های قشنگی که خاک می‌خورن!

تلفظ اشتباه نام برندها و اپلیکیشن‌ها، اینِسْ تا گرام یا اینستاگرام؟

تاثیر تکنولوژی بر روابط عاشقانه را کشف کنید و هیجان‌زده شوید!

اپلیکیشن رایگان دلچسب‌تر است – علت روانشناسی این موضوع چیست؟

هجوم شکلک‌ها‍‍ – چالش استفاده نکردن از شکلک را امتحان کنید!

سندرم last seen و سندرم دَبل چک و فرشته‌ای به نام last seen recently!

بحران ظاهرگریزی ارمغان چهره‌های مصنوعی شاخ‌های اینستاگرم!!

روز مبادا در دنیای اپلیکیشن‌ها – لطفا گوشی تکانی کنید، به این همه نیاز ندارید!!

دنیا بدون لایک‌های اینستاگرام چه مزه‌ای داشت؟ اگر لایک نبود چه می‌شد؟

رنگ و قاب گوشی در مورد شخصیت افراد چه می‌گویند؟!

پست‌های اینستاگرام روی اعصاب هستند! کاربران ایرانی لطفا این فضای متشنج را آرام کنید!

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

3 commentsOn بزرگترین مشکل اپل که هرگز حل نخواهد شد، نبود رقیب است!

 • دیگه زیادی شلوغش کردین خیلی تو تصوراتتون بردین اپلو بالا
  اونایی که ای او اس دوست دارن افراد معمولی جامعن و درکی از برنامه نویسی و سرک کشیدن توی دنیای مجازی ندارن و فقط دلشون خوشه به این که 4 تا اپلیکیشن باز کنن و ببندن و چند تا عکس بگیرن که اکثرشونم عکس جلوی آینس برا پز اومدن الکی دیگه تموم شد قابلیت دیگه ای نداره که کاربردی باشه
  حالا تو سیستم عامل اوپن سورس میشه هر کاری که به فکرت خطور کنه انجام بدی توش. یکی از ساده ترین هاش ترکیب اینترنت وای فای و سیم کارت به طور همزمان با هم اشاره کرد. حالا نمیخوام اشاره کنم که 75 درصد بازار گوشی های تلفن همراه مال اندرویده و کمتر از 25 درصدش مال ای او اسه
  همین ای او اس 10 هم مشکل مصرف باتری داره همچنان. گوشی دوستم به زور یه صبح تا شب باتریش براش کار میکنه .گوشی 6 اس نو
  ای او اس که دم از امنیت میزنه و شعار اصلیش سرعت و امنیت همزمانه ، 24 ساعت بعد از این که ای او اس 9 رو داد بیرون با اس ام اس هکش کردن و کنترل گوشی رو بدست گرفتن هکرا که یک هفته بعدش باگ به اون وحشتناکی رو بستن و باعث شد هر لینکی توی ای ام اس های ایفون نشون داده نشه که یکی از ملموس ترین هاش همین پیام حقوق شهروندی ریاست محترم جمهوریه که اخر پیام لینک بود ولی سیستم عامل حذفش کرده بود
  میخوای به وای فای وصل بشی حتما باید بری بشینی کنار مودم. یکم انتن مودمه ضعیف باشه نشونش نمیده
  از نقاط ضعف اپل و ای او اسش زیااااد میشه گفت که سلطان محدودیته
  والا الان که فکر میکنم خیلی هم بد نگفتین واقعا اپل رقیب نداره. اخه کسی حاضر نیست این همه محدودیت برا خودش اعمال کنه که فقط بخواد با یه شرکت تو کل دنیا رقابت کنه 😅

  • ایمان اکبریان

   سلام عرض ادب
   متن رو با دقت بخونید تا انتها، نکات ریز و درشت زیادی داره! ممنون از اینکه وقت گذاشتید، ارادت 🙂

 • مهم اینه که اپل اپله و مشتریای وفادارش اون رو فقط به خاطر برندش قبول دارن. بعدشم مشتری های اون ادم های معمولی باشن مگه عیبی داره؟ چند نفر تو دنیا برنامه نویس داریم که بخوان ایراد فنی از اپل بگیرن؟ اونا می رن اندروید می خرن مشکلب نداره که.
  واقعیت اینه که اپل با وجود تمامی محدودیت ها و عیب ها شخصیتی داره که در هیچ یک از برندهای دیگه دیده نمی شه

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu