crash club

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز – آیا گوشی‌های هوشمند شما را کُندذهن کرده‌اند؟

دسته : اخبار
تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

تحقیقات جدید در مورد تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز نشان داده‌اند که گوشی‌های هوشمند ما را کُندذهن کرده‌اند. تا به حال شده از اینکه اینقدر به گوشی خود وابسته هستید، تعجب کنید؟!

گوشی‌های هوشمند آنقدر توجه ما را جلب و به اصطلاح ما را بی‌حواس کرده‌اند که گاهی خودمان نیز متوجه تغییراتی که کرده‌ایم، نمی‌شویم. تا انتهای این مطلب جذاب با هات اپ نیوز همراه باشید.

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که گوشی‌های هوشمند باعث سیم‌کشی دوباره مغز انسان شده‌اند. Nicholas Carr یکی از نخستین کسانی است که تاثیر تکنولوژی بر ذهن انسان را مورد بررسی قرار داده است.

Nicholas Carr در مصاحبه‌ای گفته: تاثیر تکنولوژی بر ذهن انسان با ظهور گوشی‌های هوشمند، سرعت و شدت گرفته است.

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

او تاکنون 5 کتاب و مقالات متعددی در مورد تاثیر تکنولوژی بر جامعه نوشته است، کتاب The Shallows او که در مورد تاثیر اینترنت بر تغییر کارکردهای مغز انسان می‌باشد، در سال 2010 نامزد دریافت جایزه Pulitzer شد.

امروز، Carr نگران تاثیرات گوشی‌های هوشمند است. او می‌گوید: آنقدر به این تکنولوژی قدرتمند وابسته شده‌ایم که حواسمان از همه چیز پرت شده، پریشان شده‌ایم و تمام ساعت‌هایی که بیداریم را به آن اختصاص داده‌ایم.

Carr به موضوع شکل‌پذیری عصبی (neuroplasticity) اشاره می‌کند، هربار که ما چیز جدیدی یاد می‌گیریم، ترکیب جدیدی از سلول‌های مغز که نورون نامیده می‌شوند، به یکدیگر متصل می‌گردند، نورون‌ها در حقیقت مدارهای مغزی جدید هستند.

دلیل اصلی حواس‌پرتی‌های خود را بشناسید!تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

وقتی موضوع جدیدی را یاد می‌گیریم، ماده شیمیایی دوپامین در مغز ما ترشح می‌شود. دوپامین یک پیام‌رسان عصبی می‌باشد که تاثیر مثبتی روی کنترل مراکز پاداش و لذت در مغز دارد. در حقیقت این ماده‌ شیمیایی در مغز، مستقیما مسئول ایجاد تمرکز و خلق انگیزه است.

این احساس سبب تکرار فعالیت یادگیری و اتصال مجدد مدارهای مغزی ما می‌گردد. (در این مورد منظور از یادگیری، اکتشاف چیزهای جدید در گوشی‌های هوشمند است)

هر چه این مدارهای مغزی بیشتر متصل شوند، قدرتمندتر خواهند شد و در نتیجه سایر مدارهای مغزی که به اینصورت تمرین داده نشده‌اند، ضعیف‌تر می‌شوند.

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

در حقیقت مغز شما مشابه عضله‌هایی است که اگر استفاده نشوند، ضعیف می‌شوند و از دست خواهند رفت. آنچه در ابتدا از دست می‌رود، حافظه کوتاه مدت است. اگر یادتان باشد حفظ کردن شماره تلفن یک فعالیت روزمره بود اما در حال حاضر چند شماره تلفن را حفظ هستید؟!

تاکنون تحقیقات متعددی در مورد تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز  انجام گرفته‌اند. تحقیق جدیدی که در ماه ژانویه در دانشگاه Hokkaido ژاپن منتشر شد، نشان داد که گوشی‌های هوشمند عامل اصلی حواس‎پرتیِ بسیاری از کاربران دائمی اینترنت هستند.

همچنین تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه فلوریدا در سال 2015 انجام گرفت، نشان داد که حتی نوتیفیکیشن‌ها که بعد از دریافت آن‌ها چند لحظه مکث می‌کنیم، تاثیر زیادی بر روی انجام وظایفی دارند که نیاز به توجهی بالا دارند و در زندگی روزمره به ما سپرده می‌شوند.

گوشی خود را مدیریت کنید، نگذارید گوشی شما را مدیریت کند!

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

پاییز گذشته بود که محققان UC در سانفراسیسکو دریافتند که افزایش میزان استفاده از صفحه نمایش با کاهش میزان و کیفیت خواب همراه است.

به نظر می‌رسد اعتیاد به گوشی‌های هوشمند آنقدر شدت گرفته که محققان دانشگاه Missouri دریافتند، بعد از اینکه گوشی‌های افراد را از آن‌ها می‌گیرند، واکنش‌های فیزیکی همچون افزایش اضطراب، افزایش ضربان قلب و فشار خون در آنان رخ می‌دهد.

تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز

به گفته دکتر اعصاب و روانشناس Jessica Englert: شبکه‌های اجتماعی هیچ تاثیری بر بهبود مهارت‌های مهم اجتماعی ما ندارند و باعث کاهش تماس‌های چشمی در نسل جوان شده‌اند.

او توصیه می‌کند برای خواب، فضایی بدون چراغ‌های چشمک‌زن، صدای زنگ و ویبره آماده کنید. حتی اگر به مدت 15 تا 30 دقیقه بدون گوشی استراحت کنید، برایتان مفید خواهد بود.

بیشتر ما کاملا در مورد اعتیادی که به گوشی‌های هوشمند داریم، آگاه هستیم؛ بنابراین گوشی خود را مدیریت کنید، نگذارید گوشی شما را مدیریت کند!!

آیا شما هم متوجه تاثیرات گوشی‌های هوشمند بر مغز و رفتارهای روزمره‌تان شده‌اید؟!

Source: kagstv

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu