Batlle Bay

ربات‌های چت احساسی – گامی جدید در جهت تعاملات انسان و ربات!

دسته : اخبار
ربات‌های چت احساسی

دانشمندان چینی ربات‌های چت احساسی را توسعه داده‌اند که در حقیقت یک ماشین چت با قدرت تشخیص احساسات انسانی است و گام مهمی در تعاملات احساسی ربات و انسان محسوب می‌شود.

این ربات چت احساسی که ECM نام دارد، قادر به ارائه پاسخ‌های منسجم به احساساتی مثل شادی، غم و تنفر می‌باشد.

ربات‌های چت احساسی همراه انسان خواهند بود

به گفته پروفسور Björn Schuller، دانشمند کامپیوتر کالج امپریال لندن، این ربات چت، گام مهمی در جهت ساخت دستیارهای دیجیتالی است که در گفتگو با انسان قادر به تشخیص احساسات او هستند و می‌توانند با او همدردی کنند.

طبق گفته او: نسل بعدی هوش مصنوعی در تجربیات روزانه، همراه انسان خواهد بود.

ربات‌های چت احساسی

در این تحقیقات جدید مشخص شد، 61 درصد انسان‌هایی که ربات‌های چت احساسی را امتحان کرده‌اند، آن‌ها را به ربات‌های چت خنثی ترجیح می‌دهند.

نتایج مشابه در مطالعه‌ای به نام Wizard of Oz بدست آمد که در آن پاسخ‌هایی شبیه به پاسخ‌های انسان توسط یک هوش مصنوعی تایپ شد.

Minlie Huang دانشمند کامپیوتر دانشگاه Tsinghu در پکن به عنوان یکی از مولفان این تحقیقات معتقد است ما همچنان فاصله زیادی با ماشین‌هایی داریم که کاملا قادر به درک احساسات انسانی باشند.

ربات‌های چت احساسی
Huang و تیم همکار او با ساخت یک الگوریتم، طبقه‌بندی احساسات را شروع کردند که تشخیص احساسات را با استفاده از 23000 پُست Weibo، شبکه اجتماعی محبوب چینی‌ها فرا گرفت.

این طبقه‌بندی کننده احساسات، برای برچسب‌گذاری میلیون‌ها تعامل در شبکه‌های اجتماعی براساس محتوای احساسی آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

از این طریق مجموعه داده‌های بسیار بزرگی تهیه شد که بعنوان پیش‌زمینه آموزش ربات چت مورد استفاده قرار گرفت. این ربات چت آموخت چگونه پاسخ دهد و چگونه ابراز احساسات کند.

ربات‌های چت احساسی

برنامه ایجاد شده از این طریق، براساس تمایل کاربر به پنج دسته شادی، غم، عصبانیت، تنفر و دوست داشتن تقسیم شد. در یک مثال، کاربری نوشت: روز بدی داشتم، به خاطر ترافیک دیر رسیدم.

در حالت خنثی، ربات چت پاسخ داد: تو دیر رسیدی اما ربات چت احساسی پاسخ داد: گاهی زندگی آنطور که می‌خواهی پیش نمی‌رود اما من همیشه از تو پشتیبانی خواهم کرد، همه چیز بهتر خواهد شد.

ساخت نرم افزارهایی برای ابراز احساسات

این تیم پیش‌بینی می‌کند که در آینده نرم افزارها قادر به ابراز احساسات در زمان واقعی خواهند بود. به گفته Huang: این ربات‌های چت احساسی بیشتر دلسوزی خواهند کرد اما ممکن است قادر به نشان دادن احساسات منفی نیز باشند که جلوگیری از این وضعیت خود یک چالش بزرگ خواهد بود.

مدتی پیش بود که ربات چتی به نام Eugene Goostman توانست چند قاضی را متقاعد کند که در حال حرف زدن با یک پسر 13 ساله اوکراینی با اطلاعات کمی از زبان انگلیسی هستند.

ربات‌های چت احساسی

مایکروسافت نیز ربات چت فاجعه Tay را توسعه داد که قرار بود با استفاده از تعاملات توییتر نحوه چت کردن را بیاموزد اما در کمتر از 24 ساعت به یک نازی حمایت کننده از نسل‌کُشی تبدیل شد!!

طبق آخرین مطالعات، ربات‌های چت با استفاده از یک رویکرد یادگیری ماشینی، شروع به پیشرفت قابل‎توجهی خواهند کرد.

Sandra Wachter یک دانشمند کامپیوتر در موسسه اینترنتی آکسفورد می‌گوید: به احتمال زیاد الگوریتم‌ها در آینده، شخصی خواهند شد، بعضی از ما ترجیح می‌دهیم با یک ربات چت صحبتی عاشقانه داشته باشیم و بعضی دیگر فقط برای وقت تلف کردن از آن‌ها استفاده خواهیم کرد!

ربات‌های چت احساسی

چالش‌های پیش‌رو

او افزود انسان‌ها معمولا به دلیل پیچیدگی احساسات، آنطور که باید پاسخ مناسب را دریافت نمی‌کنند، اما با ساخت تکنولوژی که به دقت قادر به تشخیص کُدهای عاطفی باشد، این موضوع تا حد قابل‌توجهی حل خواهد شد.

یکی از نگرانی‌های موجود در مورد این فناوری به اشتراک‌گذاری اطلاعات حساس شخصی کاربر و سوء استفاده از آن‌ها برای استفاده‌های تجاری و فروش محصولاتی خاص می‌باشد.

ربات‌های چت احساسی

این ربات‌های چت احساسی می‌توانند به ابزار بسیار جالبی برای شرکت‌ها تبدیل شوند و وقتی کاربر خسته، ناراحت یا عصبانی است، آن‌ها را ترغیب به خرید محصولات کنند.

حتی ممکن است بعضی از کاربران از نظر عاطفی یا احساسی به ربات‌های چت خود وابسته شوند. با اینحال خوشحال کننده خواهد بود که پتانسیل عظیمی برای آموزش تعاملات عاطفی و اجتماعی به کودکان اوتیسمی وجود دارد.

Schuller می‌گوید: با تعادل منافع و خطرات ربات‌های چت احساسی می‌توان به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کرد.

نظر شما در مورد ربات‌های چت احساسی چیست؟!

Source: theguardian

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu