Pavel Durov

بررسی فراز و نشیب نه چندان قطعی بازی پوکمون گو

دسته : غول ها
بازی پوکمون گو

تا یک سال پیش هیچکس حتی تصورش را نمی‌کرد شوک بازی پوکمون گو و لرزه‌ای که در مدت زمان کوتاهی بخاطر بهره‌گیری خلاقانه از واقعیت افزوده بر بازار افکنده بود تا این حد بتواند یک کاربر معمولی را شیفته و علاقه‌مند کند.

مختصات فراگیری پوکمون گو بین کاربران در گوشه‌گوشه دنیا و رکوردی که در گوگل پلی جا به جا کرد، نقل محافل شده بود و همه‌چیز مثل سرعت دانلود این بازی، موشک‌وار در حال پیشرفت بود که کم‌کم اخباری مثل جراحت یا مرگ در راه پوکمون گو که واقعا با دیوانگی و زوال عقل فرقی نداشت؛ باعث شد همه‌چیز عوض شود.

الان مدت‌ها است دیگر کسی را در اطراف خود نمی‌بینیم که به خاطر نگاه مداوم به گوشی چندبار از عرض یک خیابان بگذرد یا اینکه بخاطر شکار یک پوکمون، شکار ماشین‌ها شود!

بازی پوکمون گو

هرچندکه ایده پوکمون گو در استفاده از واقعیت افزوده باعث شکل‌گیری خیلی از بازی‌های جذاب و کاربرپسند دیگر شد اما این اثر، ناگهان درگیر رویه تاریکی گردید که با سقوط پوکمون گو در لیست پُردرآمدترین بازی های آمریکا همراه بود.

البته طبق اطلاعات سرویس‌های آماری Apptopia و App Annie پوکمون گو همچنان یک کسب و کار چندین میلیارد دلاری است و میلیون‌ها کاربر هر روز با استفاده از آن وقت می‌گذرانند.

حالا بعد از موفقیت‌های پی‌در‌پی، درآمدزایی این بازی در عین افول تعداد بالای کاربرانش، تیتر بسیاری از اخبار شده است. ما هم تصمیم داریم فراز و نشیب نه چندان قطعی بازی پوکمون گو را در هات اپ نیوز و با شما به بحث بنشینیم.

بازی پوکمون گو

بررسی فراز و نشیب بازی پوکمون گو

دقت داشته باشید آمار و ارقام دو سرویس Apptopia و App Annie براساس مدل‌های پیچیده، ارزیابی و تهیه شده و بصورت مستقیم، این اطلاعات از کمپانی پوکمون گو دریافت نمی‌شوند.

ازاین‌رو نمی‌توان گفت اوضاع بازی پوکمون گو صد در صد ناامید کننده است. حتی می‌توان گفت تفاوت آماری فاحشی بین اطلاعات ارائه شده این دو سرویس مشاهده می‌شود.

مثلا سرویس آماری Apptopia کل کاربران پوکمون گو را در کل دنیا 100 میلیون نفر اعلام می‌کند اما App Annie مدعی است در زمان پیک استفاده از پوکمون گو، تعداد کاربران حتی به 380 میلیون نفر هم می‌رسد. یعنی در دنیا از هر 20 نفر یک نفر پوکمون گو بازی می‌کند که چیزی بیش‌تر از جمعیت کل ایالات متحده می‌شود!

بازی پوکمون گو

به هر حال هر دو سرویس اتفاق نظر دارند که بازی پوکمون گو از نظر محبوبیت و شهرت در آگوست 2016 و درست یک ماه بعد از انتشار به درجه بالایی رسیده است.

تا ماه آگوست تقریبا اکثر کشورهای آمریکای لاتین، جزایر اطراف اقیانوس آرام و همچنین آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا، ژاپن و هنگ کنگ از این بازی استفاده می‌کردند.

البته باید توجه داشت که همه آن 100 میلیون یا 380 میلیون کاربر پوکمون گو بصورت همزمان فعال نبودند. مثلا طبق اطلاعات Niantic در ماه آپریل فقط 65 میلیون نفر هر ماه برای پوکمون گو وقت گذاشته‌اند.

Apptopia برآورد کرده بود که تا ژوئن 2017 تعداد کاربران فعال پوکمون گو تا 60 میلیون نفر کاهش پیدا می‌کند و فقط 20 درصد از آن‌ها یعنی 12 میلیون کاربر بصورت همزمان؛ هرروز از این بازی استفاده می‌نمایند.

بازی پوکمون گو

چشم‌انداز آینده بازی پوکمون گو

همان 60 میلیون نفری که سرویس‌های مختلف آماری پیشنهاد کرده‌اند هم، رقم بزرگ و شگفت‌انگیزی در روز است. این آمار پوکمون گو را خیلی سریع به بهترین و محبوب‌ترین بازی در میان رقبا تبدیل می‌کند. به این آمار با دقت بیش‌تری نگاه کنید:

اپلیکیشن Uber به رقم 40 میلیون کاربر فعال ماهانه رسیده است. این در حالی است که بسیاری از شاهکارهای کمپانی سرگرمی Blizzard نظیر Diablo و Overwatch به 41 میلیون کاربر در ماه توانستند دست یابند.

بازی پوکمون گو

بهتر است نگاهی به بازی‌های موفق دنیا مثل League of Legends با 100 میلیون کاربر یا اپلیکیشن Pandora با 77 میلیون کاربر و یا Spotify با نهایتا 140 میلیون کاربر بیندازید تا متوجه شوید که فرود پوکمون گو شبیه یک فرود واقعی نیست؛ بلکه فقط در برابر صعود سریع روزهای آغازین، اُفت محسوب می‌شود.

طبق آمار App Annie اگر قرار باشد بهترین اپلیکیشن را براساس تعداد کاربران فعال در ماه ارزیابی کنیم بدون شک پوکمون گو بازی اول در ایالات متحده، انگلستان، کانادا، مکزیک، استرالیا، تایوان و تایلند در ماه مِی بوده است.

بازی پوکمون گو

درآمدزایی پوکمون گو از گذشته تا کنون

پوکمون گو موفق ترین بازی موبایل، حتی با از دست دادن 79 درصد از بازیکنان پرداخت کننده است. اما اصلا چرا باید برای اثبات شهرت و محبوبیت فعلی این بازی به آمار استناد کنیم؟ درآمد این بازی گواه همه‌چیز است.

وارد اپ استور و گوگل پلی شوید و نام پوکمون گو را جستجو کنید. این اپلیکیشن هنوز هم بین 20 برنامه برتر چه در اپ استور و چه در گوگل پلی قرار دارد. به این معنا که همچنان از نظر درآمدزایی در صدر قرار دارد.

بالاخره هر دو سرویس Apptopia و App Annie بر این موضوع اتفاق نظر دارند که درآمد بازی پوکمون گو 1.2 میلیارد دلار بوده و از این نظر واقعا برنامه پولسازی است.

بازی پوکمون گو

شما چه فکر می‌کنید؟

هنوز هم از مشتاقان بازی معروف پوکمون گو هستید یا تب این بازی در شما هم فروکش کرده است؟ به نظر ما واژه “فرود” برای پوکمون گو هنوز قطعی نیست و نمی‌توان در معنای واقعی، آن‌‎را بکار برد. شما چه فکر می‌کنید؟

Source: cnet

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu