Pavel Durov

استفاده از شکلک در معماری – معمار ایرانی پای شکلک‌ها را به دنیای ساختمان‌ها هم باز کرد!

دسته : اخبار
شکلک در معماری

احتمالا وقتی پای معماری زیبا به میان می‌آید ایده استفاده از شکلک در معماری به ذهنتان هم خطور نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد همه چیز واقعا تغییر کرده و گذشت آن روزهایی که برای باشکوه‌تر شدن یک ساختمان از نمادهای مثل سر شیر یا پادشاهان مختلف استفاده می‌کردند.

چنگیز تهرانی پیشگام استفاده از شکلک در معماری شده است! در این مطلب با این ایده هیجان‌انگیز بیشتر آشنا شوید.

شکلک در معماری – ایده‌ای برای نمایش نمادهای قرن بیست و یکم

معماری به نام چنگیز تهرانی معتقد است شکلک‌های مختلف به آیکون‌های محبوب قرن 21 تبدیل شده‌اند که همه با آنها آشنایی دارند و به همین دلیل او تصمیم گرفته است از شکلک در معماری استفاده کند.

او 22 شکلک مختلف را با استفاده از بتن ساخته است و آنها را در نمای ساختمانی در شهر آمسفورت هلند به کار برده است.

شکلک در معماری

تهرانی در مصاحبه‌ای با Verge گفت: در معماری کلاسیک از سر پادشاهان یا هر چیز دیگری برای جلوه دادن به نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شد، بنابراین ما در این مورد فکر کردیم که استفاده از چه نمادی باعث خواهد شد مردم در 10 یا 20 سال آینده بگویند: هی این مربوط به آن سال است و استفاده از شکلک‌ها بهترین پاسخ بود.

شکلک در معماری

نتیجه نهایی ساختمانی شد با خطوطی از شکلک‌های مختلف که دور تا دور آن را گرفته‌اند. این شکلک‌ها فقط در یک طرف ساختمان به کار رفته‌اند که به سمت مرکز شهر است.

خود ساختمان شامل مغازه در قسمت همکف و آپارتمان در قسمت بالا است. در قسمت‌های دیگر این ساختمان یک مدرسه، کتابخانه و یک سالن تئاتر قرار گرفته است که خود دلیل دیگری برای استفاده از شکلک بوده است.

خروج از کلیشه به لطف شکلک‌ها

شکلک در معماری

طراحی هر شکلک با الهام از واتس اپ انجام گرفت و به مدل‌های سه‌بُعدی تبدیل شد. این مدل‌های سه‌بُعدی به کمپانی ساختمان سازی مسئول پروژه فرستاده شد که بعد از ساخت مدل‌ها، آنها را در قالب‌های بتنی ارائه دادند. اینگونه بود که ساختمانی با نمادهای قرن بیست و یکم شکل گرفت.

شکلک در معماری

تهرانی که مشغول کار برای شرکت معماری Attika Architekten می‌گوید: افراد جوان در این میدان شهر جمع می‌شوند، دانش آموزان در این حوالی برای خوردن ناهار یا گرفتن عکس دائما حضور دارند و واقعا  استفاده از شکلک در معماری را دوست خواهند داشت.

ما معمولا در پروژه‌های معماری خود علاقه‌مند به استفاده از جزئیاتی هستیم که پروژه را از حالت یک ساختمان خسته کننده خارج کند، در این مورد که افراد مسن‌تر با شکلک‌ها آشنایی دارند یا ندارند نظری ندارم اما این روزها هر شخصی با یک گوشی هوشمند مطمئنا آنها را دیده است.

شکلک در معماری

همانطور که روزی فیسبوک بسیار محبوب بود و در حال حاضر فقط توسط افراد مسن‌تر استفاده می‌شود، ممکن است تا 10 سال دیگر شکلک‌ها هم فراموش شوند اما این موضوع اصلا مهم نیست، چون شکلک‌های متعلق به زمان ما هستند، هدیه‌ای که قرن بیست و یکم برای نسل بشریت به ارمغان آورده است!

Source: mashable

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu