following

مهندس سابق اپل: در پروژه ساخت آیفون استیو جابز با ایجاد تنش و وحشت حکومت می‌کرد!

دسته : اخبار
ساخت آیفون

همه می‌دانیم استیو جابز فقید یکی از قهرمانان دنیای مُدرن است که با رهبری اپل و ساخت آیفون توانست دنیا را به سبک خاص خودش تغییر دهد.

اما در کتاب جدیدی به نام The One Device: The Secret History of the iPhone که توسط یکی از مهندسان سابق اپل به نام Brian Merchant نوشته شده، کار کردن در محیطی پُر از ترس و فشار که استیو جابز برای خلق آیفون ایجاد کرده بود، به تصویر کشیده شده است.

داستان ساخت آیفون از زاویه‌ای دیگر

آیا می‌دانستید تولد آیفون به قیمت به خطر افتادن ازدواج و سلامت روانی بسیاری از کارکنان این کمپانی تمام شده است؟!

در این کتاب، استیو جابز بصورتِ اربابی به تصویر کشیده شده است که برای رسیدن به نتایج شخصی دلخواه خود اعضای این کمپانی را در شرایط بسیار سخت رو در روی هم قرار می‌داده است!

در این کتاب آمده به کارکنان پروژه آیفون گفته شده بود شما باید تا چند سال شب‌ها و آخر هفته‌ها را از زندگی خود حذف کنید تا این محصول ساخته شود.

ساخت آیفون

آنها برای انجام این پروژه مجبور به توقف زندگی شخصی خود بودند. یکی از مهندسان ارشد آیفون به نام Andy Grignon این کار را از نظر حرفه‌ای یکی را بدترین دوران زندگی خود نامیده است و می‌گوید: آیفون، دلیل طلاقم شد! چندین نفر دیگر از کارکنان اپل نیز این ادعا را داشته‌اند.

استیو جابز تیم آیفون را به دو گروه وظیفه به نام‌های P1 و P2 تقسیم کرد و آنها را در مقابل هم قرار می‌داده است.

وظیفه P1 اضافه کردن قابلیت‌های گوشی به iPod بود، آنها در نهایت یک گوشی با یک چرخ کلیکی مشابه شماره‌گیر تلفن‌های قدیمی ساختند که با چرخش مجازی خود، عملیات شماره‌گیری را انجام می‌داد.

اما تیم برنده، تیم P2 بود که یک گوشی با رابط کاربری لمسی مورد استفاده در دنیای اسمارتفون‌های امروز را طراحی کرد.

ساخت آیفون

استیو جابز با ایجاد تنش و وحشت حکومت می‌کرد!

به گفته Merchant، تنش آنقدر بالا بود که بندرت پیش می‌آمد مسئولان دو تیم همدیگر را تحمل کنند و در یک اتاق بنشینند.

Grignon این وضعیت را یک سوپ بدبختی نامیده است که دسته‌ای از افراد باهوش تحت فشار با مدت زمانی محدود و یک ماموریت نا‌ممکن، مشغول پُختن آن بودند.

جابز بر سطح شدیدی از پنهان کاری اصرار داشت که به گفته کارکنان بیشتر از اختلال شخصیتی پارانوئید یا بدگمانی او نشات می‌گرفت. استیو جابز دفتری را برای انجام پروژه آیفون انتخاب کرده بود که بنفش نام داشت، چون هیچ پنجره‌ای نداشت!!

ساخت آیفون

خدمه حق ورود به اتاق‌ها را نداشتند چون استیو جابز نمی‌خواست کسی ببیند بر روی وایت‌بُردها چه چیزهایی نوشته شده است!

به گفته Scott Forstall مسئول بخش نرم افزاری آیفون، اپل درهای یک طبقه را کاملا قفل کرده بود. برای باز کردن همه درها باید کارت می‌کشیدیم، همه‌جا دوربین قرار داده شده بود. گاهی برای ورود به یک اتاق باید چهاربار کارت می‌کشیدیم.

این مهندس اپل به Merchant گفته است: همه‌جا پوسترهایی بود که به ما یادآوری می‌کردند این پروژه یک راز است.

جابز با قرار دادن نشانه Fight Club یا کلوپ جنگ نخستین قانون فیلم Fight Club را به همه کارکنان گوشزد می‌کرد، نخستین قانون این فیلم این بود که نباید در مورد Fight Club صحبت کنید.

ساخت آیفون

جابز به خاطر اخلاق تند و تاکتیک‌های کسب و کار نامتعارفی که داشت، شناخته شده بود. او کارکنان را بدون اطلاع قبلی و در حضور همه اخراج می‌کرد!

استیو جابز در برابر ایده ساخت آیفون مقاومت می‌کرد

در کتاب The One Device: The Secret History of the iPhone به این موضوع اشاره شده است که خود استیو جابز علیرغم اینکه این میراث را به نام خود کرده است، یکی از بزرگترین موانع به موفقیت رسیدن iPod و ساخت آیفون بود.

جابز بشدت در مقابل مفهوم گسترش دادن نرم افزار آیتونز به رایانه‌های ویندوزی مخالفت می‌کرد؛ این حرکت باعث شد iPod به بزرگترین موزیک پلیر دنیا تبدیل شود.

ساخت آیفون

وقتی Tony Fadell یکی از مسئولان اجرایی اپل این پیشنهاد را داد استیو جابز به او گفت: مگه از روی جسد من رد بشی و آیتونز را به یک رایانه منتقل کنی!

جابز سال‌ها در برابر ایده طراحی یک گوشی مخصوص اپل مقاومت کرد. او باور نداشت که بتواند با اپراتورها کنار بیاید و معتقد بود آنها نمی‌گذارند بتوانیم گوشی رویایی خود را طراحی کنیم.

در سال 2005 بود که جابز گفت: مشکل اصلی، اپراتورها هستند، آنها قدرتمند بوده و دستِ بالا را در ارتباط با سازندگان گوشی گرفته‌اند.

او از این می‌ترسید که فروش بالای آیفون اپل به ضرر فروش iPod تمام شود. در یک همکاری قبل از ساخت آیفون با موتورولا پروژه ROKR اجرا شد، جابز فکر می‌کرد می‌تواند میزان آسیب به iPod را کاهش دهد.

ساخت آیفون

شکست همکاری با موتورولا و قانع شدن استیو جابز برای ساخت آیفون

Tony Fadell منطق پُشت این موضوع را برای Merchant شرح می‌دهد، به گفته او: علت اصلی شکل‌گیری این همکاری، فراهم کردن یک تجربه مختصر بصورتی بود که مردم هنوز مجبور باشند iPod را بخرند.

برای انجام این کار باید کمی از طعم آیتونز را به مردم می‌چشاندیم و سپس آنها را به سمت iPod شافل هدایت می‌کردیم تا به خرید یک iPod با مدل بالاتر راضی شوند.

ساخت آیفون

به گفته Merchant، بعد از شکست ROKR بود که استیو جابز قانع شد ضرورت ساخت آیفون را بپذیرد. کیفیت ساخت اولین موتورولا ROKR، استیو جابز را عصبانی و وحشت‌زده کرد.

مرکانت می‌گوید: گوشی موتورولا ROKR، قادر به تغییر وضعیت از تماس به پخش موسیقی نبود و این موضوع بشدت جابز را آشفته کرد.

بعد از این ماجرا بود که جابز به Fadell مهندس بخش نرم افزاری اپل گفت: این فایده‌ای ندارد و موفق نمی‌شود. از سر و کله زدن با دلقک‌های گوشی‌ساز، خسته و مریض شده‌ام و اینگونه بود که آیفون متولد شد…

Source: nypost

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu