following

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین با پیوند فناوری و ناتوانی

دسته : اخبار
اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

ما همه بنده تکنولوژی شده‌ایم؛ آیا تکنولوژی در ازا این بندگی می‌تواند مثلا با اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های امروز بشر یعنی کمبود‌های جسمانی را برطرف سازد؟

به دنیای خود نگاه کنید؛ ما حتی مغزهایمان را هم برون‌سپاری کرده‌ایم! گوگل بهتر جستجو می‌کند یا ما و شما که گاهی در محاسبات ساده ریاضی گیج می‌شویم؟!

زمان‌های قدیم محصولات بهتری برداشت می‌شد یا الان که کشاورزی و اصول آن مکانیزه شده‌اند و تکنولوژی در این حرفه سرازیر شده است؟

از این امر بسیار خوشنودیم که با فناوری، بیماری‌های لاعلاج دهه 50 یا 60 را درمان کرده‌ایم یا به واسطه تکنولوژی، آزادانه‌ترین رویا‌پردازی‌ها را تجربه نموده‌ایم؛ اما آیا تکنولوژی خودمختار امروزی می‌تواند از پس ناتوانی‌های مزمن بشر از برآید؟

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

زمانی که مایکروسافت اولین دستگاه کینکت را در سال 2007 برای ایکس باکس 360 که دو سال پیش طراحی و عرضه کرده بود ساخت؛ این سوال برای همه به وجود آمد که آیا گجت‌ها، دنیای موبایل را متحول می‌کنند؟ سیستم پیچیده سنسوری و لیزری ابزار‌های بازی؛ آن‌زمان رویای بسیاری از نوجوانان را که بسیار دور از ذهن بود محقق کرد.

از همان موقع انقلاب بزرگی در دنیا آغاز شد و تغییرات زیادی در جهت تسهیل زندگی بشر به وجود آمد. انسان‌ها بعد از سال 2007 وسایل زیادی ساختند، با فناوری همفکر و همراه شدند؛ اما کم‌ترین استفاده‌ای که از فناوری داشتند رفع محدودیت‌ها و ناتوانی‌های جسمی خودشان بود!

حال این ناتوانی تبدیل به نگرانی و البته یکی از انگیزه‌های بحث‎برانگیز توسعه دهندگان اپلیکیشن شده است تا از جریان از هم گسیخته توسعه تکنولوژی، مشکلاتی که به واسطه کمبود‌های جسمانی سد راه بشر شده است را از میان بردارند.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

این نگرانی باعث شد تا اینبار در هات اپ نیوز ظرفیت‌های دنیای اپلیکیشن را از نگاه افراد معلول و ناتوان رصد کنیم و ببینیم آیا یک اپلیکیشن می‌تواند در خدمت ضعف‌های بشر باشد یا نه.

بررسی کاربرد‌های اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

using tech and app for disability

کینکت مایکروسافت کینکت نماند. ظرف پنج سال کاربرد کینکت تغییر یافت و در این مدت، مهندسانی در مقطع کارشناسی در دانشگاه پنسیلوانیا جذب مایکروسافت شدند و به حلقه کارکنان آن پیوستند.

کینکت اینبار به کمک افراد نابینا شتافته بود تا بتوانند خیلی راحت‌تر از موانع موجود عبور کنند یا مثلا از اتاق خواب خود به بخش‌های دیگر خانه بروند.

کینکتی که این مهندسان تولید کردند روی کمربند افراد نصب می‌شد و افراد را هدایت می‌کرد. این ایده به سرعت رشد کرد و جوایز زیادی دریافت نمود.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

کینکتف فناوری جدیدی بود که برای سوددهی در سطوح گسترده تجاری، طراحی شده بود و جالب اینکه بعد‌ها کینکت تبدیل به برندی برای تسهیل زندگی افراد ناتوان شد.

از آ‌ن‌زمان به بعد برند‌های مختلفی سعی کردند در حوزه سلامتی فعالیت کرده و اپلیکیشن‌های مختلفی را برای تغییر سبک زندگی افراد معلول که مدت‌ها است به محدودیت‌های خود عادت کرده‌اند ارائه کنند.

مثلا اپلیکیشن Pillo سعی داشت تا از فراموش شدن خوردن قرص برای بیماران جلوگیری کند یا اپلیکیشن‌های رژیم غذایی و فیتنس، تلاش کردند عادات زندگی افراد را تغییر دهند؛ اما هیچ‌یک صرفا برای یک فرد معلول و برای کاستن بخشی از مشکلات او طراحی نشده بودند.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

اپلیکیشن‌های بی‌خیال!

اپلیکیشن‌ها از همان ابتدا بی‌خیال بودند و این تفکر به شکل عجیبی فراگیر شده بود که اپلیکیشن یا برای سرگرمی است یا برای انجام کار‌های روزمره‌‌ای که تقریبا مثل وقت تلف کردن هستند.

این تفکر از همان وقتی که بازی اسنیک در سال 1998 عرضه شد وجود داشت و هنوز هم کاربرانی که در سال 2000 این مدل گوشی را خریدند با این بازی خاطره دارند.

با ورود به سال 2000 توسعه دهندگان یافتند که اپلیکیشن‌ها نباید اینقدر هم بی‎خیال باشند و بنابراین کمی بشر‌دوستی را چاشنی کار خود کردند.

آن‌ها به این فکر افتادند که اینبار از فناوری در جهت رفع محدودیت‌های زندگی روزانه معلولی استفاده نمایند که برای پیشبرد زندگی خود سختی‌های زیاد را تحمل می‌کند.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

Aipoly برای افراد کم‌بینا

حاصل این تغییر دیدگاه، تولید اپلیکیشن‌هایی نظیر برنامه کاربردی Aipoly بود. Aipoly به افراد کم‌بینا کمک می‌کند بدون زحمت اشیا نزدیک (و مشخص و شکیل) را شناسایی کنند.

با این برنامه تنها کاری که فرد کم‌بینا باید انجام دهد جهت‌گیری اشیا با دوربین موبایل است تا اپلیکیشن به صورت خودکار نام هر یک از موانع موجود را با صدای بلند قرائت کند.

Aipoly نه فقط برای افراد کم‌بینا بلکه برای افراد کوررنگ و کسانی که در دیدن رنگ اشیا مشکلاتی دارند کاربردی است. کاربران با این اپلیکیشن می‌توانند سایه روشنی از اشیا را مشاهده نمایند و به این ترتیب رنگ تقریبی آن‌ها را تشخیص دهند.

Be My Eyes نجات‎بخش!

به این فکر کنید اگر یک شیء نامشخص و کاملا قابل‌لمس مثل یک فنجان قهوه، مانع فرد کم‌بینا نباشد و اشیا ریز‌تر و نامحسوس‌تری سد راه او شوند چه باید کند؟ اگر فرد نابینا بخواهد متنی را بخواند که با خط معمولی نوشته شده باشد تکلیف چیست؟

این نگرانی باعث شد که بعد از Aipoly، در سال 2015 اپلیکیشن Be My Eyes عرضه شود تا افراد نابینا مثل دو چشم نداشته خود به آن اعتماد کنند!

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

کارایی این اپلیکیشن عام‌المنفعه و رایگان، جالب است. Be My Eyes به کاربر نابینا یا کم‌بینا اجازه می‌دهد تا تصویری از متنی که نمی‌توانند بخوانند یا ویدیو زنده‌ای از چیزی که نمی‌بینند ارسال کنند. این ویدیو در تمام جهان به اشتراک گذاشته می‌شود تا افراد داوطلب و خیر به این فرد نابینا کمک کنند.

از آنجایی که 32 هزار نابینا و در مقابل آن 450 هزار داوطلب بینا در جامعه این اپلیکیشن وجود دارد؛ بنابراین احتمال معطل ماندن فرد معلول برای جواب گرفتن با اپلیکیشن‌های موبایل به زیر صفر می‌رسد!

هزینه‌ها

مهم‌ترین مزیت اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین قیمت آن است. یک فرد معلول معمولا هزینه‌های زندگی بیش‌تری نسبت به فرد عادی دارد. نگهداری معلول و رسیدگی به اموری که با توجه به معلولیت مشکل‌ساز شده، هزینه‌بردار است.

در دهه گذشته پیشرفت‌های فناوری‌های سخت‌افزاری برای افراد معلول زیاد بوده است. مثلا معلولان می‌توانند با استفاده از صندلی‌های چرخدار هوشمند‌تری حرکت کنند؛ اما توسعه نرم‌افزاری برای برطرف کردن ناتوانی‌های بشر فوق‎العاده ناچیز بوده است.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

در حال حاضر پیشرفت‌هایی که در عرصه اپلیکیشن‌ها صورت می‌گیرد منحصرا روی افراد معلول تمرکز دارد و این خبر مسرت‌بخشی است. اپل یکی از کمپانی‌های بزرگی می‌باشد که در فراهم کردن زیرساخت‎های لازم در این زمینه فعال بوده است.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

یکی دیگر از استارتاپ‌ها فعال در این زمینه که از سال 2014 تولید اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین آغاز کرده است Braci می‌باشد.

smart ear محصولی بود که توسط سه دانش آموز قطری در Wolverhampton انگلیس تولید شد! این برنامه یکی از اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین است که با استفاده از آن فرد ناشنوا دیگر ناشنوا نمی‌ماند!

این اپلیکیشن تبدیل به عضو گوش برای ناشنوایان می‌شود تا بتوانند هرگونه صدا در محیط را تشخیص داده و بشناسند. گفته می‌شود نقشه 35 صوت یا صدای بین‌المللی از جمله صدای گریه نوزاد، زنگ در و هشدار‌های ایمنی در این اپلیکیشن ثبت شده است تا کاربر ناشنوا در مواقع اضطراری از خود واکنش نشان دهد.

هنوز خیلی کمبود وجود دارد!

جمله” قبلا ساخته شده است” مهلک‌ترین عبارتی است که این روز‌ها جامعه بشری از آن رنج می‌برد و وسیله‌ای برای توجیه تنبلی و تن‌پروری افراد شده است. نه! هنوز انسان‌ها خیلی نیازمندی دارند که به آن‌ها رسیدگی نشده است و اپلیکیشن می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد.

اپلیکیشن Book of You یکی از آن برنامه‌هایی است که به داد افراد مبتلا به آلزایمر رسیده است. این برنامه تمام نقاط کلیدی و مهم زندگی یک انسان نظیر خاطرات کودکی، فرزندان، تصاویر خاطره‌انگیز از گذشته و خلاصه‌ای از زندگی او را در خود ضبط می‌کند.

با این کار می‌توان یادآوری زندگی فراموش شده فرد مبتلا به آلزایمر را بدون نگرانی به یک اپلیکیشن بادقت سپرد.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

Learn with Rufus برنامه متفاوت و جالب دیگری است که مختص کودکان اوتیسم طراحی شده است. این کودکان با استفاده از این برنامه یاد می‌گیرند چطور حالات روحی، احساسات و تغییر چهره در انسان‌ها را درک کرده و نسبت بدان واکنش نشان دهند.

چالش‌ها

هنوز محدودیت‌های زیادی در پذیرش فناوری‌های کمکی نظیر اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین وجود دارد. سیاست‌هایی که در تولید اپلیکیشن‌ها وجود دارد باید کاملا با حقوق افراد معلول جامعه هماهنگ باشد که این جزئیات، موانعی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد نموده است.

اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارد که به درد افراد معلول پرداخته‌اند؛ اما هنوز نیاز‌های زیادی در این افراد وجود دارد که باید به آن‌ها بصورت ویژه توجه شود.

یک انسان معلول بیش از هر انسان عادی و سالم دیگری نیاز دارد به اینترنت تکیه کند و بنابراین باید مهارت‌های زندگی دیجیتال را به خوبی فراگیرد.

اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین

Philip’s dream نام انجمن یا فروم آنلاینی است که به افراد نیازمند این امکان را می‌دهد که نیازمندی‌های خود را مطرح کرده و با هم‌فکری دیگران برای آن‌ها چاره اندیشند.

حتی یک اپلیکیشن به نام BeResilient تولید شده است که می‌توان در آن ایده‌های متناسب با هر نیاز را مطرح کرد.

سخن آخر:

آینده فناوری‌های کمکی قطعا هیجان‌انگیز است. بعد از تغییرات زیاد در صنعت بازی‌سازی و تولید محصولات نرم‌افزاری واقعیت مجازی که هات اپ نیوز خیلی دقیق اخبار آن را منتشر می‌کند؛ نوبت به تولید اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین می‌رسد.

بطور حتم تولید چنین برنامه‌هایی، ظرفیت‌های نهان صنعت نرم‌افزاری دنیا را آشکار خواهد کرد.

شما چه فکر می‌کنید؟

چه نیازی را در اطراف خود و میان افراد معلول می‌بینید که احساس می‌کنید با رویکرد تولید اپلیکیشن‌های موبایل در خدمت معلولین می‌توان تاحدودی آن را برطرف ساخت؟ ما را از نظرات خود بی‌بهره نگذارید.

Source: techcitynews

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu