مدیریت رَم در اندروید و بهبود حافظه بدون پاک کردن فایل‌ها

دسته : آموزش
مدیریت رَم در اندروید

فقط کسی می‌تواند مشکل کمبود رَم یا حافظه جانبی را احساس کند که مشغول فیلمبرداری یا عکسبرداری از یک صحنه خاص یا لحظه تکرارناشدنی باشد و ناگهان با دیدن پیغام کمبود حافظه در گوشی اندرویدی، کل دستگاه و عملیاتی که در حال اجرا بود، متوقف شود! اینجاست که مدیریت رَم در اندروید اهمیت زیادی پیدا می‌کند!

شما هم در چنین لحظات تراژدی که انگار زمان متوقف می‌شود و تلاش‌های شما برای رفع کمبود حافظه بی‌فایده است، قرار داشته‌اید؟

اولین راهی که در این شرایط به ذهن می‌رسد مسلما پاک کردن بخش عمده‌ای از فیلم‌ها یا عکس‌هایی است که خیلی به آن‌ها و بودنشان در گوشی وابسته بودید؛ اما اگر از مهارت مدیریت مدیریت رَم در اندروید به شکل حرفه‌ای برخوردار باشید، دیگر پاک کردن فایل‌های گوشی برای افزایش حافظه بی‌معنا خواهد شد.

مدیریت رَم در اندروید

به غیر از پاک کردن برنامه‌ها و انواع فایل‌های حجیمی که انگار بعد از مدتی تحمل آن‌ها برای گوشی‌های کم‌ظرفیت ما نفس‌گیر می‌شود، نرم‌افزارهای زیاد دیگری هم وجود دارد که ادعا می‌کنند قادر هستند با مدیریت رَم در اندروید بخش زیادی از آن را پاکسازی کرده و به این ترتیب عملکرد سیستم عامل اندروید را بهبود ببخشند.

اما آیا واقعا استفاده از این برنامه‌های متنوع و گول‌زننده، مشکل کم بودن حافظه ما را برطرف می‌کند؟

از آنجا که در اغلب موارد پاسخ به این سوال منفی است با این مقدمه تصمیم گرفتیم مطلب امروز هات اپ نیوز را به معرفی ترفندهایی برای مدیریت رَم در اندروید بدون نیاز به نرم‌افزار و بهبود حافظه حتی بدون پاک کردن فایل‌ها اختصاص دهیم.

مدیریت رَم در اندروید

مدیریت رَم در اندروید و بهبود حافظه

RAM management on Android and how to improve it

در گوشی اندرویدی هم دقیقا مثل کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری انواع و اقسام حافظه وجود دارد که هریک بر حسب نوع طراحی خاصی که روی آن‌ها صورت گرفته، سرعت پردازش مختلفی نیز در گوشی دارند.

بعنوان مثال حافظه داخلی یا همان فضایی که بصورت پیش‌فرض در اختیار شما قرار می‌گیرد اندک و ارزان قیمت است و مدام در حال ذخیره‌سازی دیتا یا داده می‌باشد؛ حتی وقتی که باتری گوشی شما تَه کشیده و دارد نفس‌های آخر خود را می‌کشد. این حافظه دقیقا همان مکانی است که انواع برنامه‌ها، فیلم و عکس‌ها ذخیره‌سازی می‌شوند.

مدیریت رَم در اندروید

تفاوت RAM با حافظه داخلی

RAM در واقع سرواژه‌ای از ترکیبی انگلیسی به معنای حافظه تصادفی یا رندم است. این حافظه قطعا از حافظه داخلی گوشی‌ها سریع‌تر است اما خب برای داشتن آن باید هزینه پرداخت کرد که نسبت به حافظه پیش‌فرض مجموعا گران‌تر خواهد بود.

معمولا در حافظه تصادفی اطلاعات موقتی گوشی ذخیره‌سازی می‌شود که قابل انتقال به دستگاه‌های دیگر نیز می‌باشد.

از پُر شدن رَم گوشی اندروید خود نترسید!

بعد از مدتی حافظه داخلی گوشی اندرویدی معمولا توسط داده‌های مربوط به اپلیکیشن‌های پُرکاربرد پُر می‌شود. فضایی که توسط این داده‌ها اشغال می‌شود باید مجددا پاکسازی شود تا اندروید بتواند برنامه‌های جدیدی را هم که کاربر مایل است نصب نماید، تحمل کند.

این پاکسازی و مدیریت فضای اشغال شده توسط این مقدار داده بصورت خودکار توسط اندروید صورت گرفته و نیازی به دخالت کاربر نیست.

مدیریت رَم در اندروید

بنابراین این ایده که حافظه جانبی باید بصورت دستی پاک شود، اشتباه است و در واقع با پاک کردن حافظه نه‌تنها مدیریت رَم در اندروید را انجام نداده‌ایم بلکه اندروید را مجبور کرده‌ایم که برای هربار باز کردن اپلیکیشن‌ها، یکبار دیگر اطلاعات را اجرا کند. همین موضوع منجر به استفاده بیش از حد از باتری و نهایتا کاهش عمری آن خواهد شد.

کمبود حافظه را در اندروید دوست بداریم!

شاید اولین‌بار باشد که این حرف را می‌شنوید اما کمبود حافظه و استفاده حداکثری از اندروید نشانه خوبی است. به جز اندروید سیستم‌ عامل‌های دیگری هم نظیر کرنل لینوکس همین رویکرد را دارند.

مثلا لینوکس قوانینی را وضع کرده است که با استناد به آن‌ها حافظه داخلی خالی در هر شرایطی یک حافظه بلااستفاده، هرز و بیهوده تلقی می‌شود. پس باید از آن استفاده گردد!

از مزایای پُرشدن حافظه در اندروید بشنوید!

به گوشی خود نگاه کنید. وارد یک اپلیکیشن خاص و پُرکاربرد شوید، بلافاصله آن را ببندید و وارد صفحه Home شوید، حالا مجددا وارد همان برنامه شوید.

این سرعتی که در نقل و انتقال بین بخش‌های مختلف اندروید مشاهده می‌کنید نتیجه همین اطلاعاتی است که در حافظه داخلی اندروید ذخیره می‌شود.

در واقع با بستن برنامه‌ها، آن اپلیکیشن واقعا بسته نمی‌شود و در جایی بین سایر اطلاعات حافظه داخلی در حال اجرا است. لذا شما می‌توانید با وجود عملیات مختلفی که در اندروید انجام می‌دهید، خیلی سریع به هدف خود برسید.

مدیریت رَم در اندروید

این حالت فقط در صورتی است که شما برنامه‌های مدیریت رَم در اندروید نداشته باشید. اگر از این سری اپلیکیشن‌ها استفاده کنید باید زمان زیادی را صرف کنید تا اطلاعات برنامه‌هایی مثل فیسبوک و واتس‌ اپ بارگذاری شوند.

ضمنا کاربرد واقعی این دست از برنامه‌ها را  فقط در گوشی‌های جدید و قدرتمندی نظیر گلکسی S7 به عنوان محبوب‌ترین گوشی سامسونگ می‌بینیم.

چه موقع باید رَم اندروید را پاک کرد؟

با توضیحاتی که داده شد دیگر می‌دانید که پاک کردن رَم ممنوع است مگر در شرایط اضطراری! اکنون بسیاری از گوشی‌های هوشمند جدید دارای گزینه‌ای تحت عنوان clean up هستند. این گزینه به بستن برنامه‌هایی که در پس‌زمینه در حال مصرف مموری و باتری هستند کمک می‌کند. اما اگر واقع‌گرا باشیم این قابلیت فقط در برخی از مواقع خاص ارزش دارد و بدرد می‌خورد.

بطور کلی هرگز توصیه نمی‌کنیم حافظه جانبی را با هدف مدیریت رَم در اندروید بصورت کامل پاک کنید. تنها در صورتی باید بخشی از رَم پاکسازی گردد که مثلا یکی از برنامه‌های گوشی بصورت عادی کار نکند و مدام با توقف و هنگ کردن همراه باشد.

بعنوان مثال این برنامه می‌تواند مرورگر شما باشد که مدام خطا می‌دهد یا اپلیکیشن‌های پرُمصرفی مثل فیسبوک و توییتر باشد.

علائم وجود این نقصان یا هر مشکل دیگری در اپلیکیشن‌ها متنوع است. مثلا داغ شدن غیرعادی گوشی نشانه واضحی از عدم کارکرد صحیح یک اپلیکیشن می‌باشد.

مدیریت رَم در اندروید

در چنین مواقعی شاید فقط بستن برنامه کافی نباشد و بنابراین لازم باشد به سبک کردن اندروید با حذف قطعی اپلیکیشن‌ها بپردازید.

مشاهده میزان مصرف برنامه‌ها و بستن آن‌ها در اندروید

وقتی که با عمل swip یا کشیدن برنامه از چپ به راست باز هم نتوانستید مشکلات موجود را برطرف کنید، لازم است برای مدیریت رَم در اندروید بصورت دستی برنامه را ببندید. همانطور که گفته شد توصیه ما اصلا پاک کردن برنامه نیست و می‌توان بصورت دستی به مدیریت رَم در اندروید و بهبود حافظه بدون پاک کردن فایل‌ها پرداخت.

برای مشاهده میزان رَم مصرفی هر برنامه می‌توانید از بخش تنظیمات گوشی و سپس انتخاب هر برنامه یا اپلیکیشن‌ اقدام کنید. در اندروید مارشمالو برای مشاهده این بخش می‌توانید به قسمت Memory در صفحه اصلی تنظیمات مراجعه نمایید.

مدیریت رَم در اندروید

در این صفحه شما اطلاعات و مستنداتی را درباره میزان مصرف رَم در ساعات گذشته مشاهده خواهید کرد. بسته به گوشی، این اطلاعات و جزئیات آن ممکن است در زیرمنو و بصورت مخفی درج شده باشد.

برای بستن قطعی برنامه باید به قسمت app information بروید. در این بخش دکمه‌ای را برای بستن اجباری یا لغو نصب اجباری برنامه مشاهده می‌کنید.

در نهایت بهتر است گوشی ری‌استارت شود تا تغییرات زیادی را در رابطه با سرعت پردازش و اجرای برنامه‌ها حس کنید.

راه حل نهایی: پاک کردن اپلیکیشن‌ها پُرمصرف دردسرساز

گاهی مشاهده می‌کنیم برخی از برنامه‌ها با مشاهده میزان مصرف مموری آن‌ها از راهی که بالاتر گفتیم منابع زیادی از گوشی را به تصرف خود درآوردند. تنها در این مرحله مجبور هستیم اپلیکیشن‌های پُرمصرف دردسرساز را پاک کنیم. البته بهتر است برای پاک کردن برنامه‌ها ابتدا از اپلیکیشن‌هایی که کم‌تر از آن‌ها استفاده می‌کنیم، شروع کنیم.

برنامه‌ها از مسیر Settings > Security > Device Administrators و سپس انتخاب نام برنامه قابل حذف هستند. اگر احیانا برنامه‌ مربوطه اپلیکیشنی پُرکاربرد و ضروری است بهتر است قبل از پاک کردن آن با استفاده ازروش‌های انتقال اپلیکیشن‌ها به کارت حافظه برای مدیریت رَم در اندروید اقدام کنید.

مدیریت رَم در اندروید

نتیجه‌گیری

برای مدیریت رَم در اندروید:

  1. لازم نیست کل حافظه داخلی را پاک کنیم
  2. برای بهبود فضا در اندروید ابتدا با بستن قطعی برنامه‌های بهینه‌سازی رَم را شروع کنیم
  3. بدانید که سیستم عامل اندروید بعنوان یک مدیر حرفه‌ای و هوشیار قادر است در کوتاه‌ترین زمان مشکلات مربوط به حافظه را بدون دخالت دستی کاربران برطرف سازد

شما چه فکر می‌کنید؟

مشکل کمبود فضا و رَم خود را در اندروید چگونه حل می‌کنید؟ چه راهی برای مدیریت رَم در اندروید و بهبود حافظه بدون پاک کردن فایل‌ها به ذهنتان می‌رسد؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

Source: androidpit

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu