Pavel Durov

آیا شما هم در کمینگاه لایک ناخواسته شبکه‌های اجتماعی گرفتار شده‌اید؟!

دسته : تایم استاپ
لایک ناخواسته

تابحال در مورد لایک ناخواسته چیزی شنیده‌اید؟! حتی اگر نشنیده هم باشید اما بطور حتم در طول زندگی مجازیتان یکبار آنرا تجربه کرده‌اید!

شبکه‌های اجتماعی به معنای اخص کلمه، کشورهای مجازی بی‌حد و مرزی هستند که مُقیم شدن در آن از هرگوشه دنیا بدون اخذ ویزا و فقط با داشتن یک آواتارِ ساده امکان‌پذیر است.

یکی از سیاست‌های کلان این کشورهای پهناور همان آیکن لایک‌های رایگان و دم‌دستی هستند که روزانه توسط میلیون‌ها کاربر در جهان لمس می‌شوند.

هر لایک می‌تواند گوشه‌ای از شخصیت افراد در شبکه‌های اجتماعی باشد که به خواست خودشان با بقیه به اشتراک گذاشته می‌شود. هر لایک می‌تواند تمایلات فکری و عقیدتی فرد را نسبت به رویدادهای جهان نشان دهد و کشش‌ها و کنش‌های مختلف او را در میان سایر کاربران عیان سازد.

لایک ناخواسته

اما این‌ها فقط تا زمانی است که خودمان با خواست و اراده خودمان پُستی را لایک کرده باشیم؛ نه وقتی که در کِشاکِش پُست‌ها گرفتار لایک ناخواسته شویم!

این اتفاق برای شما هم باید پیش آمده باشد که هفته‌ها مثل یک ناشناس، پُست‌های صفحه شخصی کسی را زیرورو کرده باشید و ناگهان به خاطر سهل‌انگاری و لمس نابجای انگشتتان؛ پُستی را لایک کرده‌اید که لایک کردن آن اصلا به نفع شما نیست!

تنها حس و حالی که انتظار می‌رود در این شرایط داشته باشید حس خجالت توام با نگرانی و چه‌ کنم چه کنم برای آنلایک کردن پُست است؛ طوریکه صاحب پروفایل اصلا متوجه لایک کردن شما نشود!

لایک ناخواسته

این لیز خوردن انگشتان و لایک ناخواسته دقیقا وقتی که قرار است هرکاری جز لایک کردن یک پُست در صفحه شخصی دیگران انجام دهید، چیز عجیبی نیست و مثل هر اشتباه دیگری برای همه اتفاق می‌افتد.

ما هم در هات اپ نیوز تصمیم گرفتیم به یکی دیگر از چالش‌های متداول کاربران در شبکه‌های اجتماعی بپردازیم تا بدانید فقط شما نیستید که در کمینگاه لایک ناخواسته شبکه‌های اجتماعی گرفتار شده‌اید!

لایک ناخواسته

لایک ناخواسته در شبکه‌های اجتماعی

unwanted like in social media

این لایک‌های ناخواسته زمانی اهمیت می‌یابند که در صفحه اجتماعی کسی کمین کرده‌ایم که قرار نیست از حضور ما هیچوقت مطلع شود. چیزی شبیه جاسوسی و زیر نظر گرفتن افراد که ممکن است بارها انجام داده باشیم!

البته تا وقتیکه تصاویر افراد بصورت عمومی منتشر می‌شوند دیگر چیزی به نام حریم خصوصی وجود ندارد و این عمل بیش‌تر شبیه به یک کنجکاوی یا تحقیق است.

بگذارید کمی از تجربه مشترک اغلب کاربران باهم سخن بگوییم. کافی است اسم چند نفر روی یک تصویر تگ شده باشد و ما بواسطه این تگ شدن به صفحه شخصی او هدایت شویم. اگر آن فرد کسی باشد که قبلا با او ارتباط داشته‌ایم و حالا به هر دلیلی ارتباطمان قطع شده باشد؛ مسلما کنکاش در حال و روز او می‌تواند جذاب و مفرح باشد!

لایک ناخواسته

این جذابیت، زمانیکه افراد خاصی را در تصاویر همراه سوژه مورد نظر می‌بینیم بیش‌تر می‌شود. تا جاییکه این جستجو تداوم می‌یابد و مجبور می‌شویم کُل پُست‌های صفحات مجازی آن فرد را زیرورو کنیم بلکه از عمق ارتباط او با فرد مورد نظر سردرآوریم!!

این کنکاش‌ها در اغلب موارد خیلی نامحسوس و محتاطانه انجام می‌پذیرد. اما به هرحال در طول نگاه کردن تصاویر، ویدیوها و حتی کامنت‌ها، همیشه آیکن لایک در شبکه‌های اجتماعی چشمک می‌زند و حتی اگر نخواهیم ممکن است این جستجوها کار دستمان بدهد و اسیر لایک ناخواسته شویم!

لایک ناخواسته

تجربه‌ای جالب و واقعی!

Maria Bendo، دانش‌آموزی است که در یک تجربه مشابه در لایک ناخواسته پُست‌های شبکه‌های اجتماعی قرار داشته است. او پُست یکی از همکلاسان قدیمی‌اش را در حالی لایک کرده است که تا آن موقع هرگز با او صحبت نکرده نبود. او این شرایط را به این شکل توصیف کرده است:

مشغول جستجو بین تصاویرشان بودم که ناگهان با عکس کودک یک ساله هم‌کلاسی قدیمی‌ام مواجه شدم. از دیدن این تصویر هیجان‌زده شدم و خواستم بصورت یواشکی به کنکاش خودم ادامه دهم تا این که لایک ناخواسته مرا در موقعیت بدی قرار داد!

بلافاصله بعد از لایک، همان عکس را آنلایک کردم و حتی تصمیم گرفتم اکانتم را پاک کنم و کلا برنامه را حذف نمایم؛ مبادا اثری از این لایک باقی بماند و اعلان آن برای صاحب حساب ارسال شده باشد. اما در مجموع با تمام حس بدی که از این قضیه داشتم به جای پاک کردن اکانت تصمیم گرفتم صفحه را خصوصی (private) کنم.

لایک ناخواسته

لایک ناخواسته=بدترین اتفاق!

Ligia Amaral، کارمند روابط عمومی و فرد دیگری است که بابت همین لایک ناخواسته و اتلاف وقت در شبکه‌های اجتماعی برای کنکاش در زندگی بقیه، حسابی شرمنده شده است.

او در حال چک کردن پروفایل دوست دوستش بوده که ناگهان دستش آیکن لایک را خیلی اتفاقی لمس کرده است! او حس اضطرابی را که بعد از این اتفاق تجربه کرده است را خیلی جالب وصف می‌نماید:

بعد از این اتفاق نگهان احساس کردم زمان یخ زده و قلبم از قفسه سینه داخل شکمم آمده است! این اتفاق بدتر می‌شود وقتیکه سوژه موردنظر فقط یک غریبه نبوده و شما بواسطه فرد دیگری این وسط با او ارتباط پیدا کرده‌اید. بعد از لایک ناخواسته سریع آی‌دی خود را عوض کردم تا هرگز کسی نتواند با جستجوی همان آی‌دی مرا ردیابی کند!

لایک ناخواسته

این تجربه ناگوار برای Amaral باعث شد تا از آن پس از اکانتی که برای گربه خانگی‌اش ساخته بود برای کنکاش‌ها یا رفع کنجکاوی‌های روزمره‌اش استفاده نماید و هرگز متحمل این نگرانی و بارِ سنگین استرس لایک ناخواسته نشود!

مورد مشابه بعدی مربوط به Siobhán Meehan، یک حسابرس مالی است که اینبار کاملا برعکس این موضوع را تجربه نموده و شاهد لایک کسی بوده که کاملا ناخواسته یکی از پُست‌های او را دو هفته پیش مشاهده کرده است.

هرچندکه آن فرد خیلی سریع عکس را آنلایک کرده اما Siobhán Meehan سریع‌تر از او اعلان لایک را دیده و بلافاصله هم متوجه آنلایک شدن پُست شده است.

لایک ناخواسته

بعد از لایک ناخواسته چه باید کرد؟

بعد از اینکه این اتفاق افتاد، پشیمانی و نگرانی فایده‌ای ندارد. باید حداکثر تلاش را به کار بست تا این که بتوانید از صحنه جرم بدون جلب توجه بگریزید!

برخی توصیه می‌کنند در این شرایط بلافاصله عکس‌های قدیمی و خاصی را که ممکن است لایک کردن آن‌ها برای شما دردسرساز شود آنلایک کرده و برای پرت کردن حواس صاحب حساب، پُست‌های اخیر او را لایک نمایید.

اما شاید راهکار بهتر برای اینکه آن فرد اصلا نتواند پیگیر حساب شخصی شما شود؛ خصوصی کردن صفحه اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر و در نهایت تغییر آی‌دی یا حذف اکانت باشد.

لایک ناخواسته

سخن آخر:

بعد از لایک ناخواسته نیازی به نگرانی نیست. لایک کردن فرد غریبه در صفحه شخصی دیگران آنقدرها هم نمی‌تواند جلب توجه کند. پس حتی با وجود لایک ناخواسته خود را درگیر بحران لایک کردن یا لایک نکردن در شبکه‌های اجتماعی که ممکن است رُخ دهد، نکنید!

شما چه فکر می‌کنید؟

واکنش شما در چنین مواقعی چیست؟ اگر قبلا در این موقعیت قرار داشتید چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟

Source: mashable

پیشنهاد می‌کنیم اگر علاقه‌مند بودید مطالب گذشته در بخش تایم استاپ را مطالعه نمایید:

دنگ‌دنگ‌های آزار دهنده – لطفا گوشی‌ها را در مکان‌های عمومی بی‌صدا کنید!

زشت بودن گوشی‌های هوشمند یا انفجاری نبودن آنها؟ مسئله این است!

لعنت به استارتاپ اونم از نوع ایرانیش! لعنت به ایده‌های قشنگی که خاک می‌خورن!

تلفظ اشتباه نام برندها و اپلیکیشن‌ها، اینِسْ تا گرام یا اینستاگرام؟

تاثیر تکنولوژی بر روابط عاشقانه را کشف کنید و هیجان‌زده شوید!

اپلیکیشن رایگان دلچسب‌تر است – علت روانشناسی این موضوع چیست؟

هجوم شکلک‌ها‍‍ – چالش استفاده نکردن از شکلک را امتحان کنید!

سندرم last seen و سندرم دَبل چک و فرشته‌ای به نام last seen recently!

بحران ظاهرگریزی ارمغان چهره‌های مصنوعی شاخ‌های اینستاگرم!!

روز مبادا در دنیای اپلیکیشن‌ها – لطفا گوشی تکانی کنید، به این همه نیاز ندارید!!

دنیا بدون لایک‌های اینستاگرام چه مزه‌ای داشت؟ اگر لایک نبود چه می‌شد؟

رنگ و قاب گوشی در مورد شخصیت افراد چه می‌گویند؟!

پست‌های اینستاگرام روی اعصاب هستند! کاربران ایرانی لطفا این فضای متشنج را آرام کنید!

بزرگترین مشکل اپل که هرگز حل نخواهد شد، نبود رقیب است!

کم‎رویی ناشی از موبایل ره‌آورد تلخ اما شیرین این روز‌های تکنولوژی!

ترول نباشیم! اوباشگری آنلاین، فضای اینترنت را ناامن کرده است!

لایک کردن یا لایک نکردن! اوضاع مشوش عشق در دوره اینستاگرام!

راز موفقیت بیل گیتس – پدر تکنولوژی، در مورد نحوه استفاده خود از تکنولوژی می‌گوید

کلکسیون گوشی‌های قدیمی با 3500 گوشی و بیش از 1231 مدل مختلف!

غیر قابل تعمیر بودن گوشی‌ها بلای جان مشتریان، صفای جیب سازندگان!

نظرات حیوانات وحشی در مورد گلکسی S8 سامسونگ را از دست ندهید!

جواب دادن یا جواب ندادن به تماس – جزو کدام دسته از کاربران گوشی‌های هوشمند هستید؟

شما چه کسی هستید؟ شخصیت واقعیتان در شبکه‌های اجتماعی را بشناسید!

تنهاترین مناظره نامزدهای اولین دوره انتخابات برای ریاست بر تمام اسمارتفون‌های دنیا در تهران!

چرا به یک قوم فالوور صفت تبدیل شده‌ایم؟ حال و روز این روزهای ما دیدنی است!

فلسفه به اشتراک گذاری زندگی در شبکه‌های اجتماعی یا بازاری به نام شبکه‌های اشتباهی!

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

Mobile Sliding Menu