Pavel Durov

از کندی اپلیکیشن‌ها به تنگ آمده‌اید؟ این 4 نکته را حتما بخوانید

دسته : آموزش
کندی اپلیکیشن‌ها

موافق هستید که علت آمار بالای حذف اپلیکیشن، کندی اپلیکیشن‌ها و سرعت پایین بارگذاری آن‌ها است که کاربران را دلسرد می‌کند؟

با نگاه به چهره‌های کسانی که در پارک، مترو، تاکسی و یا در حال پیاده‌روی، موبایل به دست و مشغول تایپ یا خواندن چیزی هستند اولین چیزی که جلب توجه می‌کند؛ لبخند ملیحی است که گاه به گاه گوشه گوشه لبانشان نقش می‌بندد و فقط خدا می‌داند چه کسی و چه چیزی باعث و بانی آن بوده است!!

اما وقتی همین لبخندهای یواشکی تبدیل به صورت‌های کلافه‌ای می‌شود که با نگاهشان صفحه موبایل را قورت می‌دهند، خیلی خوب می‌توان عاملش را تشخیص داد.

کندی اپلیکیشن‌ها

در چنین مواردی اگر مخاطب مقصر نباشد به احتمال زیاد مشکلاتی از قبیل کندی اپلیکیشن‌ها هستند که تا این حد اوقات کاربر را تلخ کرده‌اند.

داده‌های سرویس آماری Qualtrics نشان می‌دهد که بصورت میانگین، اپلیکیشن‌ها 77 درصد از مخاطبان فعال روزانه خود را در سه روز اول بعد از نصب از دست می‌دهند. این رقم تا 30 روز اول به 90 درصد هم می‌رسد و بعد از گذشت 90 روز تا 95 درصد افزایش خواهد داشت.

با اینحال هنوز هم بسیاری از توسعه‌دهندگان با وجود محتوای شاهکار، ایده‌پردازی متفاوت و ناب و تجربه کاربری بی‌نظیری که برای مخاطبان خود رقم می‌زنند، از سرعت اپلیکیشن‌های خود غافل هستند.

کندی اپلیکیشن‌ها

بعد از اینکه این نقد را مطالعه کردید متوجه خواهید شد که چقدر برقراری تعادل بین سرعت، سایز برنامه و محتوای آن برای جذب مشتری برای دانلود اپلیکیشن، ضروری است.

راهکارهای جلوگیری از کندی اپلیکیشن‌ها

Is your mobile app too slow? 4 best tips for mobile immediacy

شاید برای توسعه‌دهندگان ایرانی کمی غریب باشد اما توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های مختلف دنیا در رویدادهای متعددی برای بهینه‌سازی محصول خود خصوصا سرعت و مواردی که بدان مربوط می‌شود، شرکت می‌کنند.

در این رویدادها برنامه‌ها عیب‌یابی می‌شوند و اجزا مختلف آن‌ها بررسی خواهند شد. این نگاه عمیق در حکم سرویس اولیه یا دوره‌ای برای احیا اپلیکیشن‌ها است و باعث می‌شود هیچوقت شاهد خروج آن‌ها از دور رقابت با سایر برنامه‌ها نباشیم.

کندی اپلیکیشن‌ها

انتشار برنامه در حالت پایه

VisualBlasters یکی از این مجموعه‌هایی است که در رویدادهای مرتبط با بهینه‌سازی محصولات نرم‌افزاری شرکت کرده است. بنیانگذار این مجموعه فرآیند برقراری تعادل بین محتوای ارزشمند و سرعت بارگذاری اپلیکیشن‎های خود را اینگونه توضیح می‌دهد:

در ابتدا کار شروعی مختصر و کاملا محتاطانه داشتیم. از اول فقط قابلیت‌های هسته‌ای و اصلی را منتشر کردیم تا ببینیم کاربران چقدر استقبال می‌کنند.

کندی اپلیکیشن‌ها

حفظ اندازه یا حجم برنامه

XiiaLive یک رادیو اینترنتی است که بعد از انتشار اولیه‌اش تاکنون، از اپلیکیشن‌های پُرمخاطب محسوب می‌شود. از همان ابتدا تمرکز تیم توسعه این برنامه روی سرعت آن بوده است.

بعد از انتشار نسخ مختلف برنامه‎هایی همچون FlipaClip و XiiaLive، سایز ثابتی بین 20 تا 40 مگابایت حتی با افزودن قابلیت‌های متنوع به این برنامه‌ها حفظ شده است.

بر اساس بازخوردهای مخاطبان، تیم سازنده XiiaLive بدنبال افزودن امکانات جدید و طراحی محتوای خلاقانه‌تر البته با نگاهی دقیق به سرعت بارگذاری می‌باشد.

Meson، بنیانگذار VisualBlasters می‌گوید: وقتی که به دلیل کندی اپلیکیشن‌ها کاربر قادر به استفاده از برنامه نبوده و محصول قابل استفاده نباشد؛ بلافاصله آن را پاک می‌کند. در زمان رتبه‌بندی، یک ستاره نصیب شما می‌شود و این طبیعیست که جایگاه اپلیکیشن ضربه بخورد.

کندی اپلیکیشن‌ها

سرگرم کردن کاربران با راهکارهای خلاقانه

David Holtkamp بعنوان یکی دیگر از مدیران فعال که در گروه Crimson Moon مشغول بکار است دو رویکرد تیمش را برای جلوگیری از کندی اپلیکیشن‌ها اینگونه معرفی می‌کند:

شما می‌توانید در عین حال که بخش‌های مختلف اپلیکیشن خود را از نظر فنی بهبود می‌بخشید کاربر را با سرعت خوب برنامه سرگرم کنید. این سرعت بستگی به دستگاهی دارد که کاربر از آن استفاده می‌کند.

آخرین گوشی‌های آیفون قادر هستند گرافیک را در لایه اطلاعاتی OpenGL خود اجرا کنند در حالیکه خیلی از گوشی‌های اندرویدی از این قابلیت بی‌بهره هستند. همین موضوع راه‌های زیادی را جلوی پای کمپانی اپل قرار داده تا زمان معطلی کاربران را به حداقل برسانند.

کندی اپلیکیشن‌ها

به نظرم نمایش کلمه “در حال بارگذاری” و امثال آن روی صفحه گوشی درست نیست. شاید این زمان را بتوان با برقراری تعامل صحیح با کاربر و سرگرم کردن او پوشش داد؛ طوریکه کاربر متوجه نشود چقدر برای باز شدن برنامه معطل بوده است. در نتیجه این زمان منجر به نارضایتی و ناامیدی او از باز شدن اپلیکیشن نخواهد شد.

یکی از این راه‌ها، قرار دادن محتوای سرگرمی برای بازی کردن کاربر است. توسعه‌دهنده با این ترفند می‌تواند ذهن کاربر را مشغول کشف حقایق ناگفته برنامه کند.

مثلا کمپانی سوپرسل قصد دارد بخشی به نام tool tips را زمان بارگذاری بازی به کاربران نمایش دهد که داخل آن نکاتی خصوصا برای بازی‌های پیچیده با گیم‌پلی دشوار، جهت استفاده بهتر درج شده است.

کندی اپلیکیشن‌ها

Martin Dominguez از کمپانی بازی‌سازی Etermax هم با این دیدگاه موافق است. او معتقد است که هیچکسی از جمله کاربر دوست ندارد معطل بماند. می‌توان کاری کرد که توجه او به بخش‌های دیگر برنامه جلب شود تا هرگز متوجه کندی اپلیکیشن‌ها نشود و فکر نکند بابت باز شدن آن معطل شده است. وی ادامه می‌دهد:

برای رسیدن به این هدف باید اپلیکیشن مهندسی شود تا تمام مراحل بصورت همزمان و موازی هم طی گردند. ما با مهندسی هوشمند برنامه، سایز آنرا به حداقل رساندیم تا همزمان بخش‌های مختلف آن در پس‌زمینه بارگذرای شوند.

این مهندسی هوشمند به ما کمک می‌کند تا نوع دستگاه هوشمند کاربر را شناسایی کرده و فقط لوازم مورد نیاز برای همان دستگاه دانلود شود. نتیجه این رویکرد، جلوگیری از کندی اپلیکیشن‌ها بواسطه دانلود مواد مورد نیاز کاربر است.

کندی اپلیکیشن‌ها

فشرده‌سازی محتوا هم برای جلوگیری از کندی اپلیکیشن‌ها نه فقط در بازی‌ها بلکه در تمام برنامه‌ها مورد نیاز است.

Jonathan Meson از VisualBlasters، کندی اپلیکیشن‌ها و دانلود در پس‌زمینه را برای برنامه‌هایی مثل اپلیکیشن FlipaClip که متعلقات آن‌ها زیاد است و تصاویر شطرنجی زیادی دربردارند، دغدغه بزرگی می‌داند.

اکنون Meson و تیم او تجربه کاربری متفاوتی را برای کاربران تدارک دیده‌اند تا بتوانند زمان بارگذاری و کندی‌های احتمالی ناشی از کرش اپلیکیشن، مشغول نقاشی یا طراحی شوند. با این ایده زمان راه‌اندازی و اجرای برنامه که ممکن است به درازا بینجامد؛ به سرعت برق و باد برای کاربر می‌گذرد!

کندی اپلیکیشن‌ها

آنالیز‌ مداوم و مرتب برنامه

زمان کندی اپلیکیشن‌ها اهمیت زیادی دارد. باید بدانیم اپلیکیشن‌ها معمولا تا چه حد کند می‌شوند که کاربران تصمیم به حذف آن‌ها می‌گیرند. تست شما روی یک نوع گوشی کافی نیست. بدون شک این آنالیز باید روی هزاران کاربر اندرویدی با گوشی‌هایی که هریک قابلیت متفاوتی دارند تست شود.

در آنالیزها باید با انگشت خود نبض بررسی‌ها را نشانه گرفته و اگر می‌بینید در اپلیکیشن دو یا سه ستاره‌ای شما کسی درباره کندی اپلیکیشن‌ها و زمان بارگذاری نقدی دارد؛ یعنی بتازگی برنامه شما کند و باعث آزار کاربران شده است.

به یاد داشته باشید که هیچگاه نواقص برنامه خود را نمی‌بینید مگر اینکه از کاربران برای ثبت نظرات درخواست کنید.

کندی اپلیکیشن‌ها

با ما همفکری کنید

حتی اگر تجربه توسعه بازی یا اپلیکیشن را ندارید نظرات و ایده‌های خود را برای به حداقل رساندن زمان کندی اپلیکیشن‌ها با ما در میان بگذارید.

Source: venturebeat

از دست ندهید!

دانلود اپلیکیشن سفرستان

دانلود اپلیکیشن سفرستان برای علاقه‌مندان به سفر واجب است!

اپلیکیشن سفرستان را می‌توان اپلیکیشنی در کلاس جهانی برای انتخابی هوشمندانه در سفرهای داخلی و خارجی نامید که این

ادامه مطلب...
اپلیکیشن اینستاگرام

آیا این روزها می‌توان اپلیکیشن اینستاگرام را گوگل جدید نامید؟!

این روزها با توسعه تکنولوژی‌ و‌ فناوری، علیرغم رقابت نفسگیری که وجود دارد شرکت‌ها در تلاشند خدمات متمایزی ارائه

ادامه مطلب...
ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت

ارسال استوری اینستاگرام به دایرکت به همراه فرمت Canvas برای تبلیغات هدفمند

اینستاگرام امروز برای تبلیغ کنندگان چند ویژگی جدید رونمایی کرد و با در اختیار قرار دادن فرمت تبلیغات Canvas برای

ادامه مطلب...

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Mobile Sliding Menu