Batlle Bay

با این ترفند‌ها مانع لِه شدن عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی شوید!

دسته : آموزش
عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

جالب است بدانید این روزها بیش‌تر از آنکه شاهد خودمحوری و عشق افراطی کاربران به شخص خودشان باشیم؛ نظاره‌گر لِه شدن عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی هستیم!!

در شبکه‌های اجتماعی چند‌ دستگی عجیبی دیده می‌شود! عده‌ای گرفتار نارسیسیم یا پدیده شوم خودشیفتگی هستند و آنقدر در خودشان محو شده‌اند که بقیه را نمی‌بینند. عده‌ای هم از فرط دیدن خودنمایی دیگران خودگریز شده‌اند و چون نمی‌توانند مثل بقیه ماسک بر چهره بزنند با فاصله گرفتن از خودِ واقعیشان افسرده می‌شوند.

شما عضو کدام دسته هستید؟ برای شما هم پیش آمده است با دیدن عقده‌گشایی دیگران در فضای مجازی ناراحت یا دلسرد شوید؟!

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

هرچندکه شبکه‌های اجتماعی ارتباط ما را با دنیا ساده‌تر کرده‌اند اما امراض عجیبی در آن شیوع پیدا کردند که شدیدا روی عزت نفس انسان اثر می‌گذارند. امراضی که کاربران را شدیدا درگیر مقایسه ظاهر و سطح زیبایی خودشان با دیگران کرده‌اند.

اینستاگرام اخیرا رکورد پرورش بیش‌ترین بیماران روانی را در این زمینه نصیب خود کرد! بیمارانی که از حس استرس و بی‌کفایتی رنج می‌برند. این روند نه فقط در اینستاگرام بلکه بین کاربرانی که هر ساعت 10 میلیون عکس در فیسبوک آپلود می‌کنند هم وجود دارد!

فردی که با حضور در این فضا جوزده نشود و بتواند عزت نفس خود را در شبکه‌های اجتماعی حفظ کند واقعا هنر کرده است؛ اما پس تکلیف بقیه چه می‌شود؟

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

هات اپ نیوز برای این افراد و کسانی که متاثر از این امراض غیرقابل اجتناب هستند نسخه ویژه‌ای دارد! همراه ما باشید.

چگونه از پایمال شدن عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنیم؟

How to protect yourself when social media is harming your self-esteem

یکی از راه‌هایی که می‌توان بواسطه آن مانع پایمال شدن عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی شویم، خودشناسی است. همین که از تظاهر کردن به دور باشیم شخصیت ما به شخصیت واقعیمان در شبکه‌های اجتماعی نزدیک‌تر می‌شود.

اما اگر از این مرحله عبور کردید و شما هم گرفتار چشم و هم چشمی‌های غیرمنطقی در این فضا شده‌اید، چند راه ساده هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند.

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

بخشی از گوشیتان را به قدردانی از خود اختصاص دهید!

شاید عجیب باشد اما گاهی لازم است برای حفط عزت نفس، خودشیفته شویم! البته نه به اندازه خیلی از کاربران شبکه‌های اجتماعی؛ بلکه به اندازه‌ای که به ما اعتماد به نفس کافی را برای حضور مجدد در عرصه علمی، اجتماعی و…. بدهد.

Issie Lakin، دانش‌آموز 17 ساله‌ای است که در همین سن کم تجربیات جالبی از حضور در شبکه‌های اجتماعی بدست آورده است. او می‌گوید دیدن تصاویر زنان زیبا با اندام‌های کاملا متناسب، لباس‌های فاخر و عکس آن‌ها در طول سفر به بهترین و زیباترین جاهای دنیا تاثیر زیادی در شیوه نگرش او نسبت به خودش داشته است.

او این تصاویر را دائما در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی می‌دیده است و بنابراین تصمیم گرفته که به نقاط مثبت زندگی‌اش بنگرد.

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

راه حل حرفه‌ای این نوجوان برای پایان دادن به این مقایسه‌های بی‌پایان، پذیرش خودِ واقعی‌اش و جستجو برای رسیدن به تصویری انگیزشی از خودش بوده است. تصویری که به او تمام آنچه که هست و آنچه که در طول زندگی بدست آورده است را یادآوری نماید.

کاری که او کرده است اقدامی برای خودستایی یا قدردانی از خود می‌باشد. از این‌رو به دنبال تصاویر و جملات انگیزشی گشته و آن‌ها را در یک پوشه جداگانه برای مُرور روزانه ذخیره‌سازی کرده است.

شما هم می‌توانید با استفاده از این ترفند هرگاه که احساس بدی داشتید یا دیدن تصاویر مختلف در اینستاگرام، فیس بوک و… باعث آزارتان شد؛ مانع لِه شدن عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی شوید!

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

با اپلیکیشن‌های آزاردهنده خداحافظی کنید!

بخوبی می‌دانیم که پاک کردن اپلیکیشن‌هایی مثل اینستاگرام از گوشی چقدر سخت می‌تواند باشد! اما وقتی که ‌ببینید یک اپلیکیشن تا این حد دارد با احساسات و منطق شما بازی می‌کند باید آن‌را از جلوی چشمان خود بردارید!

نیازی نیست حساب خود را پاک کنید اما بد نیست برای مدتی اپلیکیشن مربوطه را از روی گوشی خود حذف کنید تا ناخودآگاه به سمت چک کردن آن نروید. این فاصله گرفتن از شبکه‌های اجتماعی هر چند هم که کوتاه باشد، لازم است.

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

از تب Explore اینستاگرام دوری کنید!

تب Explore اینستاگرام پُر است از عکس‌ها و ویدیو‌هایی که روزانه از افراد عادی تا سلبریتی‌ها منتشر می‌شوند و خب برخی هم از دیدن این تصاویر اصلا انرژی مثبت دریافت نمی‌کنند!

وارد این تب نشوید و ترجیحا تمام جستجوهای صورت گرفته که بصورت تاریخچه در این تب دیده می‌شوند را پاک کنید. با این کار دیگر تصاویر مشابه در timeline شما توسط اینستاگرام نشان داده نمی‌شود.

اکانت‌هایی که رو اعصابتان هستند را پاک کنید!

Jenny Rae جوان 25 ساله‌ ساکن جنوب آسیا است. او اقرار می‌کند از وقتی که وارد شبکه‌های اجتماعی شده این مقایسه شدن با دیگران، حس امنیت و آرامش را از او ربوده است. همه ما این روز‌ها تجربه مشابهی با Jenny Rae داریم.

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

برای اینکه مانع از پایمال شدن عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی شوید بهترین راه استفاده آگاهانه از این فضا است. تنها کافی است کسانی که روی اعصباتان هستند و از آن‌ها جز انرژی منفی چیزی دریافت نمی‌کنید را آنفالو کنید. بعد از این کار، تازه امنیت و آرامش واقعی را احساس خواهید کرد!

خود را در استفاده از شبکه‌های اجتماعی محدود کنید!

Hilda Burke، روان‌پزشک حاذقی است. او معتقد است چالش اصلی برای کاربران همین تمایل آن‌ها برای مقایسه کردن و مقایسه شدن با دیگران می‌باشد. البته این مقایسه‌طلبی بخش از ذات و طبیعت انسان است.

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

طبق تجربه Hilda Burke، بهترین راه برای جلوگیری از تضعیف عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی محدود کردن زمانی است که هرروز در این محیط صرف می‌کنیم. این محدودسازی و فاصله گرفتن به انسان کمک می‌کند تا فضا و فرصتی را برای شکل‌گیری و دوباره ساختن اعتماد به نفسش پیدا کند.

مثلا برخی فقط حین کار کردن، اکانت فیسبوکشان را چک می‌کنند و برخی هم کلا فیسبوک را در تعطیلات کنار می‌گذارند و به این ترتیب این فرصت را برای خود بوجود می‌آورند.

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

پوش نوتیفیکیشن را خاموش کنید!

گاهی پوش نوتیفیکیشن‌ها بدتر از زهر یا سم برای انسانی هستند که وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کند. کاربری که به خودی خود، روز و شبش در اینستاگرام و فیسبوک سپری می‌شود با دیدن پوش نوتیفیکیشن، بیش‎تر برای فعالیت ترغیب می‌شود.

راهکار ساده، خاموش کردن پوش نوتیفیکیشن‌ها است تا در حد امکان از شبکه‌های اجتماعی دور بمانیم.

هم‌صحبت پیدا کنید!

خیلی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی بیش از اینکه بدنبال آگاه شدن و افزایش اطلاعات خود باشند به دنبال هم‌زبان یا هم‌صحبت می‌گردند! بنابراین اگر بتوانید مخاطبی را برای خود دست و پا کنید و با او سرگرم صحبت شوید، کم‌تر به شبکه‌های اجتماعی پناه می‌آورید!

عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی

شما چه فکر می‌کنید؟

چه راه‌های دیگری برای جلوگیری از سرکوب شدن اعتماد به نفس و عزت نفس خود در شبکه‌های اجتماعی به ذهنتان می‌رسد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Source: mashable

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu