following

5 اشتباه وحشتناک در بازاریابی اپلیکیشن موبایل که احتمالا مرتکب می‌شوید!

دسته : کسب و کار
بازاریابی اپلیکیشن موبایل

مقوله بازاریابی اپلیکیشن موبایل از آن دسته امور ریسک‌دار و پُرخطر است که برخی از اشتباهات در آن به قیمت نابودی کل سرمایه تمام می‌شود.

خیلی سخت نگیرید! شکست‌ها را نباید جدی گرفت. کسی که خطا نمی‌کند و ناکام نمی‌شود، چه‌ بسا هرگز حرکت نمی‎کند و به جلو نمی‎رود! جز در زندگی شخصی، کسب وکار بزرگ‌ترین میدانی است که می‌توان از آن درس گرفت.

خطا، تکرار خطا و درون‌بینی آن، آغاز موفقیت است و اصلا کار و دانش بدون خطا نمی‌شود. اما در این بین اشتباهاتی هم هستند که خیلی گران تمام می‌شوند.

گاهی هم ما به این خطاها عادت می‌کنیم و به خیال اینکه اشتباه کردن برای همه وجود دارد، مرتکب اشتباهات زیادی می‌شویم؛ غافل از اینکه به قول بزرگی، خطاهای بشری اول رهگذر، بعد میهمان و چندی نمی‎گذرد که صاحبخانه می‌شوند!

بازاریابی اپلیکیشن موبایل

از شروع رقابتی که در دنیای کسب وکار دیجیتال و بازاریابی آنلاین برقرار است، مدت زیادی نمی‌گذرد. این رقابت همچنان داغ داغ است و تله‌های بازاریابی اپلیکیشن عمیق‌تر و بیش‌تر می‌شوند تا بالاخره یک روز ما را گرفتار خود کنند.

اینجا است که هنر و هوشمندی هر توسعه‌دهنده اپلیکیشن عاقلی نمایان می‌شود که چطور از شکست دیگران درس بگیرد تا از یک سوراخ دو بار گزیده نشود.

لیست بلندبالایی از اموری که باید در بازاریابی اپلیکیشن موبایل انجام دهید را قبلا در هات اپ نیوز خوانده‌اید. حال نوبت آن است تا خود را آماده کنید تا از اشتباهات در بازاریابی اپلیکیشن که بررسی می‌کنیم وحشت‌زده نشوید!

اشتباهات رایج در بازاریابی اپلیکیشن موبایل

Common Mobile App Marketing Mistakes

با بازاریابی اپلیکیشن اما به شرط اینکه از راه درست آن وارد شوید می‌توان حتی به افزایش دانلود اپلیکیشن تا یک میلیون بار رسید. شما می‌توانید یک توسعه‌دهنده شکست‌ناپذیر باشید اما قبل از آن باید با اشتباهاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم آشنا شوید.

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

استفاده از متدهای تبلیغاتی قدیمی

دیگر دوره ارسال پیامک یا بازاریابی محصولات آنهم از راه رسانه‌ها گذشته است. نمی‌توان پُشت تریبون نشست و کاربران را به استفاده از اپلیکیشنی که ما تولید کرده‌ایم ترغیب کرد. دنیا بر مدار اطلاعات می‌چرخد و این مسیر اطلاعاتی روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

کاربران فراتر از یک کاربر هستند. تبلیغات ثابت برای همه مخاطبان هدف دقیقا مثل این است که یک لباس با سایز مشخص را بخواهید به تک تک کاربران خود بپوشانید. حال آنکه بخوبی می‌دانیم چنین چیزی شدنی نیست.

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

بازاریابی این روز‌ها فراتر از متد‌های تبلیغاتی قدیمی رفته است. هر توسعه‌دهنده به یک گنجینه اطلاعاتی عظیم از کاربر و رفتار‌های او در طول استفاده از یک اپلیکیشن خاص دسترسی دارد و این بزرگ‌ترین شانس او برای بازاریابی اپلیکیشن موبایل است.

حیف است بخواهیم اطلاعاتی که بر اساس سن، سلیقه، موقعیت مکانی و حتی جستجو‌های انجام شده توسط کاربر به دست آمده است را رها کنیم و دوباره به روش‌های سنتی بچسبیم!

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

پیام‌های درون‌برنامه‌ای یا همان پوش نوتیفیکیشن‌هایی که برای هر کاربر بصورت ویژه و سفارشی شده باشند، بهترین شیوه بازاریابی حال حاضر هستند.

از اطلاعاتی که در حال حاضر از هر یک از کاربران به دست آورده‌اید در بازاریابی اپلیکیشن موبایل استفاده کنید و با هر کاربر بصورت فردی ارتباط برقرار نمایید؛ چون نگاهی جمعی به جامعه کاربران یک اپلیکیشن، دیگر جوابگو نیست.

نتیجه چنین رویکردی، کاربرپسند بودن و تعاملی بودن اپلیکیشن است. به علاوه در افزایش نرخ تبدیل (تبدیل کاربر به مشتری) هم موثر است.

عدم شناخت منبع اصلی درآمد

توسعه‌دهندگان موبایل منابع مالی خود را برای تولید یک برنامه اختصاص می‌دهند و حتی بیش‌تر از آن هم هزینه می‌کنند تا آمار نصب برنامه افزایش یابد.

منشا نصب اپلیکیشن متفاوت است. مثلا می‌تواند از یک شبکه اجتماعی نظیر فیسبوک باشد، از اپ استور یا پلی استور یا اینکه تبلیغات در یک اپلیکیشن دیگر، این آمار نصب را به دنبال داشته باشد.

بنابراین در نگاه اول می‌توان منشا نصب برنامه را ردیابی نمود اما این که منبع کسب درآمد را به خوبی ردیابی کنیم نیاز به دقت دارد. چرا که ممکن است یک کاربر اپلیکیشن را به دلایلی که قبلا در مطلب علل رد اپلیکیشن توسط کاربران بررسی نمودیم، محصول شما را پاک کند.

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

با توجه به نکاتی که گفته شد بهتر است در شناخت منبع اصلی درآمد به آمار دانلود اپلیکیشن توجه نکنید. بهترین منبع شما توجه به ارزش طول عمر مشتری یا LTV می‌باشد.

بنابراین نگاه خود را تغییر دهید و بدانید ارزش هر کاربر و میزان بازدهی آن برای شما مهم‌تر از زمانی است که یکبار این اپلیکیشن نصب شده است و دیگر اطلاعات دقیقی درباره زمان حذف و چرایی حذف آن در دست نیست.

در بررسی این مورد باید سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • کدام کاربر به مشتری تبدیل شده است؟
  • تعامل کدام یک با اپلیکیشن بیش‌تر بوده است؟
  • فعالیت کدام یک بازدهی بیش‌تری به دنبال داشته است؟

بازاریابی اپلیکیشن موبایل

فعالیت در جهت جلوگیری از ریزش کاربران موثر

بر اساس داده‌ها، 80 درصد کاربران اپلیکیشن‌ها بعد از سه ماه شروع به ریزش می‌کنند. چرا؟ چون اغلب توسعه‌دهندگان در بدو تولید اپلیکیشن مواردی را می‌پذیرند که نسبت بدان آگاهی ندارند؛ مثل همین بازاریابی اپلیکیشن موبایل و تلاش برای جلوگیری از ریزش کاربران.

برای جلوگیری از ریزش مداوم کاربران بعد از یک دوره مشخص که معمولا برای اغلب توسعه‌دهندگان کوتاه است، باید مسیر، پیش‌بینی و آنالیز مداوم را پیش گیرید.

بازاریابی پیش‌بینانه شاید نوع متفاوتی از بازاریابی نباشد اما در مقوله اپلیکیشن باید آنرا یک حوزه متفاوت در نظر بگیریم که با استفاده از آن می‌توان به جنگ ریزش کاربران رفت.

مهم‌ترین دستاورد این بازاریابی، شناخت رفتار کاربران است. وقتی رفتار یکی از کاربران را بشناسید می‌توانید از نوع تعاملی که دارد پیش‌بینی کنید در حال ترک برنامه است یا قصد دارد همچنان از آن استفاده کنید.

اگر مشتری بخواهد اپلیکیشن را پاک کند با تغییر استراتژی‌های بازاریابی اپلیکیشن باید او را مجددا به سمت خود متمایل کنید.

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

به عنوان مثال بازاریابی اپلیکیشن موبایل از نوع پیش‌بینانه می‌تواند مشخص کند احتمال حذف اپلیکیشن توسط کاربرانی که در هفته اول بعد از نصب، پروفایل کاربری خود را تکمیل نموده‌اند نسبت به سایر کاربران 20 درصد کم‌تر است.

همین حالا این نوع بازاریابی را شروع کنید، آمار کاربران خود را جمع‌آوری کرده و ببینید کدام یک از فعالیت آن‌ها برای شما ارزشمند‌تر است؟ (منظور از ارزش می‌تواند تاثیری باشد که کاربر روی کسب درآمد توسعه‌دهنده داشته است)

نادیده‌ گرفتن تست A/B

تست و آزمون فقط مختص دوره تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان نیست. اپلیکیشن‌ها هم به تست و ارزیابی نیاز دارد و لازم است عناصر آن از همه نظر بصورت دوره‌ای مورد تست قرار گیرند.

باید دید کدام بخش کار می‌کند و کدام بخش به خوبی رضایت کاربر را جلب نمی‌کند. اغلب توسعه‌دهندگان این تست را نادیده می‌گیرند. شاید تصور می‌کنند تست A/B سخت و هزینه‌بردار است!

اگر یک اپلیکیشن در فرآیند تست A/B موفق نشود براحتی می‌توان درباره بی‌کیفیتی آن رای مثبت صادر کرد!

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

برای انجام این تست نیازی به امکانات خاص ندارید. حتی با یک پیام هم می‌توان از کارایی برنامه مطمئن شد. رنگ یک دکمه در اپلیکیشن یا تست ارسال پیام در یک پیامرسان، نمونه‌هایی از این تست هستند.

اپلیکیشن‌ها غالبا ساده هستند و بر خلاف نرم‌افزار‌هایی که روی سیستم‌عاملی نظیر ویندوز نصب می‌شود، رابط کاربری ساده‌ای دارند. این به این معنا است که تغییرات جزئی در آن‌ها پیشرفت‌های بزرگی به دنبال خواهد داشت.

یک گروه را برای انجام این تست مشخص کنید. اگر مشغول تولید یک اپلیکیشن پیامرسان هستید از آن‌ها بخواهید در وهله اول موارد زیر را ارزیابی نمایند:

  • جمله‌بندی
  • زمان‌بندی
  • ایموجی‌ها
  • نقطه‌گذاری

ارسال پیام‌ها و پوش نوتیفیکیشن‌های طولانی

ما در عصری زندگی می‌کنیم که کاربران به دنبال سرعت هستند و بیش از این که نسبت به متن خشنود باشند با محرک‌های بصری ارتباط برقرار می‌کنند.

در حال حاضر هم اندروید و هم iOS از ارسال ایموجی، تصاویر و ویدیو در قالب پوش نوتیفیکیشن پشتیبانی می‌کنند. بنابراین بهتر است در پیغام‌هایی که برای بازاریابی اپلیکیشن موبایل ارسال می‌شود به جای متن، اینبار ویدیو یا تصویر را جایگزین کنید.

 بازاریابی اپلیکیشن موبایل

در چند سال اخیر رشد بی‌سابقه‌ای در بازاریابی ویدیویی رخ داده است. بازاریابی مبتنی بر بازی‌ها هم دقیقا به همین منظور معرفی شدند تا کاربران به جای متن با ویدیو روبه‌رو شوند.

پیش از این که کاربران با دیدن ویدیو‌های رقبا اشباع شوند، ویدیو خود را برای معرفی اپلیکیشن یا یادآوری استفاده از آن عرضه کنید.

شما چه فکر می‌کنید؟

مرتکب چه اشتباهات دیگری در کسب وکار خود شده‌اید که آثار آن شما را وحشت‌زده کرده است؟ دیدگاه خود را مطرح کنید.

Source: business2community

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu