راهنمای طراحی اپلیکیشن کاربردی: چگونه یک برنامه موبایل ساده بسازیم؟

دسته : کسب و کار
طراحی اپلیکیشن کاربردی

فضای اینترنت سرشار از مطالب مرتبط با برنامه‌نویسی موبایل و محتوایی است که برچسب آموزش طراحی اپلیکیشن کاربردی دارند اما کاوش در آن‌ها ما را به جایی نمی‌رساند.

آموزش اپلیکیشن در اکثر این منابع شده است بررسی مفاهیم و تعاریفی که در عمل تقریبا بی‌فایده هستند. کم‌تر منبع مشخص و جامعی وجود دارد که برنامه‌نویس و یا یک فرد مبتدی بتواند با استفاده از آن گام به گام یک اپلیکیشن را توسعه دهد.

با این اوضاع حتی اگر یک ایده درست و درمان داشته باشید و منابع مالی کافی نیز فراهم شود باز هم همان آش است و همان کاسه؛ چون مرجع کاملی حداقل از نوع فارسی‌زبانش برای علاقه‌مندان به ورود در این صنعت وجود ندارد.

طراحی اپلیکیشن کاربردی

البته در عصر شکوفایی علوم و پیشتازی تکنولوژی، جستجو برای خواسته‌ها، هیچوقت بی‌نتیجه نمی‌ماند. خصوصا اگر مرجع بزرگ و رو به رشدی نظیر هات اپ نیوز در اختیار شما قرار داشته باشد تا بتوانید با راهنمایی آن در زمینه طراحی اپلیکیشن کاربردی یک برنامه موبایلی ساده را گام به گام بسازید. همراه ما باشید.

آموزش طراحی اپلیکیشن کاربردی

How to develop your own mobile app

قبل از هر چیز بهتر است با برخی از مفاهیم که برای شروع فعالیت در این صنعت و ارزیابی کارتان لازم است آشنا شوید. درباره MVP شنیده‌اید؟ MVP یا حداقل محصول قابل پذیرش، راهی برای سنجش ظرفیت بازار یا بهتر بگوییم؛ میزان استقبال دیگران از یک محصول است.

در دنیای اپلیکیشن، MVP دقیقا مشابه با سایر کالا‌ها است. زمانی که MVP را در بازار‌های اپلیکیشنی عرضه می‌کنیم یعنی برنامه‌ای با حداقل امکانات و در واقع قابلیت‌های اساسی و ضروری را عرضه کرده‌ایم تا بفهمیم واکنش کاربران نسبت به همین اندک قابلیت‌ها چیست.

طراحی اپلیکیشن کاربردی

یادآوری می‌کنیم در این مطلب که به معرفی چرخه طراحی اپلیکیشن و راهنمای گام به گام آن بپردازیم قرار است در نهایت حداقل محصول پذیرفتنی را بسازیم؛ نه این که یک برنامه کامل و همه چیز تمام را تحویل مشتری دهیم.

کشف و بررسی مشکلات (هدف از تولید)

همه چیز از یک ایده خوب و کاربردی شروع می‌شود. باید ببینید شما در چه جایگاهی قرار دارید و چه دغدغه‌ای آرامش را از شما سلب کرده است. هیچ کاری بی‌هدف نمی‌شود. قرار نیست عناصر کلیدی را در کنار هم قرار دهیم و یک برنامه مشابه با برنامه‌های موجود در اپ استور یا پلی استور تولید کنیم.

در این مرحله لازم نیست درگیر این شوید که اپلیکیشن چه می‌خواهد، چه دارد و چه باید اضافه شود. باید فکر کنید این برنامه قرار است چه مشکلی از مشکلات مردم را حل کند.

طراحی اپلیکیشن کاربردی

سعی نکنید بلافاصله به دنبال رفع مشکلات باشید. اول باید به یک مشکل فکر و یک مانع را پیدا کنید. چه چیزی کم داریم؟ چه چیزی باعث زحمت ما در زندگی روزمره می‌شود؟ چه کاری هست که ممکن است با یک اپلیکیشن ساده چندبرابر ساده‌تر شود؟

حتی اگر زمان زیادی برای پیدا کردن ایده جدید لازم است، عجله نکنید. اپلیکیشن خوب نیاز به وقت گذاشتن هم دارد.

در این راه بهتر است به ایده‌های مشابه نگاه کنید. مثلا بررسی ایده‌های ناب راه‌اندازی استارتاپ در آمریکا می‌تواند برای رو به راه کردن یک کسب وکار جدید در ایران جوابگو باشد.

کشف راهی برای حل مشکلات

بعد از مشکل‌یابی نوبت به ایده‌یابی برای حل مشکل می‌رسد. از الان خود را برای بازخورد‌های نه چندان جالب یا استقبال کم آماده کنید؛ چرا که اولین نسخه از اپلیکیشن باید خیلی قوی و تازه باشد تا بتواند به خوبی با کاربر ارتباط برقرار کند.

طراحی اپلیکیشن کاربردی

در این مرحله می‌توانید از مشاوران هم کمک بگیرید. در حال حاضر شرکت‌های زیادی هستند که به جای تمرکز بر کار تولید، مشاوره تولید را به کسانی که سرمایه لازم را برای ورود به بازار کار دارند ارائه می‌دهند.

ساخت اولین نسخه از اپلیکیشن

قبل از این که برای برنامه‌نویسی با علومی که قبلا آموخته‌اید اقدام کنید، به استاندارد‌ها توجه نمایید. ببینید استانداردهای موجود برای اپلیکیشنی مثل برنامه‌ شما چیست.

فراموش نکنید که ما قرار است حداقل محصول قابل پذیرش (MVP) را تولید کنیم؛ نه این که هر چه داریم را به یکباره عرضه نماییم!

طراحی اپلیکیشن کاربردی

طراحی مجموعه‌ای از قابلیت‌ها

feature set یا مجموعه‌ای از ویژگی‌ها بخش ضروری در طراحی اپلیکیشن کاربردی است. چه اپلیکیشن را خودتان طراحی کنید و چه در تولید آن از توسعه‌دهندگان دیگر کمک بگیرید لازم است ویژگی‌ها و قابلیت‌ها را تنظیم نمایید.

مجموعه‌ای قابلیت‌های اپلیکیشن، یک فایل کم‌حجم و معمولا با فرمت WORD است که داخل آن لیست کاملی از قابلیت‌های لازم برای طراحی اپلیکیشن از جمله شیوه طراحی و تمام تکنولوژی‌های لازم برای به کارگیری در این برنامه درج می‌شود.

استفاده از این روش برای برقراری ارتباط بهتر با اعضای تیم توسعه، سرمایه‌گذاران و کسانی که قرار است در این مسیر همراه شما باشند بهتر است.

تنظیم چارچوب برنامه

در این مرحله که تقریبا ایده‌های طراحی اپلیکیشن کاربردی شما رشد پیدا کرده‌اند و نیمی از مسیر سرمایه‌گذاری در اپلیکیشن‌های موبایلی را طی کرده‌اید باید چارچوب را تعیین کرد.

توصیه می‌کنیم این قسمت را با خیال‌پردازی پیش ببرید. بهتر است تصورات فیزیکی از اپلیکیشن خود داشته باشید و هر قسمت را روی کاغذ به تصویر درآورید.

مثلا از هر بخش اپلیکیشن یک نمای ظاهری روی کاغذ بکشید و سعی کنید تمام آنچه که می‌خواهید کاربر با برنامه شما تجربه کند را رسم کرده باشید. از رسم بخش‌های اضافی و زائد خودداری کنید.

کدنویسی اپلیکیشن

حالا که نوبت به کدنویسی اپلیکیشن رسیده است سه گزینه پیش روی شما قرار دارد: سفارش طراحی اپلیکیشن کاربردی به یک کمپانی یا شرکت که در این زمینه مهارت دارد، طراحی اپلیکیشن به همراه تیم طراحی و توسعه خودتان و نهایتا این که به تنهایی و در صورتی که با برنامه‌نویسی آشنا باشید اپلیکیشن خود را طراحی نمایید. شما کدام راه را انتخاب می‌کنید؟

طراحی اپلیکیشن کاربردی

از نظر ما بهترین راه برای طراحی اپلیکیشن کاربردی و آن هم کسانی که در ابتدا راه قرار دارند مشاوره و سپس سفارش طراحی یا حداقل همکاری با یک تیم معتبر و با تجربه است که می‌توانند با حداکثر کیفیت و مطابق با استاندارد‌های موجود برنامه بسازند.

البته طراحی تیمی هم گزینه مناسبی به نظر می‌رسد؛ اما خب وقت‌گیر است و شما را از رسیدگی به کار‌های دیگر بازمی‌دارد.

بروزرسانی برنامه بر اساس نظرات مخاطبان

یکی از مشکلاتی که بعد از توسعه برنامه به وجود می‌آید باگ‌ها یا همان کرش‌های اپلیکیشن است که به دلایل مختلف کاربران را آزار می‌دهد. در بروزرسانی‌ها عجله نکنید و کم‌کم مطابق با نیاز بازار، امکانات بیش‌تری را عرضه نمایید.

طراحی اپلیکیشن کاربردی

با ما همفکری کنید

اگر مرحله خاصی در طراحی اپلیکیشن وجود دارد که در این مطلب از دید ما پنهان مانده است از بخش نظرات با ما همفکری کرده و آن را در میان بگذارید.

Source: medium

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu